Pri útoku na základňu v Iraku zranili asi sedem vojakov

Niek

Niekoľko amerických vojakov utrpelo zranenia pri pondelňajšom útoku neznámych ozbrojencov na vojenskú základňu Ajn al-Asad v Iraku, kde sa nachádzajú medzinárodné jednotky vedené Spojenými štátmi. Oznámilo to v pondelok neskoro večer americké ministerstvo obrany, vyhlásenie citovali agentúry AP, DPA a Reuters.

„Môžeme potvrdiť, že dnes došlo k zrejme raketovému útoku na americké a koaličné sily na leteckej základni al-Asad v Iraku. Podľa prvotných informácií bolo zranených niekoľko amerických vojakov,“ uvádza sa vo vyhlásení Pentagónu. Ministerstvo dodalo, že vojaci na základni sa momentálne pokúšajú vyhodnotiť rozsah škôd.

AP s odvolaním sa na vyjadrenia viacerých nemenovaných predstaviteľov Pentagónu uvádza, že zranených mohlo byť pri útoku až sedem ľudí vrátane amerických vojakov aj civilistov.

Útok potvrdili ešte v pondelok aj predstavitelia irackých bezpečnostných síl. Agentúra AFP cituje jedného z nich, ktorý tvrdí, že smerom na základňu bolo vypálených viacero rakiet, pričom niektoré ju trafili a ďalšie zasiahli blízku obec. K útoku sa dosiaľ neprihlásila nijaká ozbrojená skupina.

Ďalší z bezpečnostných dôstojníkov pre Reuters povedal, že ozbrojenci v rámci útoku použili najmenej dve rakety typu kaťuša.

Spočiatku sa objavovali aj správy o možnom druhom útoku na túto základňu. Podľa citovaných zdrojov AP však USA tieto správy preverili a dospeli k záveru, že útok bol len jeden.

Proiránske skupiny v uplynulých mesiacoch zaútočili na koaličné základne v Iraku a Sýrii viac než 175-krát. K väčšine z týchto útokov sa prihlásil Islamský odboj v Iraku, ktorý je voľnou alianciou rôznych skupín podporovaných Iránom. Podobný útok na základňu Ajn al-Asad sa uskutočnil aj 26. júla.

Pentagón uviedol, že na Blízky východ vyšle ďalšie stíhačky a vojenské lode námorníctva, pretože Washington sa snaží posilniť obranu v dôsledku hrozieb zo strany Iránu a jeho spojencov Hamasu a Hizballáhu.

Irak, ktorý je zriedkavým spojencom USA aj Iránu, hostí 2 500 amerických vojakov a na jeho bezpečnostné sily sú napojené milície podporované Iránom. Od 7. októbra, keď vypukla vojna medzi Izraelom a Hamasom, je svedkom stupňujúcich sa útokov.

Irak chce, aby sa jednotky vojenskej koalície pod vedením USA začali sťahovať v septembri a aby sa činnosť koalície formálne ukončila do septembra 2025, uviedli iracké zdroje pre Reuters, pričom niektoré americké sily pravdepodobne zostanú v novo dohodnutej poradnej funkcii.

(tasr, sab)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac