Ministerstvo investícií spustilo nový projekt. Priniesť má smart riešenia v krajských mestách i krajoch

Cieľom je pomôcť mestám určovať ich budúci rozvoj a smerovanie na základe presných dát a nie pocitov, uviedol to šéf rezortu investícií Richard Rašu. V rámci projektu s názvom Podpora samospráv na ceste k digitálnym dvojčatám a digitálnym službám je alokovaných viac ako šesť miliónov eur.

Richard Raši Richard Raši. Foto: Martin Baumann/TASR

„Podľa prieskumu až 75 percent všetkých samospráv považuje za problém implementácie digitálnych smart riešení nedostatok kapacít. Tento problém identifikovalo všetkých osem vyšších územných celkov,“ informoval Raši. Peniaze sú preto určené práve na doplnenie odborných zamestnancov venujúcich sa chytrým riešeniam.

Na smart riešeniach a vytváraní digitálnych dvojčiat samospráv bude pracovať 10 špecialistov na národnej úrovni a 16 koordinátorov v krajských mestách a VÚC. Pilotný projekt digitálneho dvojčaťa už beží v Žiari nad Hronom. Mesto sa ako prvé zo Slovenska objaví na digitálnej svetovej mape.

Vďaka projektu sa zdigitalizujú všetky budovy, zeleň, parky či inžinierske siete v Žiari nad Hronom. „Vďaka tomuto modelu bude môcť mesto v budúcnosti pri akejkoľvek investícii, riešení dopravnej infraštruktúry a výstavby dopredu vedieť, čo daný zákrok urobí so životným prostredím či dopravou,“ upresnil minister.

Prvú výzvu zameranú na smart riešenia vyhlásilo ministerstvo v máji, týkala sa najmä inteligentných riešení zvyšujúcich bezpečnosť v mestách a obciach. Alokovaných v rámci nej bolo takmer 20 miliónov eur. Financie z projektu sú určené na odborných zamestnancov na 36 mesiacov a vzdelávací program. Mestá budú môcť čerpané prostriedky využiť aj na nevyhnutné výdavky na realizáciu daného projektu. Ministerstvo pripravuje riešenia na dlhodobú udržateľnosť projektu.

(sita)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac