Bitie žien ako olympijský šport. Talianka pri boxe s Alžírčanom nevydržala ani minútu

Vo štvrtok napoludnie sa na olympiáde v boxe opäť pobila žena s človekom, ktorý by mohol byť mužom. Pohlavie Imána Chalífa z Alžírska stále nie je potvrdené a kolujú o ňom špekulácie. Minulý rok však Chalífovi nedovolili súťažiť so ženami na svetovom šampionáte. Rovnako je na tom Lin Ju-ťing súťažiaci za Taiwan, ktorý sa so ženou pobije v piatok.

profimedia-0894839329 Angela Cariniová plače po zápase. Foto MOHD RASFAN / AFP / Profimedia

Aktualizácia: Angela Cariniová sa vzdala v osemfinálovom zápase s Imánom Chalífom po 46 sekundách, po tom, čo ju boxer dvakrát silno udrel. „Nie je to spravodlivé“, povedala po zápase. Chalífovi nepodala ruku a následne sa rozplakala.

Podľa denníka The Telegraph existuje podozrenie, že talianska boxerka v zápase s Alžírčanom utrpela zlomeninu nosa. Angela Cariniová tiež v pozápasovom rozhovore vysvetlila, že sa vzdala preto, že nikdy predtým nedostala takú silnú ranu.

Hviezdna česká extenistka Martina Navrátilová, plavkyňa Riley Gainesová, Medzinárodná asociácia boxu, aj mnohí ďalší pred zápasom ostro kritizovali Medzinárodný olympijský výbor za to, že boxerom dovolil súťažiť so ženami.

„Toto je viac než nefér, ale nebezpečné. Úplne ignorujú následky na ženské športovkyne. Hanbite sa, MOV, že ste to dovolili!“ napísala Navrátilová na sociálnej sieti.

Obavy dala najavo aj talianska vláda i tamojší olympijský výbor, pretože alžírsky športovec má vo štvrtok o 12:20 boxovať proti Talianke Angele Cariniovej.

V stredu vyjadrila nesúhlas s účasťou boxerov v ženskej súťaži aj kapitánka austrálskeho boxerského tímu. „Som proti tomu, aby (s nami) súťažili, najmä nie v bojových športoch,“ povedala na adresu boxerov Caitlin Parkerová.

„Môže to byť neuveriteľne nebezpečné. Som proti tomu. A to som už nesúťažne boxovala proti mužom. No viete, v bojových športoch je to nebezpečné a malo by sa to prešetriť,“ dodala.

Svoj nesúhlas Mezdinárodnému olympijskému výboru tlmočila aj talianska ministerka pre rodinu a rovnaké priležitosti Eugenia Roccella.

„Je veľmi znepokojujúce, že dvaja transrodoví ľudia, muži, ktorí sa identifikujú ako ženy, môžu súťažiť v ženskom boxe na olympijských hrách v Paríži po tom, čo boli vylúčení z nedávnych súťaží,“ povedala Roccella.

Nie sú transgender. Sú intersex?

V čase ich diskvalifikácie z minuloročných majstrovstiev sveta v boxe prezident Medzinárodnej boxerskej asociácie tvrdil, že testy u taiwanského a alžírskeho boxera potvrdili chromozómy XY (ženy majú zvyčajne dva chromozómy X, zatiaľ čo muži majú X a Y chromozóm).

Imán Chalíf v osemfinálovom zápase na olympiáde boxuje s Angelou Cariniovou. ČTK / AP / John Locher

Obaja boxeri sú z právneho hľadiska ženami, majú totiž v dokladoch uvedené ženské pohlavie. Lin Ju-ťing ani Chalíf sa neidentifikujú ani ako transgender osoby, ani intersex. Podľa vlastných slov teda netrpia poruchou vývoja pohlavných orgánov.

Po minuloročnej diskvalifikácii Chalíf pre alžírsku televíziu Ennahar TV povedal, že niektorí „nechceli, aby Alžírsko získalo zlatú medailu“.“Toto je sprisahanie a veľké sprisahanie a nebudeme o tom mlčať,“ dodal.

Aké testy podstúpili?

Medzinárodná asociácia boxu v stredu vydala stanovisko, v ktorom tvrdí, že pred diskvalifikáciou z minuloročných majstrovstiev sveta športovci neabsolvovali test na meranie úrovne mužského hormónu testosterónu.

„Treba poznamenať, že športovci nepodstúpili testosterónové vyšetrenie, ale boli podrobení samostatnému a uznávanému testu, pričom špecifiká zostávajú dôverné. Tento test presvedčivo ukázal, že obaja športovci nespĺňali požadované kritériá a zistilo sa, že majú konkurenčné výhody oproti iným súťažiacim,“ uviedla asociácia.

„Odlišné predpisy MOV v týchto záležitostiach, ktorí IBA nemôže ovplyvniť, vyvolávajú vážne otázky o férovosti a bezpečnosti športu,“ dodávajú.

MOV od roku 2023 neuznáva IBA ako riadiaci orgán v olympijskom boxe a namiesto toho sa odvoláva na boxerské združenie Paríž 2024 – ad-hoc vyvinutú Medzinárodným olympijským výborom.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok