Hurikán Debby prinesie záplavy v štátoch Florida, Georgia a Južná Karolína

Stred hurikánu Debby dosiahol pobrežie regiónu Big Bend v americkom štáte Florida v pondelok skoro ráno miestneho času, informuje agentúra AP. Má priniesť potenciálne rekordné dažde, katastrofálne záplavy a život ohrozujúce búrkové vlny.

Hurikán Isabela /na snímke / z Medzinárodnej kozmickej stanice ISS, patril do najsilnejšej kategórie 5, dosiahol maximálnu rýchlosť vetra 265 kilometrov za hodinu. Foto: NASA/TASR Hurikán Isabela /na snímke / z Medzinárodnej kozmickej stanice ISS, patril do najsilnejšej kategórie 5, dosiahol maximálnu rýchlosť vetra 265 kilometrov za hodinu. Foto: NASA/TASR

Hurikán dosiahol pevninu ako búrka prvej kategórie západne od mesta Tampa na Floride a jeho maximálna rýchlosť vetra dosahuje 120 kilometrov za hodinu. Informovalo o tom Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

Debby je po tropickej búrke Alberto, hurikáne Beryl a tropickej búrke Chris, ktoré sa sformovali v júni, už štvrtou pomenovanou búrkou v sezóne hurikánov v Atlantiku v roku 2024.

Pomaly sa pohybuje severnou časťou štátu a potom sa zastaví nad pobrežnými oblasťami štátov Georgia a Južná Karolína, pričom od utorka bude región zasahovať potenciálne rekordný úhrn zrážok až 76 centimetrov. Silné dažde spôsobené hurikánom Debby môžu v týchto troch štátoch spôsobiť katastrofálne záplavy.

Riedko osídlený región Big Bend zasiahol minulý rok aj hurikán Idalia, ktorý dosiahol pevninu ako hurikán tretej kategórie.

Úrady tiež varujú pred životu nebezpečnou búrkovou vlnou na pobreží Floridského zálivu, kde sa v pondelok očakáva inundácia vo výške 1,8 až tri metre medzi riekami Ochlockonee a Suwannee. Povodne by mohli trvať do piatku a očakáva sa, že budú obzvlášť silné v nízko položených oblastiach v blízkosti pobrežia.

(tasr, sab)


Výška hrubej minimálnej mzdy v budúcom roku je už známa. Oproti roku 2024 poskočí o 66 eur. Pre tých, ktorí ju zarábajú, by malo ísť o dobrú správu. Môže v tom však byť háčik.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac