V Iráne po smrti vodcu Hamasu zadržali už viacero vysokých predstaviteľov

Irán zadržal už viac ako dve desiatky vysokých predstaviteľov v reakcii na obrovské narušenie bezpečnosti, ktoré umožnilo zavraždenie vodcu palestínskeho hnutia Hamas Ismaíla Haníju. Pre The New York Times (NYT) to v piatok uviedli dvaja Iránci oboznámení s vyšetrovaním.

Iran_Hamas568266061933 Iránci kráčajú okolo nákladného auta (uprostred) vezúceho rakvu s telesnými pozostatkami vodcu palestínskeho radikálneho hnutia Hamas Ismáíla Haníju a jeho ochrankára, ktorí zahynuli pri raketovom útoku v iránskej metropole, počas pohrebného obradu v Teheráne 1. augusta 2024. Foto: TASR/AP

Medzi zadržanými sú vysokí predstavitelia spravodajských služieb, armády a zamestnancov ubytovania, kde došlo k výbuchu. Silná reakcia na zabitie Haníju podčiarkuje, aké zničujúce bezpečnostné zlyhanie to bolo pre iránske vedenie, keďže k vražde došlo v prísne stráženom komplexe v hlavnom meste krajiny niekoľko hodín pred slávnostnou prísahou nového prezidenta krajiny, píše NYT.

Irán a jeho regionálni spojenci prisľúbili odvetu za zabitie Haníju v Teheráne a vysokého predstaviteľa libanonského hnutia Hizballáh Fuáda Šukra v Bejrúte, čo podnietilo obavy z rozšírenia konfliktu na Blízkom východe. Teherán a Hamas pripísali zodpovednosť za smrť Haníju Izraelu, ktorý to dosiaľ nepotvrdil ani nevyvrátil.

Nemenovaný zdroj blízky Hizballáhu povedal, že iránski predstavitelia sa v stredu stretli v Teheráne s predstaviteľmi osi odporu, neformálnej aliancie skupín podporovaných Iránom, ktoré sú nepriateľské proti Izraelu, aby spolu prediskutovali ďalšie kroky.

Predmetom rozhovorov boli podľa neho dva možné scenáre. V prvom prípade by išlo o súbežný útok Iránu a jeho spojencov, druhý plán predpokladá postupnú reakciu každej zainteresovanej strany. Irán v apríli podnikol svoj prvý priamy útok na Izrael, pri ktorom vypálil drony aj rakety. Väčšinu z nich sa podľa údajne podarilo zostreliť mimo Izraela aj za pomoci amerických síl.

(tasr)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac