Pri násilných protivládnych protestoch v Bangladéši zahynulo takmer sto ľudí

Demonštranti žiadajú odstúpenie autokratického premiéra Hasíny Vadžídovej. Už takmer sto ľudí prišlo o život a množstvo utrpelo zranenia pri nedeľňajších násilných stretoch medzi demonštrantmi a bezpečnostnými silami v Bangladéši. Medzi obeťami je aj 14 policajtov. Úrady tieto údaje zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

Bangladesh_Campus_Violence576579062428 Aktivisti protestujú proti bangladéšskej premiérke Hasíne Vadžídovej v hlavnom meste Dháka v piatok 2. augusta 2024. Najmenej 20 ľudí utrpelo zranenia pri stretoch s políciou počas protestov v hlavnom meste a v ďalších častiach Bangladéša. Ľudia v piatok vyzývali premiérku Hasínu Vadžídovú na odstúpenie po násilných júlových protestoch. Kritici premiérky a skupiny na ochranu ľudských práv obvinili vládu Vadžídovej z neprimeraného používania sily na potlačenie protestov. Premiérka i ministri však tieto tvrdenia odmietajú. Foto: TASR/AP

Noviny Daily Star vychádzajúce v angličtine uvádzajú 90 mŕtvych, noviny Prothom Alo píšu o 99 úmrtiach počas protivládnych protestov v hlavnom meste Dháka a na ďalších miestach tejto juhoázijskej krajiny.

Protesty sa začali v júli a pôvodne boli namierené proti opätovnému zavedeniu kontroverzných kvót vo verejnej službe. Júlová vlna protestov si podľa oficiálnych informácií vyžiadala okolo 200 obetí.

Ministerstvo vnútra sprísnilo nedávno uvoľnený zákaz vychádzania. Po vypuknutí nepokojov bol v Bangladéši čiastočne prerušený prístup k internetu a k sociálnym sieťam. Protesty proti kvótam sa na istý čas zastavili po tom, čo najvyšší súd zrušil väčšinu z nich. Študenti sa však tento týždeň vrátili do ulíc a žiadajú spravodlivosť pre príbuzných obetí.

Pod vedením Hasiny Vadžídovej zažil chudobný, prevažne moslimský Bangladéš ekonomický rozmach. V poslednom čase však krajinu sužuje vysoká inflácia. Ľudskoprávne organizácie obviňujú premiérku, že sa zameriava na svojich oponentov a kritikov a nechala tisíce z nich zatknúť.

Ďalšie protesty sú naplánované na pondelok.

(tasr, dpa)


Štrajkový výbor žiada okamžité stretnutie s predsedami koaličných strán, s ktorými chcú rokovať o svojich požiadavkách.

prečítať viac

Najvyššie vedenie polície a ministerstva vnútra sa bude musieť poriadne zapotiť, ak chce stopnúť odchody ľudí z tohto silového rezortu. Mnohým policajtom sa nepozdáva najmä plat za ich náročnú prácu, ktorý im mesačne príde na účet. Kritizujú aj pracovné podmienky, ktoré sú neraz mimoriadne zastaralé. Pripomínajú často tie z polovice minulého storočia.

prečítať viac