Kosci z troch krajín ručne pokosili mimoriadne vzácne Kopanecké lúky v Slovenskom raji

Lúky patria medzi druhovo najbohatšie na svete, keďže na ploche 0,25 metra štvorcového je tam verifikovaný svetový rekord v počte 54 druhov vyšších rastlín. Správa NP Slovenský raj na webovej stránke informovala, že počas dvoch dní pokosili najcennejšie časti Kopaneckých lúk na ploche viac ako päť hektárov.

453743781_954130190090457_2834985069059670659_n Kosci z troch krajín ručne pokosili mimoriadne vzácne Kopanecké lúky v Slovenskom raji. Foto: FB/Národný park Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi

„Tieto odľahlé lúky si prešli pohnutou históriou a takmer zanikli pod náletom lesa. Po úspešnej obnove ich už šesť rokov spoločne kosia ochranári zo Slovenska, Čiech i Poľska, nadšenci ručného kosenia zo Slovenského koseckého spolku a domáci obyvatelia z obcí Vernár a Telgárt,“ uviedla správa NP s tým, že kosili v strmom a ťažko dostupnom teréne.

Lúky výnimočné druhovou pestrosťou boli už po kvitnúcom aspekte, ale práve neskoré kosenie podľa ochranárov pomáha zachovať ich unikátnosť a jedinečnú druhovú skladbu rastlín. Spoločné ručné kosenie Kopaneckých lúk sa stalo tradíciou. Tím zo Správy NP ju pripravuje niekoľko mesiacov vopred.

„Najpozoruhodnejší je však súlad účastníkov rôzneho zamerania a rôznych profesií zo všetkých kútov Slovenska i okolitých krajín. Sme veľmi radi, že z roka na rok pribúda domácich koscov z Vernára a Telgártu, a že ožívajú spomienky, obnovujú sa tradície a udržuje sa ich dedovizeň,“ upozornili z NP. Kopanecké lúky ležia v nadmorskej výške 1 000 metrov v katastri obce Vernár.

(tasr)


Dôležitý motor slovenského ekonomického rastu je vraj ohrozený. Peniaze z európskych fondov majú mamutí podiel na slovenských verejných investíciách.

prečítať viac

Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac