Matovič: Ospravedlňujem sa. Dúfam, že so Sulíkom znova budeme priatelia

Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Po niekoľkých opakovaných sporoch sa premiér Igor Matovič rozhodol zakopať vojnovú sekeru vykopanú proti ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi. Predseda vlády sa na sociálnej sieti ospravedlnil a oznámil dohodu zo včerajšej koaličnej rady.

Od obvinení zo sabotáží spod slnečníka cez odkazy, aby odškodnil reštaurácie až po posielanie jeho plánu do Mongolska, prešiel Igor Matovič (OĽaNO) pri komunikácii s lídrom SaS a šéfom rezortu hospodárstva k trochu inej rétorike.

Premiér na Facebooku uverejnil ospravedlnenie, v ktorom však aj tak nepriamo obviňuje Sulíka z „výpadov a podpichovania“. Matovič tiež naznačil, že ak bude minister hospodárstva pokračovať v kritizovaní vládnych opatrení, ako to urobil pri plošnom testovaní či otváraní alebo skôr neotváraní prevádzok, tak nebude „pokračovať ďalej“.

Dohoda o tom, ako upraviť vzťahy medzi premiérom a ministrom hospodárstva padla podľa lídra OĽaNO na pondelkovej koaličnej rade, ktorá trvala do noci.

„Nemá zmysel to tajiť. Na včerajšej predpolnočnej koaličnej rade som svojim kolegom povedal, že ak sa situácia nezmení, nemám viac síl a chuť takto pokračovať ďalej. Nedokážem v čase, keď sa Slovensko nachádza v najťažšej situácii od II. svetovej vojny a stojí zrejme pred najťažšími troma mesiacmi v tomto boji, neustále striehnuť na výpady od brata v zbroji,“ napísal Matovič na svojom facebookovom profile.

Ako ďalej?

Vláda a koalícia musí podľa premiéra v tejto dobe ťahať za jeden povraz a všetci koaliční partneri sa musia byť schopní postaviť aj za nepopulárne kroky a rozhodnutia vlády. „Teraz nejde o percentíčka popularity kohokoľvek z nás, ale naozaj o životy a zdravie najmä tých najzraniteľnejších z nás – chorých a starších ľudí. O pomoc absolútne vyčerpaným zdravotným sestrám a lekárom v nemocniciach na Covid oddeleniach,“ apeloval premiér.

Matovič pripomenul, že vláda pred voľbami sľúbila úplne otvorené vládnutie, aby ľudia vedeli o všetkom, čo sa deje v koalícii, a to je podľa neho dobre. Na druhej strane uznal, že úplne zbytočne reagoval na každý podpich pod rebro.

„Nedokázal som sa cez to preniesť, lebo to bolo zraňujúce a nepovažoval som to za fér voči mne, nášmu hnutiu a ostatným dvom koaličným partnerom. Ale uznávam, mal som radšej mlčať, nereagovať, odkusnúť si jazyk a ľudia by si urobili úsudok sami. Ospravedlňujem sa za svoje konanie, prepáčte,“ napísal Matovič, ale ospravedlnenie priamo Sulíkovi v jeho statuse nie je.

Koalícia sa podľa premiéra na rokovaní dohodla, že odteraz, ak bude chcieť niekto verejne spochybňovať rozhodnutia svojich koaličných partnerov, tak im to najprv povie do očí na koaličnej rade.

„Keďže verím, že dobré dohody robia dobrých priateľov … postupne sa, dúfam, opäť z nás s Rišom stanú priatelia, presne tak, ako som ho, aspoň ja, dlhé roky bral,“ uzavrel Matovič.

Ďalšie články od Tomáš Pilz
Ďalšie články