„Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov a rozhodnutie ukrajinského prezidenta znamená, že slovenská rafinéria Slovnaft patriaca maďarskej skupine MOL, bude dostávať na spracovanie o 40 percent ropy menej, ako je potrebné. Bude to mať dosahy nielen na slovenský trh, ale môže to viesť aj k zastaveniu dodávok nafty vyrábanej Slovnaftom na Ukrajinu, pričom tieto predstavujú takmer desatinu celej ukrajinskej spotreby,“ skonštatoval slovenský predseda vlády.
Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.
Slovnaft má aj alternatívne zdroje ropy
Zastavenie dodávok od ruského ropného giganta Lukoil potvrdilo tento týždeň Ministerstvo hospodárstva SR.
Ropu od dodávateľa odoberala i bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá napriek postupnému prechodu na alternatívnych dodávateľov stále spracováva dve tretiny ropy pôvodom z Ruska.
Slovnaft má však podľa rezortu zabezpečené dodávky ruskej ropy aj od iného dodávateľa a aj z alternatívnych zdrojov.
Najhoršiemu scenáru by sme sa mali vyhnúť aj vďaka tomu, že nemáme prázdne zásobníky tejto dôležitej suroviny. „Slovensko má zo zákona minimálne zásoby ropy a ropných produktov na úrovni 90 dní. Okrem toho má vlastné menšie prevádzkové zásoby aj Slovnaft,“ priblížil pre spravodajský web STVR analytik portálu Energie-portal.sk Radovan Potočár.
Iné dodávky vraj prúdia plynulo
„Dodávky ropy od iných ruských exportérov, ktorí sa nenachádzajú na aktuálne rozšírenom ukrajinskom sankčnom zozname, sú plynulo preberané od ukrajinského prepravcu na prepravu cez územie SR a následne odovzdávané našim zákazníkom v súlade s harmonogramom,“ uviedla pre agentúru SITA špecialistka prevádzky pre prepravu a energetiku spoločnosti Transpetrol Júlia Prociková.
„Spoločnosť Transpetrol realizuje prepravu ropy výhradne cez územie SR pre svojich zákazníkov vrátane spoločnosti Slovnaft. Pri dodávkach ruskej ropy prepravovanej ropovodom Družba preberá spoločnosť Transpetrol ruskú ropu podľa požiadaviek svojich zákazníkov v SR a ČR na slovensko-ukrajinskej hranici v súlade s harmonogramom potvrdeným ruskou a ukrajinskou prepravnou spoločnosťou,“ píše sa ďalej v stanovisku.
O čo ide
Obavy o plynulosť dodávok komodity na Slovensko sa objavili už v stredu po medializácii správ, že Lukoil prestal dodávať ropu do susedného Maďarska.
Na tento krok reagoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý hovoril o vážnom právnom probléme, ktorý treba okamžite riešiť.
Príčinou náhlej stopky sú prísnejšie sankcie, ktoré Ukrajina uvalila v júni na Lukoil. V rámci nich zakázala transport ropy od tohto dodávateľa cez jej územie.
(tasr, est)