Samit NATO: Ukrajina dostane stíhačky F-16. USA v Nemecku rozmiestnia zbrane dlhého dosahu

Summit NATO Joe Biden (vľavo), Emmanuel Macron (uprostred) a Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Členské krajiny NATO začali so sľúbenými dodávkami stíhačiek F-16 na Ukrajinu. Počas samitu vo Washingtone tiež predstavia rozsiahly balík pomoci pre túto krajinu.

Nórsko daruje Ukrajine šesť stíhacích lietadiel F-16. Prvé stroje by mali doraziť ešte v tomto roku, oznámil v stredu nórsky premiér Jonas Gahr Störe, ktorý sa tiež zúčastňuje na samite.

Okrem Nórska Ukrajine prisľúbili ďalších 70 stíhačiek F-16 Holandsko, Dánsko a Belgicko. Prvé dánske lietadlá by mali doraziť už počas tohto leta.

„Plány na dodanie stíhačiek F-16 Ukrajine potvrdzujú, že Spojené štáty vedú vojnu gangov voči Rusku,“ reagovala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.      

Balík pomoci

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že členské krajiny majú aj rozsiahly balík pomoci pre Ukrajinu, ktorý ich lídri predstavia počas nasledujúcich dní. „Balík vytvorí veľmi jasný, silný, robustný a dobre osvetlený most k členstvu Ukrajiny v NATO,“ povedal.

Blinken reagoval aj na otázku o predstave možného ukrajinského víťazstva vo vojne proti Rusku. Za prípadný úspech označil „silnú a nezávislú Ukrajinu“, ktorá je schopná stáť na vlastných nohách a je vo vysokej miere začlenená do organizácií ako Európska únia a NATO.

Presvedčenie, že Ukrajina sa stane členskou krajinu Aliancie, vyjadril v stredu aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

USA v Nemecku dočasne rozmiestnia zbrane dlhého dosahu

USA zároveň posilnia ochranu partnerských krajín NATO v Európe. Za týmto účelom budú v Nemecku od roku 2026 dočasne umiestnené riadené strely typu Tomahawk a ďalšie zbrane dlhého dosahu, uvádza sa v spoločnom vyhlásení USA a Nemecka, ktoré bolo zverejnené pred začiatkom stredajších rokovaní na samite NATO vo Washingtone.

V dokumente sa tiež spomínajú protilietadlové rakety SM-6 a novo vyvíjané nadzvukové zbrane, „ktoré majú výrazne väčší dosah ako súčasné pozemné systémy v Európe“.

Agentúra DPA pripomína, že strely s plochou dráhou letu, podobne ako nemecký zbraňový systém Taurus, sú schopné preniknúť hlboko do nepriateľského územia a zničiť dôležité ciele, ako veliteľské stanovištia, bunkre a radarové systémy. Zatiaľ čo rakety Tomahawk sa vypúšťajú z lodí alebo ponoriek, u rakiet Taurus sa používajú lietadlá.

(tasr, afp, dpa, reuters, bbc)


Ďalšie články