Vodcu Hamasu Haníju zabila strela krátkeho doletu

Iránske Revolučné gardy tvrdia, že Izrael zavraždil tento týždeň v Teheráne vodcu palestínskeho hnutia Hamas Ismaíla Haníju "strelou krátkeho doletu" odpálenou z miesta niekde pred jeho rezidenciou v Teheráne.

Snímka obrazovky 2023-11-21 062133 Ismáíl Haníja. Foto: reprofoto YouTube

„Táto teroristická operácia bola vykonaná odpálením strely krátkeho doletu s hlavicou s hmotnosťou približne sedem kilogramov, ktorá spôsobila silnú explóziu,“ uviedli Revolučné gardy vo vyhlásení s tým, že k odpalu došlo mimo miesta, kde bol Haníja v Teheráne ubytovaný. Dodali, že Izrael pri útoku „podporili Spojené štáty“.

Vodca Hamasu prišiel o život v noci na stredu pri útoku v Teheráne, kam pricestoval na inauguráciu nového iránskeho prezidenta Massúda Pezeškijána. Irán aj Hamas prisľúbili za jeho zabitie odvetu.

Iránske Revolučné gardy aj teraz zopakovali, že Haníja bude pomstený, pričom Izrael za jeho vraždu neminie „tvrdý trest“, ktorý mu bude ušetrený náležitým spôsobom v správnom čase a na vhodnom mieste.

Americká spravodajská televízia CNN ešte vo štvrtok s odvolaním na nemenovaný zdroj uviedla, že Haníju zabila explózia výbušného zariadenia, ktoré bolo niekoľko týždňov ukryté v rezidencii, kde sa počas pobytu v Teheráne zvyčajne zdržiaval. Podľa zdroja CNN bola bomba ukrytá v Haníjovej izbe už pred dvoma mesiacmi a odpálená na diaľku v čase, keď sa nachádzal v rezidencii.

Ak sa do rezidencie, ktorá bola pod ochranou iránskych Revolučných gárd, podarilo tajne prepašovať bombu, naznačovalo by to podľa CNN vážne zlyhanie iránskych bezpečnostných zložiek.

Denník The New York Times (NYT) v piatok informoval, že Irán zadržal po zabití Haníju už viac ako dve desiatky vysokých predstaviteľov v reakcii na obrovské narušenie bezpečnosti, ktoré takúto vraždu umožnilo. NYT sa pritom odvolával na dvoch nemenovaných iránskych predstaviteľov oboznámených s vyšetrovaním.

(tasr)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok