V Británii pokračujú protesty proti migrácii, pribúda zranených i zatknutých

Po celom Anglicku a Walese pokračujú protesty proti násiliu migrantov, demonštranti sa aj v sobotu dostali do stretov s políciou vo viacerých mestách vrátane Liverpoolu či Londýna.

Liverpool Demonštranti v meste Liverpool. Reprofoto: MH Chronicle/X

Vyvolal ich pondelňajší útok nožom v anglickom meste Southport, pri ktorom zahynuli tri dievčatá, pričom páchateľom bol 17-ročný Axel Rudakubana pôvodom z Rwandy, informujú agentúry Reuters a AFP.

Pouličné nepokoje si aj v sobotu vyžiadali niekoľko zranených policajtov. Násilné protesty sa začali ešte v utorok večer v Southporte, následne sa rozšírili aj do ďalších britských miest.

Polícia v Liverpoole informovala, že pri „závažných výtržnostiach“ v centre mesta bolo zranených niekoľko jej príslušníkov. Demonštranti tam hádzali na policajtov rôzne predmety vrátane stoličiek, dymovníc, tehál, vajec, či plechoviek od piva.

Niekoľko ľudí zadržala polícia aj na proteste v Londýne. V jednom z týchto prípadov bol dôvodom nacistický pozdrav adresovaný účastníkovi protidemonštrácie.

V meste Kingston upon Hull na východe Británie boli počas násilných protestov, pri ktorých demonštranti hádzali na políciu fľaše, zadržaní štyria ľudia. Zranenia tam utrpeli traja policajti. Demonštranti tam podľa televízie BBC porozbíjali aj okná na hoteli, ktorý slúži ako ubytovňa pre migrantov.

Nepokoje vypukli aj v Belfaste v Severnom Írsku, kde prebiehala protiislamská demonštrácia, ale paralelne aj zhromaždenie proti rasizmu. Podobná situácia bola aj v Leedse, kde zhruba 150 ľudí s anglickými vlajkami skandovalo protiimigračné heslá, zatiaľ čo protidemonštranti ich vyháňali z ulíc a označovali za „nacistickú spodinu“.

Obdobné protidemonštrácie sa konali napríklad aj v centre mesta Nottingham. Napätá bola podľa Reuters aj atmosféra v Manchestri.

Mešitám v celej krajine bolo odporučené posilniť svoju bezpečnosť. Polícia zároveň zvýšila počet svojich príslušníkov nasadených do ulíc britských miest počas celého víkendu, na ktorý plánujú demonštranti najmenej 30 demonštrácií po celom Spojenom kráľovstve. Avizovaných je aj niekoľko protidemonštrácií ľavicových skupín.

(tasr, sab)


Dôležitý motor slovenského ekonomického rastu je vraj ohrozený. Peniaze z európskych fondov majú mamutí podiel na slovenských verejných investíciách.

prečítať viac

Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac