Bomby, ktoré zabili vodcu Hamasu, nastražili Iránci naverbovaní Mosadom

Izraelská civilná spravodajská služba Mosad naverbovala iránskych bezpečnostných agentov, ktorí umiestnili výbušniny do troch izieb penziónu iránskych Revolučných gárd (IRGC) na severe Teheránu. V nich ubytovali politického vodcu palestínskeho nacionalistického hnutia Hamas Ismáíla Haníju, ktorý v rezidencii pri výbuchu zahynul.

tehran-6286542 Teherán z výšky. Foto: Pixabay.com

Pôvodným plánom bolo Haníju zavraždiť v máji, keď sa zúčastnil na pohrebe zosnulého prezidenta islamskej republiky Ebrahíma Raísího – ten zahynul po havárii vrtuľníka v iránskych horách. Operáciu však neuskutočnili, pretože v rezidencii IRGC bolo v čase plánovaného atentátu príliš veľa ľudí, uviedli dvaja anonymní iránski predstavitelia pre britský denník Telegraph.

Dvojica príslušníkov ochranky ústavných činiteľov namiesto toho umiestnila bomby do troch izieb rezidencie, o ktorých predpokladali, že v nich Haníja bude bývať počas inaugurácie Raísího nástupcu, reformistu Massúda Pezeškijána.

Podľa úradníkov, ktorí majú k dispozícii kamerové záznamy z budovy, bolo vidieť, ako sa agenti nenápadne pohybujú a v priebehu niekoľkých minút vošli do viacerých izieb a vyšli z nich.

Agenti mali následne opustiť Irán, za sebou však nechali ďalšieho agenta ako spojku. V noci 30. júla potom odpálili nálože zo zahraničia.

„Teraz sú si istí, že Mosad najal agentov z ochrannej jednotky Ansár al-Mahdí,“ uviedol pre Telegraph predstaviteľ IRGC, ktorý poukázal na jednotku gárd zodpovednú za bezpečnosť vysokopostavených predstaviteľov. „Po ďalšom vyšetrovaní objavili ďalšie výbušné zariadenia v dvoch ďalších miestnostiach.“

„Je to poníženie pre Irán a obrovské narušenie bezpečnosti,“ dodal druhý predstaviteľ, člen elitných vojenských síl Quds. Informoval tiež o vzniku pracovnej skupiny, ktorá má prísť s nápadmi, ako atentát mediálne vykresliť tak, aby nepôsobil ako narušenie bezpečnosti.

„Pre každého je stále otázkou, ako sa to stalo, nedokážem to pochopiť. Musí existovať niečo vyššie v hierarchii, o čom nikto nevie,“ dodal.

V IRGC teraz prebieha masívna vnútorná roztržka, pričom jednotlivé sektory sa navzájom obviňujú zo zlyhania, prezradil prvý predstaviteľ.

(sab)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac