Pri násilných protivládnych protestoch v Bangladéši zahynulo najmenej osem ľudí

Veľké davy demonštrantov, viacerí s palicami v rukách, sa zhromaždili na hlavnom námestí v Dháke, kde došlo k potýčkam. Pouličné bitky sa odohrali na viacerých miestach, ako aj v iných väčších mestách po celej krajine, uviedla tamojšia polícia. Protestujúci taktiež podpaľovali autá a motorky či rozbíjali okná.

Protivládny protest v Bangladéši Demonštranti sa účastnia na protivládnom proteste v bangladéšskej metropole Dháka. Foto: TASR/AP

Demonštranti požadujú spravodlivosť pre rodiny vyše 200 ľudí, ktorí minulý mesiac zahynuli počas protestov proti nespravodlivému systému pracovných kvót vo verejnom sektore.

Aktuálne nepokoje predstavujú pre premiérku najväčšiu výzvu od januára, keď jej strana zvíťazila vo voľbách a začala tak svoje štvrté funkčné obdobie.

Protesty proti kvótam sa na istý čas zastavili po tom, čo Najvyšší súd zrušil väčšinu z nich. Študenti sa však tento týždeň vrátili do ulíc a žiadajú spravodlivosť pre príbuzných obetí.

Kritici premiérky a skupiny na ochranu ľudských práv obvinili vládu Vadžídovej z neprimeraného používania sily na potlačenie protestov. Premiérka i ministri však tieto tvrdenia odmietajú.

(tasr, afp)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac