Mladí slovenskí chemici si z Medzinárodnej chemickej olympiády priniesli všetky cenné kovy

Medaily, ktoré vybojovali, zahŕňajú jednu zlatú, jednu striebornú a dve bronzové medaily. Informuje o tom Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM). Najúspešnejší riešitelia národnej Chemickej olympiády tento rok na sklonku júla v Rijáde reprezentovali Slovensko na 56. ročníku Medzinárodnej chemickej olympiády.

452229709_793271499644974_1224402991333626702_n Mladí slovenskí chemici si z Medzinárodnej chemickej olympiády priniesli všetky cenné kovy. Foto: FB/Národný inštitút vzdelávania a mládeže

Na tejto prestížnej súťaži sa zúčastňujú tí najlepší chemici a chemičky spomedzi stredoškolského študentstva. Tento rok si z nej zlato odniesol Martin Pistovčák z bratislavského Gymnázia na Grösslingovej. Z rovnakej školy je aj strieborný medailista Matej Škubla. Jedna bronzová medaila putovala do Prievidze, a to študentovi Gymnázia V. B. Nedožerského Hugovi Letavayovi. Druhý bronz priniesla gymnazistka Klaudia Sýkorová z Gymnázia Poštová v Košiciach.

„Na tohtoročnej Medzinárodnej chemickej olympiáde v Rijáde riešili naši mladí chemici experimentálne úlohy pod mottom “vytváranie väzieb“, a to v priamom i prenesenom význame. Konkurenciou im bolo 327 súťažiacich z 87 krajín sveta,“ priblížil predseda Slovenskej komisie Chemickej olympiády Martin Putala.

„Všetci štyria slovenskí reprezentanti napokon získali medailové umiestnenie a zo Saudskej Arábie prišli s kompletnou sadou ocenení od zlata po bronz,“ doplnil. Slovensko sa vďaka tomu v neoficiálnom medailovom poradí krajín umiestnilo medzi 15. až 19. priečkou. Medzi európskymi štátmi bolo na štvrtom až siedmom mieste.

Slovensko na Medzinárodnej chemickej olympiáde každý rok reprezentuje štvorčlenný tím. Reprezentácii predchádzajú viaceré prípravné výberové sústredenia.

(sita)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac