Sobota v hlavnom meste patrila tradičným hodnotám a viere v to, že pre zdravý vývoj dieťaťa sú najdôležitejší dvaja ľudia, a to mama a otec. Na 12. ročníku národného pochodu Hrdí na rodinu sa stretlo viac ako tisíc ľudí. Prehovorili k nim osobnosti, ktorým život a výchova detí nie sú ľahostajné.
Samotnému pochodu predchádzala svätá omša v rímskokatolíckom Kostole Milosrdných bratov na Námestí SNP, ktorú celebroval pomocný otec biskup Bratislavskej arcidiecézy Jozef Haľko.
Po omši sa ľudia presunuli na Jakubovo námestie, kde ich už čakala diskusia Prečo na rodine záleží, ktorú na tomto verejnom podujatí vopred avizovali organizátori Anton Chromík z Aliancie za rodinu a Marek Nikolov, ktorý je aktívny aj v Spoločenstve Dobrého pastiera.
„Sme tu spojení vďačnosťou a radosťou za naše rodiny, za naše mamy, za našich otcov, za naše staré mamy, starých otcov, za naše manželky, za naše deti, za našich príbuzných,“ uviedol Marek Nikolov a zároveň poďakoval všetkým, ktorí prišli.
Na Jakubovom námestí spoločne diskutovali otec biskup Jozef Haľko, filozof a predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa (SLH) Juraj Šúst, predseda Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku Patrik Daniška a Jana Michaličková, právnička venujúca sa najlepším záujmom dieťaťa.
„Božím projektom je to, aby sa každý človek narodil do lásky svojich rodičov. Človek je vyskladaný z otca a mamy. Človek potrebuje otca a mamu,“ spomenul Jozef Haľko a ďalšími slovami pripomenul, že „do lásky dvoch sa rodí tretí a medzi nimi rastie a vstrebáva ich vzájomnú lásku, ktorá formuje každé dieťa.“
V debate sa stretli viaceré osobnosti, ktoré podporovali myšlienku manželstva, rodiny a lásky medzi mužom a ženou, z ktorých sa raz stanú otec a mama.
Právnička Jana Michaličková spomenula Dohovor o právach dieťaťa: „Najväčším a najlepším prostredím pre blaho dieťaťa je biologická rodina tvorená matkou a otcom dieťaťa. Dieťa má právo vyrastať v atmosfére lásky, šťastia a porozumenia.“
Na Jakubovom námestí v Bratislave kládli viacerí hostia veľký dôraz na rodinu a šťastný život dieťaťa práve v rodinnom prostredí, založenom na dobrých vzťahoch medzi mamou, otcom a dieťaťom.
Z viacerých úst zazneli slová o tom, že rodinu by sme v dnešnej dobe mali povýšiť a dať jej a manželstvu ako dôležitej inštitúcii výnimočné postavenie aj v slovenskom právnom systéme. A to práve preto, že dnes mnohé páry žijú bez uzavretia manželstva, oddelene, s viacerými partnermi alebo s partnermi rovnakého pohlavia.
„Muži sú muži a ženy sú ženy,“ povedal s úsmevom jeden z organizátorov Anton Chromík: „Ženy, vy ste stvorené z najúžasnejšej a najjemnejšej látky na svete, vy sa nemôžete stať mužmi a my naopak nechceme byť ženami, lebo to by sme v živote nedali,“ uviedol na odľahčenie Chromík.
To, v akom prostredí dieťa vyrastá, prispieva k jeho pohode a k duševnému zdraviu. Mnohokrát žije dieťa iba s jedným rodičom, niekedy v dôsledku smrti jedného z rodičov. Na Slovensku je tiež veľa rodín, v ktorých je viac hádok a stresu, čo negatívne vplýva na rast a vývin dieťaťa.
„Na rodine záleží, lebo sa nerodíme ako hotové bytosti, ale takými sa stávame až v procese výchovy a dospievania“ povedal Juraj Šúst, ktorý vyzdvihol funkčnú rodinu a jej vplyv na deti už odmalička.
Národný pochod chcel týmto poukázať na dôležitosť vernej lásky medzi mamou a otcom a lásky rodičov k dieťaťu, ktorá je viac ako hmotné a materiálne veci. Čo môžeme dieťaťu každý deň dať, je naša prítomnosť a čas, odznelo viackrát na Jakubovom námestí.
Právnička Jana Michaličková sa ľuďom tiež zdôverila s veľmi osobnou a smutnou záležitosťou, keď ich rodinu jej milovaný otec po ťažkej chorobe navždy opustil. „Vtedy sme si celá rodina uvedomili, že to, čo je najdôležitejšie, je čas,“ hovorila so slzami v očiach Michaličková. „Človek si vtedy uvedomí, že investícia do času a do rodiny sa vracia.“
Otec biskup Jozef Haľko nadviazal na zomknutosť rodiny v ťažkých a krízových situáciách, keď z jeho života postupne odchádzali starí rodičia. „Keď sme sa starali o otcovu mamu, tak celá rodina. Keď sme sa starali o maminho otca alebo mamu, tak celá rodina. Boli to obdobia zomknutosti, keď všetko išlo bokom a všetko sa podriadilo tomu, aby ten, ktorý bol chorý, nebol opustený a aby mal čo najlepšiu opateru.“
„Výchova v láske neberie deťom vnútornú slobodu,“ pripomenul zhromaždeným zástanca výchovy detí prostredníctvom lásky Juraj Šúst. „Ak sa deti cítia milované, odpovedajú na lásku láskou.“
Patrik Daniška z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku okrem iného spomenul aj štatistiku, v ktorej sa robil detailný prieskum týkajúci sa detí: v akom prostredí a s kým vyrastajú a ako sa im následne darí napríklad v škole. „Či berú drogy alebo neberú drogy, či páchajú kriminalitu, či sú šťastní, či sú zdraví,“ spresňoval Daniška. Podľa výsledkov dlhodobého výskumu, ktorý trval desaťročia, sa zistilo, že „rodina je veľmi dôležitý faktor v tom, aby ľudia žili pekný, spokojný život.“
Juraj Šúst na záver ešte doplnil: „Manželstvo chráni deti, to sú také samozrejmé veci, ako že voda je mokrá, napríklad. Napriek tomu žijeme v spoločnosti, v kultúre, ktorá popiera tie najzákladnejšie hodnoty,“ dodal Šúst.
Jedným z hostí bol aj tento rok komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý spomenul aj Zákon o rodine a stabilné prostredie dieťaťa v podobe otca a mamy.
Po piesňach Petra Janků a skupiny Skalka na námestí, sa všetci zhromaždení vydali naprieč ulicami hlavného mesta na pochod Hrdí na rodinu. Cez Dunajskú ulicu, Dostojevského rad a naspäť na Jakubovo námestie si okoloidúci mohli všimnúť národné zástavy, ktoré znamenajú hrdosť na tradičnú rodinu a manželstvo.
Pochod sa tento rok opäť obliekol do červenej farby, ktorá je hlavným symbolom srdca a lásky. Červené tričká a červené balóny, z ktorých mali najväčšiu radosť deti, zaplavili ulice v centre mesta. Deti sa mohli predtým vyjašiť na preliezkach a skákacom hrade.
Medzi rodinami a zúčastnenými, ktorí prišli osláviť radosť z rodiny, boli starší aj tí neskôr narodení. Na otázku, prečo sem prišli, sa viacerí oslovení vyjadrovali zhodne.
„Je dôležité deti vychovávať v duchu rodiny. Lebo keď zanikne rodina, zanikne štát,“ hovorí dôchodkyňa Juliana, ktorá kvôli pochodu prišla z okresu Poltár. „Keď dieťa dostane aj od matky aj od otca príklad, to je veľmi dôležité. Keď vyrastá v harmónii,“ dodáva staršia pani, ktorá sa na pochode zúčastňuje každý rok.
„Rodina je základnou bunkou spoločnosti,“ zaznieva od ďalšej účastníčky Majky z Bratislavy, ktorá sem prišla aj s dcérou. „Manželstvo je vzájomná zodpovednosť jeden za druhého a takisto aj za výchovu dieťaťa,“ doplní Majka a slova sa chytá aj jej 25-ročná dcéra Dianka: „Manželstvo by malo byť nerozlučiteľné a mala by tam byť sexuálna jednota, ktorá je možná iba medzi mužom a ženou.“
V ankete medzi ľuďmi zazneli ešte názory na manželstvo ako „Risk (ísť do manželstva) je zisk, oplatí sa riskovať“. Viacerí tiež uvádzali, že manželstvo je najlepší príklad pre deti. Je to spojenie dvoch svetov, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Podľa respondentov má otec úlohu ako hlava rodiny a mama je pre deti viac vnímavejšia a emotívnejšia.
Tak ako v predošlých ročníkoch, ani v tomto nešlo o žiadny protest alebo nenávisť voči iným názorom, ľuďom či organizáciám. Celý pochod Hrdí na rodinu sa niesol v znamení lásky k tomu najdôležitejšiemu, čo v živote máme, k našim deťom.