Izraelské kamikadze. Prečo Netanjahu vyvoláva hrozbu veľkej vojny

Úvahy o útoku na Irán v amerických politických kruhoch bežne kolujú. Ale ak by sa po iránskom útoku na Izrael USA chceli do niečoho takého pustiť, museli by počítať s reakciou iránskeho spojenca Ruska, ktoré by navyše malo za sebou podporu väčšiny štátov sveta. Píše profesor Petr Drulák.

US Israel Netanyahu Benjamin Netanyahu v americkom Kongrese. Foto: Profimedia.sk

Izrael vykonal dva likvidačné údery. V Libanone zavraždil vysokého veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra a v Iráne politického šéfa Hamasu Ismáíla Haníju. Reakcia medzinárodného spoločenstva je pomerne jednoznačná, predstavitelia OSN a hlavných veľmocí izraelské útoky kritizujú a varujú pred eskaláciou. Turecký prezident Erdogan dokonca varoval, že môže do Izraela poslať vojakov. Výnimkou sú USA a Veľká Británia, ktoré tieto likvidácie zahŕňajú do boja proti terorizmu a izraelského práva na sebaobranu.

Žeby okrem anglosaských veľmocí a ich niekoľkých satelitov ostatné štáty sveta nechceli bojovať proti terorizmu a Izraelu upierali právo brániť sa? Nie. Len usudzujú, že právo na bezpečnosť nemá len Izrael, ale aj ostatné krajiny regiónu, a že izraelská eskalácia môže prerásť do veľkej vojny. Slová najvyššieho iránskeho vodcu o nutnosti priamej odvety proti Izraelu tieto obavy potvrdzujú. Presne to si Izrael želá.

Izrael verzus Hamas


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.