Robí tak v čase obáv, že by vojna v Pásme Gazy mohla eskalovať do širšieho regionálneho konfliktu. Oznámil to v sobotu švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström.
„Ministerstvo zahraničných vecí nariadilo svojim zamestnancom, aby opustili Bejrút a odcestovali na Cyprus. Ministerstvo zahraničných vecí plánuje dočasne premiestniť svoje veľvyslanectvo,“ uviedol Billström pre rozhlasovú stanicu Sveriges Radio.
Rozhodnutie o zatvorení veľvyslanectva sa podľa ministra vzťahuje najskôr na mesiac august, no vzhľadom na situáciu v oblasti bezpečnosti bude možné ho predĺžiť. „Ministerstvo dôkladne monitoruje vývoj (situácie),“ povedal Billström.
Podľa švédskeho rezortu diplomacie mohlo pritom toto leto do Libanonu odcestovať až 10-tisíc občanov Švédska. Tí tak ignorovali varovania švédskej vlády pred cestovaním do tejto krajiny, ktoré sú v platnosti už od vlaňajšieho októbra. „Vyzývam všetkých Švédov v Libanone, aby z tejto krajiny akýmkoľvek spôsobom odišli, kým môžu,“ uviedol Billström.
Vojna v Pásme Gazy vypukla vlani v októbri po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael. V reakcii na útok začal Izrael podnikať v Pásme Gazy vzdušné útoky a neskôr spustil aj pozemnú ofenzívu. Od začiatku vojny okrem toho dochádza aj takmer ku každodenným prestrelkám na izraelsko-libanonských hraniciach.
Tento týždeň pritom zahynul pri útoku v Iráne vodca Hamasu Ismaíl Haníja a o život prišiel pri inom útoku aj vysokopostavený veliteľ libanonského hnutia Hizballáh. Z ich úmrtia je obviňovaný Izrael a napätie na Blízkom východe súvisiace s vojnou v Gaze tak rastie.
(tasr)