Migranti v Nemecku a Rakúsku ťažia zo štedrého sociálneho systému. Slobodní volajú po zmene

Rakúsko a Nemecko čelia otázkam ohľadom výšky sociálnych dávok a ich dostupnosti pre tých, ktorí do systému neprispievajú. Pre migrantov sú tieto krajiny s vysokými dávkami atraktívne, no pre domácich obyvateľov to môže znamenať menšiu motiváciu chodiť od práce.

Migration Europe Italy Tunisia Migranti, ilustračný záber, Foto: TASR/AP

Ako upozornil rakúsky denník Der Standard, veľkú kontroverziu v tejto súvislosti vzbudil prípad deväťčlennej sýrskej rodiny vo Viedni, ktorá na dávkach dostáva 4600 eur mesačne.

Slobodná strana Rakúska (FPÖ) varuje, že zatiaľ čo domáci zápasia s infláciou, migranti žijú z vysokých štátnych príspevkov.

Dávky sa medzi spolkovými krajinami líšia, pričom Viedeň patrí k najštedrejším. V Rakúsku už niektoré spolkové krajiny začali dávky rodinám s viacerými deťmi obmedzovať.

Aj v Nemecku sa diskutuje o zavedení špeciálneho systému dávok pre žiadateľov o azyl, keďže podiel cudzincov medzi príjemcami dávok sa stále zvyšuje. Zatiaľ čo v roku 2010 tvorili cudzinci pätinu príjemcov, dnes je to polovica. Tento vývoj vedie k volaniu po radikálnych zmenách v sociálnej politike.

Ekonomické výpočty ukazujú, že migranti, ktorí mali prispievať do systému a stabilizovať dôchodky, v skutočnosti predstavujú vysoké náklady, ktoré domácim obyvateľom prinášajú finančnú záťaž.

(mm)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac