V Nigérii prebiehajú násilné protesty; prezident vyzval na upokojenie

Nigérijský prezident Bola Tinubu to uviedol po tom, čo bezpečnostné sily potlačili zhromaždenia, ktoré sa konajú z dôvodu ekonomických problémov v krajine.

Nigeria Elections Nigérijský prezident Bola Tinubu. Foto: TASR/AP

Tisíce demonštrantov vyšli v priebehu predošlého týždňa do ulíc na protest proti vládnej politike a vysokým životným nákladom. Organizácia na ochranu práv Amnesty International viní tamojšie bezpečnostné sily zo zabitia najmenej 13 demonštrantov. Polícia tvrdí, že pri protestoch zahynulo sedem ľudí, zodpovednosť za ich smrť odmieta.

Nigérijčania sa mobilizujú a organizujú protesty proti hospodárskym problémom a zlej verejnej správe cez internet. Okrem viacerých ďalších požiadaviek žiadajú zníženie cien benzínu a taríf za elektrinu.

V televíznom prejave Tinubu vyzval demonštrantov, aby prerušili ďalšie protesty a vytvorili priestor pre dialóg. Išlo pritom o jeho prvý verejný prejav k zhromaždeniam od ich začiatku vo štvrtok.

„Počul som vás nahlas a jasne. Rozumiem bolesti a frustrácii, ktoré sú hnacou silou týchto protestov, a chcem vás ubezpečiť, že naša vláda je odhodlaná počúvať a riešiť obavy našich občanov,“ povedal. Vyzval zároveň na ukončenie násilností.

(tasr, afp, reuters)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac