Europoslanci za Smer sa k Orbánovým patriotom nepridajú. Budú pôsobiť ako nezaradení

EU Leaders Summit in Brussels Viktor Orbán a Robert Fico. Foto: Profimedia.sk

Europoslanci za Smer „s najväčšou pravdepodobnosťou“ nevstúpia do žiadnej z frakcií v Európskom parlamente a ostatnú v ňom pôsobiť ako nezaradení. Pre Štandard to vo štvrtok uviedla zvolená europoslankyňa za túto stranu Katarína Roth Neveďalová s tým, že k téme by mali mať ešte v tento deň vyhlásenie. V podobnom duchu sa vyjadril aj zvolený europoslanec Ľuboš Blaha.

Politici teda popreli dohady o tom, že by pätica poslancov za stranu Roberta Fica po čerstvom krachu rokovaní s frakciou Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) vstúpila k Patriotom pre Európu (PfE). Tí sa u nás spájajú predovšetkým s menom maďarského premiéra Viktora Orbána.

„Určite je to tak, že patrioti pre nás nie sú žiadna voľba,“ povedala europoslankyňa s dôvetkom, že túto alternatívu ani nikdy nezvažovali. „Nie je to v súlade s našimi hodnotami a s vnútorným nastavením,“ doplnila Roth Neveďalová.

Vysvetlila, že v tejto frakcii sa podľa jej názoru nachádzajú extrémistické strany. Spomenula napríklad holandskú Stranu pre slobodu (PVV) Geerta Wildersa, francúzske Národné združenie (RN) Jordana Bardellu a Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ) Herberta Kickla.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými  Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami