K výrazným poklesom prispel prudký prepad akcií Amazonu a Intelu po ich štvrťročných výsledkoch hospodárenia a prognózach, ktoré sklamali analytikov. V poklese pokračovali aj akcie výrobcov čipov. Prepad akcií nasleduje po ich búrlivom raste.
Dow Jones odpísal 610,71 bodu alebo 1,51 percenta, keď počas piatkového obchodovania kľúčový index pri dennom minime strácal až 989 bodov. Širší index S&P 500 sa znížil o 1,84 percenta a Nasdaq Composite o 2,43 percenta. Piatkový výpredaj posunul Nasdaq do pásma korekcie. To znamená, že z historického maxima takmer spred mesiaca už klesol o viac ako 10 percent.
Podľa ekonómov hospodárstvo USA spomaľuje rýchlejšie, než sa predpokladalo a Fed pochybil, keď na svojom stredajšom zasadnutí ponechal sadzby na rovnakej úrovni. Zvýšila sa tiež pravdepodobnosť, že Fed zníži úroky na svojom septembrovom zasadnutí až o pol percentuálneho bodu. „Spomalenie trhu práce sa teraz prejavuje zreteľnejšie. Septembrové zníženie sadzieb je v nedohľadne a Fed bude dúfať, že opäť nekonal príliš pomaly,“ uviedla podľa agentúry Bloomberg Seema Shah zo spoločnosti Principal Asset Management.
Zatiaľ čo Fedu sa darí úspešne znižovať infláciu, najnovšie údaje o zamestnanosti môžu dať úradníkom dôvod domnievať sa, že ich politika príliš ochladzuje trh práce. Zamestnávatelia v Spojených štátoch mimo poľnohospodárstva vytvorili v júli len 114-tisíc nových pracovných miest po 179-tisíc v júni. Miera nezamestnanosti stúpla o 0,2 percentuálneho bodu na 4,3 percenta. Ekonómovia počítali s 206-tisíc novými pracovnými miestami a stagnáciou miery nezamestnanosti na úrovni 4,1 percenta.
(tasr, mep)