Smer ukončuje rokovania s frakciou socialistov. Posúva sa bližšie k Orbánovým patriotom?

Europoslankyňa za Smer Monika Beňová na sociálnej sieti v utorok oznámila, že už viac nebude rokovať s frakciou európskych socialistov, ktorí strane minulý rok pozastavili členstvo.

Na Facebooku zároveň avizovala, že v stredu svojim kolegom a kolegyniam navrhne iné riešenie. „Bude pre nás čestné a bude autentické najmä voči našim voličom,“ skonštatovala na Facebooku.

Politička sa posťažovala, že rokovania v Európskom parlamente sa uskutočňujú spôsobom, akoby najväčšie dve politické frakcie – teda socialisti a ľudovci – nepochopili, o čom vypovedajú výsledky júnových európskych volieb.

Osobitne jej prekáža to, že socialisti do vedenia frakcie nezvolili ani jedného zástupcu zo strednej či východnej Európy. „Je to jednak nedôstojné a jednak vidím po troch týždňoch, ako ich nezaujímajú žiadne názory ani debata o budúcnosti, len vlastné pozície […],“ doplnila.

Beňová pre Štandard vysvetlila, že de facto reprezentuje postoj Smeru ako takého. „Rokujem ja ako vedúca delegácie, ale kolegovia sú o všetkom informovaní, a rokujem o tom, na čom sa vopred ako delegácia dohodneme,“ povedala.

Beňová konkretizovala, že na niektorých rokovaniach sa nachádzala spolu s europoslankyňou Katarínou Roth Neveďalovou a Branislavom Ondrušom, ktorý sa do Bruselu a Štrasburgu prekrúžkoval na kandidátke Hlasu.

Strana Roberta Fica má pred sebou dve alternatívy

Pre Smer sa po krachu rokovaní so socialistami otvárajú v podstate iba dve reálne možnosti. Buď budú jeho poslanci v EÚ pôsobiť ako nezaradení, čím by sa dostali do pomerne veľkej politickej izolácie, alebo sa pridajú do novovzniknutej vlasteneckej frakcie Patrioti pre Európu. Iná alternatíva by bola prekvapivá.

Smer sa k prípadnému členstvu v patriotoch dosiaľ jednoznačne nevyjadril, či už pre Štandard alebo aj pre iné médiá.

Beňová pre Štandard počas cesty na letisko, odkiaľ cestuje späť domov na Slovensko, v stredu uviedla, že osobnú preferenciu má, ale novinárom ju pred spomenutým rokovaním s kolegami prezradiť nechce. „Dnes dám kolegom návrh, nakoniec sa aj tak budú musieť rozhodnúť sami po dohode s predsedom strany, že ako ďalej,“ vysvetlila.

Pozornosť si však zaslúži skutočnosť, že Beňová v utorkovom statuse k záveru nepriamo pochválila maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý položil základný kameň patriotov začiatkom júla spolu so šéfom najsilnejšej českej strany ANO Andrejom Babišom a lídrom Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Herbertom Kicklom. Navyše skritizovala aj štandardné zoskupenia v europarlamente.

„Český prezident Petr Pavel spochybnil aktivity predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, (ktorý navštívil ako premiér štátu predsedajúceho Rade EÚ Ukrajinu, Rusko a Čínu) a povedal, že podmienky mieru na Ukrajine môžu dohodnúť len Spojené štáty. Nuž, ak takto ‚silnoeurópsky‘ vidia tie takzvané štandardné politické frakcie našu vlastnú iniciatívu, tak potom je to desivý obraz nesvojprávnosti a nevôle stať sa aspoň v niečom skutočne aktívnym lídrom,“ napísala.

Smer by mohol prispieť päťčlennou zostavou

Patrioti pre Európu sa stali treťou najsilnejšou frakciou v EP s 84 poslancami, a to za stredopravicovou Európskou ľudovou stranou (EPP) a stredoľavicovými Socialistami a demokratmi (S&D). Súčasne predbehli aj ďalšiu veľkú pravicovú politickú skupinu Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Ak by rady patriotov posilnil aj Smer, mali by 89 kresiel. Stranu budú v EÚ ďalších päť rokov okrem Moniky Beňovej a Roth Neveďalovej reprezentovať Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák a Judita Laššáková.

Doterajšie či nové frakcie v europarlamente musia svoj názov a zloženie oznámiť do 15. júla. Od 16. do 19. júla bude v Štrasburgu ustanovujúce plenárne zasadanie EP, kde si europoslanci zvolia predsedu a 14 podpredsedov a kvestorov, predsedov a podpredsedov výborov a delegácií.