Rozšíril sa zoznam krajín, kde zakázali býčie zápasy. Ich podporovatelia sa však búria
„Nemôžeme svetu tvrdiť, že zabíjanie vnímajúcich stvorení pre zábavu je kultúra. Takýto druh kultúry zabíjania zvierat pre zábavu by nás priviedol k zabíjaniu ľudských bytostí pre zábavu, pretože sme tiež zvieratá,“ uviedol Petro v príhovore po podpísaní zákona.
Petro je oponentom býčích zápasov už od čias, keď bol starostom Bogoty.
Kolumbijsky Kongres schválil návrh zákona v máji po niekoľkých mesiacov vyostrených debát. Do platnosti vstúpi od roku 2027, čo poskytne dostatok času na nájdenie alternatív pre osoby, ktoré zákaz hospodársky ovplyvní.
Arény na býčie zápasy budú na základe tejto legislatívy prestavané na dejiská kultúrnych a športových podujatí.
Podporovatelia býčích zápasov uvádzajú, že nový zákon porušuje právo menšín na vyjadrenie ich kultúrneho dedičstva. Upozorňujú tiež na to, že zákon ohrozuje živobytie ľudí, ktorých práca je so zápasmi spojená, napríklad matadorov či chovateľov býkov. Odporcovia zákona tiež vyhlasujú, že zákon napadnú na ústavnom súde.
Kolumbia sa pripojila k iným juhoamerickým krajinám ako je Argentína, Brazília či Čile, ktoré býčie zápasy zakazujú. V súčasnosti sú povolené už len v siedmich krajinách Južnej Ameriky a Európy.
Ide o Španielsko, Francúzsko, Portugalsko, Mexiko, Venezuelu, Ekvádor a Peru. Niektoré regionálne vlády a úrady však aj v týchto krajinách uvalili lokálne zákazy na tento druh športu.
(ap, tasr)