Odchádza šéfka tímu vyšetrovateľov kauzy Gorila

Po M

Jaroslav Haščák. Foto: Martin Baumann/TASR Jaroslav Haščák. Foto: Martin Baumann/TASR

Po Marekovi Gajdošovi a Lukášovi Kyselicovi odchádza z polície aj tretia šéfka vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Martina Babacsová. Potvrdila to pre denník Sme, bližšie sa k dôvodom odchodu nechcela vyjadrovať. V zbore končí k 31. augustu.

Babacsová viedla tím od decembra 2019. V kauze, ktorá sa ťahá ešte od roku 2005, v jednom prípade obvinila v decembri 2020 Jaroslava Haščáka z korupcie. Toto obvinenie však bolo na základe rozhodnutia senátov Najvyššieho súdu SR označené za protizákonné a neskôr bolo Generálnym prokurátorom SR zrušené. Štát sa musel za obvinenie J. Haščákovi ospravedlniť.

Následne M. Babacsová na konci roku 2022 vzniesla Haščákovi druhé obvinenie, ktoré sa netýkalo korupcie. Voči tomuto obvineniu bola podaná sťažnosť, o tomto obvinení bude v súčasnosti rozhodovať Krajská prokuratúra SR.

V decembri 2020 polícia urobila v sídle Penty veľkú raziu s kukláčmi so samopalmi. Na Haščákov podnet postup polície pod vedením Babacsovej doteraz vyšetruje policajná inšpekcia.

Kauza Gorila sa týka najmä druhej vlády Mikuláša Dzurindu. V roku 2005 SIS nasadila odpočúvanie do konšpiračného bytu Penty, v ktorom si Haščák organizoval pracovné stretnutia. Záznamy z odpočúvania dokazujú, že Haščák v byte dohadoval provízie pre štátnych úradníkov, ktorí rozhodovali o projektoch v záujme Penty.

Na podnet Haščákových právnikov Ústavný súd SR opakovane rozhodol, že byt odpočúvala SIS nezákonne. V máji tohto roka nariadil nahrávky zničiť, a pri vyšetrovaní ich nemožno použiť.

Po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá prípad dozorovala, prešiel rozsiahly spis na krajskú prokuratúru v Bratislave k novému prokurátorovi, ktorý si ho musí naštudovať. Ten potom rozhodne o podaných sťažnostiach obvinených.

(est)


Štrajkový výbor žiada okamžité stretnutie s predsedami koaličných strán, s ktorými chcú rokovať o svojich požiadavkách.

prečítať viac

Najvyššie vedenie polície a ministerstva vnútra sa bude musieť poriadne zapotiť, ak chce stopnúť odchody ľudí z tohto silového rezortu. Mnohým policajtom sa nepozdáva najmä plat za ich náročnú prácu, ktorý im mesačne príde na účet. Kritizujú aj pracovné podmienky, ktoré sú neraz mimoriadne zastaralé. Pripomínajú často tie z polovice minulého storočia.

prečítať viac