Máme nedostatok plavčíkov, odrádzajú ich nízke platy

Zároveň na Slovensku neexistujú odbory, ktoré by za ich lepšie platové podmienky bojovali. Dovedna je u nás asi 80 oficiálnych prírodných kúpalísk. Dohliadať na bezpečnosť kúpajúcich majú prevádzkovatelia týchto zariadení.

Snímka obrazovky 2024-08-05 o 13.53.17 Ľudia na jazere Veľký Draždiak v Petržalke. Foto: Miroslav Košírer/TASR

Ako píše spravodajský portál televízie STVR, vodní záchranári sa pýtajú, prečo je pre štát problém prispievať na ich prácu, keď zachraňujú životy.

„Pomoc, ktorá by bola vhodná, je pre obce, ktoré prevádzkujú vodné plochy, mohli by dostávať nejaké jednorazové príspevky na chod vodnej záchrannej služby,“ myslí si vedúci školiaceho strediska Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža Marek Marcinčin.

Plavčík zamestnaný na trvalý pracovný pomer zarobí v priemere za mesiac 800 eur. „Vždy sa nájdu mladí ľudia, ktorí chcú pomôcť, ale prevádzkovatelia nechcú zaplatiť plavčíkom. Takže tá brigáda, potom vyjde taká, že zarobia menej ako dievčatá v bufete,“ povedal pre portál dlhoročný záchranár Miroslav Murajda.

Množstvo vodných plôch, ktorých zriaďovateľmi sú samosprávy, preto ostáva nestrážených.

(max)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac