Starý Windows zachránil SouthWest Airlines pred výpadkom. Alebo aj nie?
Svet mal šťastie v nešťastí. Výpadok ovplyvnil „len“ zhruba 8,5 milióna počítačov, čo predstavuje menej ako jedno percento strojov s týmto operačným systémom. Problém sa dal relatívne rýchlo odstrániť. Komplikácie spôsoboval fakt, že Windows v stave „modrej smrti“ nekomunikuje po sieti, a preto sa oprava musí urobiť ručne.
Výpadok zasiahol aj aerolinky. V USA išlo napríklad o United, American, Delta and Allegiant. Celkovo sa zrušilo 6 855 letov.
Jedna z leteckých spoločností, SouthWest Airlines, však žiadne problémy nemala.
Na sieti X sa objavil príspevok používateľa Mike Beauvais, ktorý (zdanlivo) preposiela vyjadrenie leteckej spoločnosti:
V reakcii naň veľa spravodajských portálov vydalo článok o tom, že odolnosť leteckej spoločnosti bola spôsobená tým, že používajú zastaralú verziu operačného systému Windows.
Písal o tom Forbes, ktorý sa odvolával na govtech.com. Tí linkujú digitaltrends.com. A v ich článku sa cituje znovu sieť X:
Rovnakú informáciu priniesol aj seriózny technologický portál Tom’s Hardware a množstvo ďalších viac či menej významných médií.
Posledný príspevok Southwest Airlines na sieti X je však z 9. januára a o používaní Windows 3.1 sa v ňom nehovorí.
Áno, SouthWest Airlines používajú zastarané systémy, ktoré im spôsobujú problémy. Napríklad ich plánovací systém pre posádky „vyzerá, ako keby bol navrhnutý pre Windows 95″. O Windows 3.1 sa však nič nepíše.
Prečo teda neboli SouthWest Airlines výpadkom postihnuté? Nevieme. Najpravdepodobnejšou príčinou je, že softvér od CrowdStrike vôbec nepoužívajú.
Používanie Windows 3.1 by výpadku určite zabránilo, na takto starý operačný systém sa totiž väčšina novšieho softvéru nainštalovať nedá. Na druhej strane softvér, ktorého podpora sa skončila v posledný deň roku 2001, má v sebe toľko nevyriešených bezpečnostných „dier“, že by aerolinky už dávno boli pod vládou hackerov. Okrem iného by bol problém aj s dostupnosťou hardvéru. Pre novšie zariadenia neexistujú v starých operačných systémoch ovládače.
Hoci je príbeh o prastarom operačnom systéme zaujímavý a úsmevný, vyzerá to tak, že pravdivý zrejme nie je. Rýchlosť, s akou sa rozšíril mediálnym priestorom, je však fascinujúca.
Nedá sa, samozrejme, vylúčiť, že v sebe obsahuje kúsok pravdy a letecká spoločnosť má niekde umiestnený počítač s takto dávno nepodporovaným systémom. Veď softvér na posielanie správ počas odpaľovania jadrových zbraní sa zbavil osempalcových diskiet, technológie zo začiatku sedemdesiatych rokov, až v roku 2019.