Europoslanci za Smer sa k Orbánovým patriotom nepridajú. Budú pôsobiť ako nezaradení

Politici teda popreli dohady o tom, že by pätica poslancov za stranu Roberta Fica po čerstvom krachu rokovaní s frakciou Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) vstúpila k Patriotom pre Európu (PfE). Tí sa u nás spájajú predovšetkým s menom maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Určite je to tak, že patrioti pre nás nie sú žiadna voľba,“ povedala europoslankyňa s dôvetkom, že túto alternatívu ani nikdy nezvažovali. „Nie je to v súlade s našimi hodnotami a s vnútorným nastavením,“ doplnila Roth Neveďalová.

Vysvetlila, že v tejto frakcii sa podľa jej názoru nachádzajú extrémistické strany. Spomenula napríklad holandskú Stranu pre slobodu (PVV) Geerta Wildersa, francúzske Národné združenie (RN) Jordana Bardellu a Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) Herberta Kickla.

Politička pre Štandard priznala, že otázka národnoštátnych záujmov, na ktorú patrioti kladú dôraz, je zaujímavá, no v budúcnosti vraj prídu situácie, v ktorých „národnoštátne záujmy budú kolidovať“.

Roth Neveďalová poukázala aj na kritické vyjadrenia Wildersa a Marine Le Penovej, bývalej predsedníčky RN, na adresu východnej Európy. „Pre nás je toto tiež ako keby problém,“ skonštatovala.

Europoslankyňa ďalej uviedla, že s frakciou Európska zjednotená ľavica a Severská zelená ľavica GUE/NGL rokovania neviedli. Práve toto zoskupenie sa skloňovalo ako jedna z možností po krachu rokovaní so socialistami.

Blaha nechce obetovať ľavicový program

„Nevidím problém v tom, aby sme v EP pôsobili ako nezaradení, nehodláme kvôli funkciám obetovať náš ľavicový program ani mierové hodnoty. Kľúčová je pre nás suverenita a hodnotová integrita, nie účasť v nejakej frakcii,“ ozrejmil Blaha pre Štandard.

Blaha podotkol, že patrioti sú pravicová frakcia, čiže ako ľavičiari vraj nikdy neuvažovali, že by boli ich súčasťou. „Ale, samozrejme, sú témy, v ktorých máme podobné postoje, takže môžeme bez problémov spolupracovať ako suverénne strany,“ vysvetlil.

Budúci europoslanec povedal, že omnoho bližšie má k mierovým ľavicovým stranám ako napríklad k nemeckej Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW) alebo českej strane Stačilo.

Kaliňák: V patriotoch by sme pôsobili úsmevne

Ešte pred Neveďalovou a Blahom vylúčil vstup k patriotom aj europoslanec Erik Kaliňák. Ako ľavicová strana by podľa neho v čisto pravicovej frakcii pôsobili úsmevne.

„Pre všetkých, ktorí sa po pozretí tohto videa pýtate na frakciu Patriotov – v mnohých otázkach a hlasovaniach budú našimi prirodzenými spojencami,” napísal v stredu na sociálnej sieti.

Dodal, že Európsky parlament na rozdiel od toho slovenského nepozná koalíciu a opozíciu a frakcie nie sú to isté ako strany. „Na čom záleží, budú hlasovania a v nich budeme vždy suverénne hájiť záujmy Slovenska,” uzavrel Kaliňák.

Beňovej ťažké srdce na socialistov

Téma vstupu Smeru do jednej z frakcií ožila v utorok neskoro večer po tom, ako vedúca delegácie Smeru v europarlamente Monika Beňová oznámila krach rokovaní so socialistami.

Politička sa posťažovala, že rokovania sa uskutočňovali spôsobom, akoby najväčšie dve politické frakcie – teda socialisti a ľudovci – nepochopili, o čom vypovedajú výsledky júnových európskych volieb.

Osobitne jej prekážalo to, že socialisti do vedenia frakcie nezvolili ani jedného zástupcu zo Strednej či východnej Európy. „Je to jednak nedôstojné a jednak vidím po troch týždňoch, ako ich nezaujímajú žiadne názory ani debata o budúcnosti, len vlastné pozície […],“ doplnila Beňová.

Fico: Socialisti sa asi domnievajú, že predáme svoju dušu

K neúspešným rozhovorom so socialistami sa vo štvrtok vo videu na sociálnej sieti vyjadril aj premiér Robert Fico, podľa ktorého po európskych voľbách pozývali Smer späť, čo vraj neskôr neplatilo a potom znovu platilo.

„Európski socialisti sa asi domnievajú, že predáme svoju dušu. A že za členstvo v Strane európskych socialistov v socialistickej frakcii v Európskom parlamente upustíme od suverénnych postojov na Ukrajinu, migráciu, právo veta či etické otázky,“ povedal premiér.

Fico vysvetlil, že jasnou podmienkou opätovného zaradenia jeho poslancov do strany socialistov a ich europarlamentnej frakcie bolo právo Smeru a jeho predstaviteľov mať suverénne postoje v spomenutých oblastiach.

„Ak máme niekam ísť a ako papagáj opakovať to, čo si želajú iní a čo je v príkrom rozpore s našimi národnoštátnym záujmami, tak to dopredu hovorím, že ďakujeme. A to radšej naši poslanci zostanú ako nezaradení,“ pokračoval.

Predseda vlády sa implicitne vyjadril aj k tomu, prečo Smer neposilní rady patriotov. „Prosím každého, aby pochopil, že Smer ako autentická slovenská sociálna demokracia nemôže vstupovať do európskych politických štruktúr, ktoré s ľavicou a sociálnou demokraciou nemajú vôbec, ale že vôbec nič spoločné,“ uzavrel.

Čas sa kráti

Slovensko budú za stranu Smer ďalších päť rokov zastupovať menovite Monika Beňová, Katarína Roth Neveďalová, Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák a Judita Laššáková.

Doterajšie či nové frakcie v europarlamente musia svoj názov a zloženie oznámiť do 15. júla. Od 16. do 19. júla bude v Štrasburgu ustanovujúce plenárne zasadanie EP, kde si europoslanci zvolia predsedu a 14 podpredsedov a kvestorov, predsedov a podpredsedov výborov a delegácií.