Smer ukončuje rokovania s frakciou socialistov. Posúva sa bližšie k Orbánovým patriotom?

smer Na snímke zvolení europoslanci, zľava Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Monika Beňová, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová počas tlačovej konferencie strany Smer-SD k výsledkom volieb do Európskeho parlamentu 2024 v Bratislave 10. júna 2024. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Vedúca delegácie Smeru v europarlamente Monika Beňová ohlásila, že ukončuje rokovanie s frakciou európskych socialistov. Po zlyhaní rozhovorov voči nim nešetrila kritikou. Smer sa zrejme po tomto oznámení posúva bližšie k orbánovskej frakcii Patrioti pre Európu.

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová na sociálnej sieti v utorok oznámila, že už viac nebude rokovať s frakciou európskych socialistov, ktorí strane minulý rok pozastavili členstvo.

Na Facebooku zároveň avizovala, že v stredu svojim kolegom a kolegyniam navrhne iné riešenie. „Bude pre nás čestné a bude autentické najmä voči našim voličom,“ skonštatovala na Facebooku.

Politička sa posťažovala, že rokovania v Európskom parlamente sa uskutočňujú spôsobom, akoby najväčšie dve politické frakcie – teda socialisti a ľudovci – nepochopili, o čom vypovedajú výsledky júnových európskych volieb.

Osobitne jej prekáža to, že socialisti do vedenia frakcie nezvolili ani jedného zástupcu zo strednej či východnej Európy. „Je to jednak nedôstojné a jednak vidím po troch týždňoch, ako ich nezaujímajú žiadne názory ani debata o budúcnosti, len vlastné pozície […],“ doplnila.

Beňová pre Štandard vysvetlila, že de facto reprezentuje postoj Smeru ako takého. „Rokujem ja ako vedúca delegácie, ale kolegovia sú o všetkom informovaní, a rokujem o tom, na čom sa vopred ako delegácia dohodneme,“ povedala.

Beňová konkretizovala, že na niektorých rokovaniach sa nachádzala spolu s europoslankyňou Katarínou Roth Neveďalovou a Branislavom Ondrušom, ktorý sa do Bruselu a Štrasburgu prekrúžkoval na kandidátke Hlasu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami