Inžinieri britských jadrových ponoriek používajú softvér, ktorý navrhli aj Bielorusi a Rusi

Softvér súvisiaci s prevádzkou britských jadrových ponoriek vraj vytvoril britský personál s bezpečnostnou previerkou, ale jeho dizajn bol čiastočne zadaný vývojárom na Sibíri a v Minsku, čo je v rozpore s pravidlami ministerstva obrany Veľkej Británie, uvádza Telegraph.

HMS Astute, the Royal Navy's latest nuclear submarine sail up Gareloch on the Firth of Cylde to her new base at HMNB Faslane. HMS Astute, jadrová ponorka Kráľovského námorníctva. Foto: Profimedia.sk

Panujú určité obavy, že kód, ktorý vytvorili ruskí a bieloruskí vývojári, by mohol sa mohol zneužiť na prípadné odhalenie polohy britských ponoriek. Britské ministerstvo obrany považuje narušenie bezpečnosti za vážnu hrozbu pre obranu Spojeného kráľovstva, a preto začalo vyšetrovanie.

Pri vyšetrovaní sa zistilo, že firma, ktorá externe zadala prácu do Ruska a Bieloruska, to spočiatku držala v tajnosti a diskutovala o tom, či by mohla zamaskovať, kde pracovníci sídlia, tak, že by udala falošné mená už mŕtvych Britov. Postupne sa ukázalo, že ďalšie obranné kapacity mohli byť ohrozené, pretože aj predchádzajúci projekt bol zadaný vývojárom v Minsku.

Ešte v piatok experti varovali, že národná bezpečnosť Spojeného kráľovstva by mohla byť ohrozená, ak by sa osobné údaje osôb s tajnými znalosťami o britskej jadrovej ponorkovej flotile dostali do nesprávnych rúk a boli by vystavení vydieraniu alebo cieleným útokom.

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace povedal, že toto narušenie nás „potenciálne vystavilo zraniteľnosti proti podkopávaniu našej národnej bezpečnosti“. Pokračoval: „Krajiny ako Čína a Rusko sa opäť zamerali na dodávateľské reťazce našich dodávateľov v oblasti obrany. Toto nie je nový fenomén.“

Spoločnosť Rolls-Royce Submarines, ktorá navrhuje a prevádzkuje britskú flotilu jadrových ponoriek v mene Kráľovského námorníctva, chcela modernizovať svoj intranet pre zamestnancov a túto prácu zadala spoločnosti WM Reply, digitálnej poradenskej spoločnosti. WM Reply následne použil vývojárov so sídlom v Bielorusku, z ktorých napríklad jeden skutočne pracoval z domu v Tomsku na Sibíri, vyplýva z dokumentov predložených na vyšetrovanie ministerstva obrany.

Intranetový systém obsahoval osobné údaje všetkých zamestnancov Rolls-Royce Submarines, ako aj organizačnú štruktúru ľudí pracujúcich na britskej ponorkovej flotile.

(mep)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac