Developer kúpil bývalý koncentračný tábor, historici a príbuzní obetí sú pobúrení

Nemecký developer kúpil bývalý nacistický koncentračný tábor Langenstein-Zwieberge v Sasku. Tábor, známy využívaním otrockej práce v tuneloch, si zaobstaral za pol milióna eur, informuje britský denník Telegraph.

DeI_BXXWAAM79Lh Tunel v tábore Langenstein-Zwieberge. Foto: X

Developer Peter Jugl, majiteľ firmy GPM Projekt 58 UG, ktorá sa špecializuje na „problematické nehnuteľnosti“, získal tábor po tom, ako predchádzajúci vlastník skrachoval.

Rozhodnutie predať tábor súkromnej firme šokovalo historikov a príbuzných preživších. V tábore, využívanom počas vojny na výrobu rakiet V-2, zadržiavali tisíce väzňov v neľudských podmienkach. Po vojne ho spravovala Národná ľudová armáda NDR a neskôr Bundeswehr. V roku 1995 ho predali súkromnej osobe, ktorá bezplatne sprístupnila časť tunelov pre verejnosť.

Historici a príbuzní obetí vyjadrujú obavy z komercializácie historicky citlivého miesta. Rainer Neugebauer, profesor spoločenských vied na Vysokej škole aplikovaných vied v Harzu, kritizuje predaj a označuje tábor za „masový hrob“, nie nehnuteľnosť na komerčné využitie. Právnik firmy GPM Projekt však tvrdí, že tunely neplánujú komerčne využívať.

Miestne úrady sa pôvodne snažili predaj zablokovať, ale Jugl uspel v súdnom spore s argumentom, že právo veta sa nevzťahuje na predaj konkurznej podstaty.

(mm)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac