Prežitie atentátu síce v očiach verejnosti robí z obete útoku silnejšieho politického hráča, ale na rovnakom ihrisku, na ktorom mu išlo o život. Prežiť atentát nie je žiadna politická výhra, ale skôr patália. Píše Ivan Hoffman.
Zbabrané atentáty majú s tými smrtiacimi jedno spoločné. Poľudšťujú obeť. O mŕtvych len dobre, hovorí sa. A pri postrelených je dotyk smrti prísľubom zdržanlivosti nepriateľov a príčinou slušnejšieho zaobchádzania od zdivočelých psov strážiacich demokraciu. Na postreleného nepriateľa sa už terč zle kreslí a bez terča je nepriateľ menej smrteľný.
Po úspešných atentátoch vzniká mocenské vákuum, ktoré je tým prázdnejšie, čím ťažšie je zabitý štátnik nahraditeľný. A v tom vákuu sa nanovo rozdávajú karty. Kto však unikne smrti, odsúdi do vákua svojich oponentov. Tým nezostáva nič iné, len absolvovať ponižujúci rituál súcitenia s nepriateľom. Netvora, ktorého včera vyzývali zastaviť za každú cenu, pretože zosobňuje smrteľnú hrozbu pre ich predstavu demokracie, musia zrazu ľutovať a priať mu skoré uzdravenie. Musia sa tváriť, že násilie na nepriateľovi ohrozuje tú istú demokraciu, v mene ktorej nabádali ísť, teraz už bývalému, netvorovi po krku.