Ukrajina súhlasí s požiadavkou Fica. Tranzit ropy chce vyriešiť v súlade s asociačnou dohodou EÚ

Ukrajina je pripravená vyriešiť otázky tranzitu ropy so Slovenskom v súlade s asociačnou dohodou Európskej únie (EÚ), uviedol v utorok námestník ukrajinského ministra energetiky Roman Andarak. Kyjev podľa neho garantuje tranzit ropy pre firmy, na ktoré sa nevzťahujú sankcie.

Poh¾ady na Bratislavu z Bratislavského hradu Na snímke pohľad z Bratislavského hradu na rafinériu Slovnaft, Starý most a rieku Dunaj. V Bratislave 7. novembra 2023. Foto: Dano Veselský/TASR

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) v pondelok vyhlásil, že Slovnaft zastaví dodávky nafty na Ukrajinu, ak Kyjev neobnoví tranzit ropy od ruského Lukoilu cez svoje územie.

Ukrajina koncom júna uvalila sankcie na Lukoil, ktorý je jednou z najväčších ruských ropných spoločností. V rámci týchto sankcií zakázala akékoľvek aktivity Lukoilu na svojom území a zastavila tranzit jeho ropy do slovenských a maďarských rafinérií.

Andarak v utorok uviedol, že Ukrajina je „pripravená riešiť prípadné problematické otázky“, keď Slovensko aktivuje relevantný mechanizmus v asociačnej dohode s EÚ. „Do dnešného dňa to neurobilo,“ uviedol Andarak v písomnom komentári pre agentúru Reuters a dodal, že Kyjev „garantuje neprerušený tranzit ropy“ pre všetky spoločnosti, na ktoré sa nevzťahujú západné a ukrajinské sankcie.

Ministerstvo zahraničných vecí vo včerajšom vyhlásení potvrdilo, že „minulý týždeň sme s maďarským ministrom zahraničných vecí podali na Európsku komisiu podnet na prešetrenie, či ukrajinská strana neporušuje Asociačnú dohodu uzatvorenú medzi Európskou úniou a Ukrajinou, čo sa týka tranzitu energetických zdrojov, pretože zastavenie dodávok ropy je v rozpore s jej ustanoveniami“. 

Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár pripomenul pri rokovaní s veľvyslancom Maďarska na Slovensku Csabom Baloghom, že rozšírením sankcií Ukrajinou voči spoločnosti Lukoil došlo k zablokovaniu tranzitu ropy od tejto spoločnosti z Ruskej federácie, čím ukrajinská strana znemožnila Slovensku a Maďarsku uplatnenie výnimky zo sankcií EÚ.

Rokovanie ministra J. Blanára s maďarským veľvyslancom Cs. Baloghom

Slovensko sa spolu s Maďarskom postavilo proti vojenskej pomoci západných spojencov Ukrajine, ktorá bojuje proti ruskej invázii, a svoj tlak stupňujú od chvíle, keď Kyjev uvalil sankcie na Lukoil.

Dodávky ropy cez Ukrajinu od iných ruských dodávateľov neboli prerušené a Ukrajina je pre EÚ naďalej spoľahlivým partnerom v oblasti tranzitných služieb, povedal Andarak. „Ukrajinská strana tranzit nezastavila, pokračuje, všetky rezervácie sú splnené,“ povedal.

Celkový podiel Slovenska a Maďarska na dodávkach nafty na Ukrajinu predstavuje približne 10 percent a podľa ukrajinských analytikov by mohol byť pokrytý z iných zdrojov.

(tasr)