Pracovná skupina, ktorá má pripraviť návrh zákona na odškodnenie sterilizovaných rómskych žien vznikne na ministerstve spravodlivosti na jeseň. Za podobný návrh, ktorý pripravilo opozičné hnutie Slovensko, poslanci Smeru a aj ostatné strany koalície v parlamente nezahlasovali.
Ministerstvo spravodlivosti informovalo denník Štandard, že pracovná skupina, ktorá vytvorí legislatívny návrh, ho predstaví tento rok v jeseni.
Zákroky ukončujúce plodnosť sa vykonávali v Československu od 60-tych rokov minulého storočia. Lekársky personál, ktorý sterilizoval ženy bez ich súhlasu, sa zameriaval prevažne na Rómky. Dôvodom mohol byť aj zámer znížiť počet Rómov v spoločnosti.
Návrh zákona, ktorý predložil Peter Pollák ml. (Slovensko), by prisúdil ženám, ktoré boli nútené podstúpiť sterilizáciu, odškodné vo výške 10-tisíc eur. Za návrh zákona hlasovalo vo februári 65 poslancov, ani jeden z koalície.
Komisár Rady Európy pre ľudské práva Michael O’Flaherty navštívil Slovensko v dňoch 8. až 12. júla, aby zhodnotil dodržiavanie ľudských práv Rómov.
Okrem „strašných“ podmienok na bývanie, ktoré sú vo viacerých rómskych komunitách a „veľmi rozšírenom anticigánstve“, ktoré O’Flaherty opisoval v správe, takisto uviedol, že na Slovensku stále nie je vyriešený problém s nútenou sterilizáciou rómskych žien.
O’Flaherty sa stretol s viacerými obeťami nútených sterilizácií. „Rómske ženy po mnohých desaťročiach naďalej trpia fyzickými, duševnými a sociálnymi dopadmi týchto činov,“ vyjadril sa O’Flaherty.
Komisár uviedol, že vláda by mala bezodkladne vytvoriť účinný kompenzačný mechanizmus.
Štátna tajomníčka Katarína Roskoványi informovala po stretnutí s O´Flahertym, že rezort spravodlivosti plánuje zriadiť legislatívnu skupinu, ktorá pripraví návrh na odškodnenie obetí.
Vláda Eduarda Hegera v roku 2021 prijala materiál, v ktorom sa ospravedlnila za sterilizáciu rómskych žien. Zákon na odškodnenie obetí však neprijala. Poslanec hnutia vtedajšieho OĽaNO Peter Pollák ml. navrhol až v apríli roku 2023 zákon, ktorý mal obetiam poskytnúť 5-tisíc eur. Poslanci parlamentu posunuli zákon do druhého čítania, ale už o ňom nestihli hlasovať do termínu predčasných volieb.
Hegerova vláda sa pri svojej správe opierala o publikáciu mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva. Mimovládka ešte v roku 2003 uskutočnila výskum, v ktorom zaznamenala 140 prípadov žien, ktoré podstúpili nútenú sterilizáciu alebo majú dôvodné podozrenie, že ju podstúpili.
Z toho 130 násilných sterilizácií sa odohralo po roku 1989 a 10 počas komunistického režimu. Niektoré obete už dnes nežijú. Obetí však môže byť násobne viac.
V roku 2021 podobný zákon prijala Česká republika. České noviny informovali, že do novembra v roku 2023 sa zo žiadosťou o odškodné prihlásilo viac ako 1 500 žien. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva prisúdilo viac ako 11-tisíc eur vo viac ako 500 prípadoch.