Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal konanie voči VšZP

Urobil tak na základe predikcie vývoja hospodárenia VšZP do konca roka. V pondelok preto začal správne konanie vo veci uloženia povinnosti štátnej poisťovni predložiť na schválenie ozdravný plán.

Foto: Pavol Zachar/TASR VšZP. Foto: Pavol Zachar/TASR

Úrad na základe vyhodnotenia aktuálnej finančnej kondície z predložených výkazov dospel k záveru, že sú splnené zákonné podmienky na nariadenie ozdravného plánu. Ide najmä o nedodržanie obchodno-finančného plánu z pohľadu vlastného imania a likvidity.

„Naše rozhodnutie treba vnímať ako rozhodnutie v záujme zdravotníckeho sektora, kde navrhnuté ozdravné opatrenia slúžia najmä na zlepšenie hospodárskej bilancie VšZP. Niektoré z diskutovaných opatrení predstavenstvo VšZP v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva už realizuje, je však nevyhnutné prijať ďalšie opatrenia a dôsledne ich naplniť tak, aby sme odvrátili možný negatívny vývoj a chránili záujmy poistencov,“ vysvetlil predseda úradu Michal Palkovič.

Tiež deklaroval, že VšZP si plní a naďalej bude plniť svoje povinnosti voči svojim poistencom, ako aj poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Úrad od ozdravného plánu VšZP očakáva hľadanie rezerv na výdavkovej strane, ktorá prinesie potrebné úspory.

Sprehľadnenie účtovníctva, výnosov a výdavkov podľa Palkoviča vytvorí lepší prehľad o finančnej kondícii VšZP, a teda aj vývoji, ktorým sa uberá. Ozdravný plán v zmysle zákona musí schváliť predstavenstvo zdravotnej poisťovne a jej dozorná rada a následne ho odovzdá úradu. Podľa zákona ho môže schváliť alebo zamietnuť. Ak ho úrad schváli, jeho opatrenia sa začnú následne bezodkladne plniť.

(tasr)


Dôležitý motor slovenského ekonomického rastu je vraj ohrozený. Peniaze z európskych fondov majú mamutí podiel na slovenských verejných investíciách.

prečítať viac

Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac