Bojkot za stretnutie Orbána s Putinom: Niekoľko krajín nevyšle ministrov na schôdze Rady EÚ

Švédsko spolu s niekoľkými ďalšími členskými štátmi EÚ nevyšle svojich ministrov na júlové neformálne zasadnutia Rady Európskej únie, ktorým bude predsedať Maďarsko. Zámerom je vyjadriť protest proti rokovaniam maďarského premiéra Viktora Orbána so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. S odvolaním sa na vyhlásenie švédskej vlády o tom informovala agentúra Reuters.

Russian President Putin meets with Hungarian PM Orban Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán na stretnutí v moskovskom Kremli 5. júla 2024. Foto: Profimedia.sk

K Švédsku sa pridalo aj Fínsko, Poľsko a pobaltské štáty – Estónsko, Lotyšsko a Litva. Na zasadnutiach ich budú zastupovať len štátni úradníci. Podľa Štokholmu zvažujú podobné kroky aj ďalšie krajiny EÚ.

Maďarsko 1. júla prevzalo rotujúce predsedníctvo Rady EÚ, ktoré potrvá do konca roka. Orbán v priebehu nasledujúcich dní navštívil Ukrajinu, Rusko aj Čínu, pričom tieto cesty sám označil za „mierové misie“.

Svojou návštevou Ruska, kde rokoval s Putinom o vojne na Ukrajine, však pobúril niektorých lídrov EÚ, ktorí varovali pred ústupkami voči Moskve, a zároveň tvrdili, že Orbán nekonal v mene európskej 27-čky. Napríklad šéf Európskej rady Charles Michel túto cestu označil za politickú chybu.

„Kroky Maďarska počas predsedníctva (v Rade EÚ) sú škodlivé a musia mať dôsledky,“ uviedla švédska ministerka európskych záležitostí Jessika Roswallová. Preto Švédsko a ostatné krajiny podľa nej nebudú mať na neformálnych stretnutiach v júli zastúpenie na politickej úrovni.

Orbán je podľa stanice BBC jediným premiérom spomedzi ostatných hláv štátov a vlád krajín EÚ, ktorý aj po ruskej invázii na Ukrajinu na jar 2022 udržiava úzke vzťahy s Kremľom. Jeho minister zahraničných vecí Péter Szijjártó Rusko za posledné dva roky niekoľkokrát navštívil.

(tasr)


Marxistická interpretácia požiadavky na rovnakú odmenu za rovnakú prácu poškodzuje ekonomiku. Otvára priestor, aby štát neprimerane vstupoval do súkromných vzťahov. Napríklad britský pracovný tribunál núti spoločnosť Next odmeňovať predavačky rovnako ako skladníkov.

prečítať viac

V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.

prečítať viac

Prelomový rozsudok rodinného súdu v Londýne ukázal, aké dôležité je puto matky a jej dieťaťa, a rovnako právo na jeho vývin v rodine s matkou. Hoci dieťa adoptoval homosexuálny pár mužov a odmietal ho pustiť k biologickej matke, súd v podobných prípadoch stanovil jasné pravidlá v prvom rozsudku tohto druhu. Viac v článku.

prečítať viac