V Paríži sa v nedeľu večer slávnostným ceremoniálom ukončili Letné olympijské hry 2024. Súťaže najlepších športovcov celého sveta trvali od piatka 26. júla do nedele 11. augusta.
23:59 „Vytvorili ste kultúru mieru,“ povedal Bach
Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach oficiálne ukončil XXXIII. olympijské hry v Paríži. Usporiadateľskú štafetu na nedeľnom záverečnom ceremoniáli prevzala metropola Kalifornie Los Angeles, kde sa bude najväčší športový sviatok konať v roku 2028.
Parížske hry priniesli po „pandemických“ hrách v Tokiu návrat divákov do hľadísk a to s veľkým úspechom. Vysoký záujem bol aj na strane televíznych divákov.
Hry sa konali v zhoršenej geopolitickej situácii, Bach však vyjadril nádej, že pokojné spolužitie športovcov prinesie lepšiu budúcnosť. „Vo svete je napätie, no mesto svetla žiarilo jasnejšie ako kedykoľvek predtým. Napriek tomu, že viaceré vaše krajiny rozdeľujú konflikty, vy ste vytvorili kultúru mieru. Žili ste tu dva týždne spoločne v mieri. To náš všetkých inšpiruje a všetkých na celej planéte. Ďakujeme, že ste nám umožnili veriť v lepší svet pre všetkých. Vieme, že olympijské hry nemôžu vytvoriť mier, môžu však vytvoriť kultúru mieru, ktorá inšpiruje svet,“ vyhlásil vrchný predstaviteľ olympizmu vo svojom pravdepodobne poslednom prejave, keďže budúci rok sa mu končí mandát a oznámil, že už viac kandidovať nebude.
Bach vyzdvihol aj výber športovísk parížskych organizátorov. „Francúzski priatelia prepojili športoviská s verejným priestorom. Tieto hry môžu inšpirovať svet. Aké nádherné javisko to bolo. Boli to senzačné olympijské hry od začiatku do konca. Milí Francúzi, zamilovali ste si olympijské hry a my sme sa zamilovali do vás. Nech žijú olympijské hry, nech žije Francúzsko!“
Priestor na predstavenie sa na záverečnom ceremoniáli ako tradične dostali organizátori nasledujúcej olympiády, Los Angeles bude hosťom najväčšieho športového sviatku tretíkrát v histórii. Druhé najväčšie mesto USA privítalo najlepších športovcov sveta už v rokoch 1932 a 1984. Stane sa tretím mestom, ktoré bude hostiť olympiádu po tretí raz po Londýne a Paríži. Vlajku s piatimi kruhmi prevzala od starostky Paríža Anne Hidalgovej starostka Los Angeles Karen Bassová.
21:00 Začal sa záverečný ceremoniál
V Paríži sa v nedeľu večer slávnostným ceremoniálom ukončili Letné olympijské hry 2024. Súťaže najlepších športovcov celého sveta prebiehali od piatka 26. júla.
Slovenské vlajky niesli počas ceremoniálu atlétka Viktória Forsterová a zápasník Tajmuraz Salkazanov.
Športovci si po príchode na parížsky štadión Stade de France zaspievali hit We Are the Champions od skupiny Queen. Následne ceremoniál pokračoval umeleckým vystúpením.
19:12 Konečné medailové zrkadlo – víťazom sú USA, Slovensko je až 84.
Slovensko skončilo v medailovej bilancii krajín na OH v Paríži na 84. mieste spoločne s Pobrežím Slonoviny, Albánskom, Katarom, Kapverdami, Peru, Zambiou, Singapurom a Tímom utečencov. Jedinú slovenskú medailu získal vodný slalomár Matej Beňuš, ktorý vybojoval bronz v C1.
Na čelo poradia sa po záverečnom 16. súťažnom dni vyšvihli USA. Vďaka finálovému triumfu basketbalistiek nad Francúzskom predstihli Čínu. Američania vybojovali vo Francúzsku celkovo 40 zlatých, 44 strieborných a 42 bronzových medailí. Číňania obsadili druhé miesto s bilanciou 40-22-24, tretia priečka patrí Japoncom (20-12-13).
Slovensko si v porovnaní s OH 2020 v Tokiu v medailovej bilancii výrazne pohoršilo. V japonskej metropole skončilo na 50. pozícii s jednou zlatou, dvoma striebornými a jednou bronzovou medailou. Titul olympijskej šampiónky v trape získala Zuzana Rehák Štefečeková, striebro vodný slalomár Jakub Grigar s golfistom Rorym Sabbatinim a bronz štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Erik Vlček, Adam Botek.
18:23 Vodný slalom: Beňuš bol najlepší Slovák na hrách v Paríži
Vodný slalom zostáva výkladnou skriňou slovenského športu. Ani v Paríži neporušil tradíciu a postaral sa o medailu, tak ako na všetkých hrách v ére samostatnosti. Bronz vybojoval v kategórii C1 Matej Beňuš, od medaily však nebola ďaleko ani Zuzana Paňková, ktorá v rovnakej disciplíne obsadila 4. miesto.
Beňušovi zavesili na krk bronzovú medailu 29. júla a vtedy ešte nemohol tušiť, že bude najlepším slovenským športovcom na parížskych hrách. „Dúfal som, že medailí bude viac, no je to tak ako to je. Buďme radi aspoň za tú jednu medailu,“ povedal Beňuš v nedeľu ako hosť Olympijského festivalu v Bratislave a prezradil, že od parížskeho úspechu má nabitý program.
„Mám veľa mediálnych povinností, ale užívam si to. Teším sa však už na dovolenku, som týždeň na Slovensku, no vlastné deti som poriadne nevidel.“
Beňuš rozšíril svoju medailovú zbierku spod piatich kruhov, už v Riu získal striebro. Po Paríži ho čakajú chvíle oddychu, no fanúšikovia ho v lodi ešte tento rok uvidia: „V polovici septembra máme ešte 4. a 5. kolo Svetového pohára. Skúsim sezónu riadne dokončiť, keď sa darí.“
17:23 Dramatické basketbalové finále: Američanky zdolali Francúzsko 67:66 a majú 10. zlato
Americké basketbalistky získali na OH v Paríži zlaté medaily a napodobnili úspech svojich krajanov. V nedeľňajšom dramatickom finále zvíťazili nad domácimi Francúzkami 67:66, pričom olympijský turnaj vyhrali ôsmykrát za sebou a celkovo jubilejný desiatykrát.
Francúzky boli blízko k zisku premiérového zlata z OH, napokon však zopakovali strieborný výsledok z Londýna 2012. V Tokiu 2020 skončili na bronzovom stupienku. Tretie miesto v Paríži obsadili hráčky Austrálie, ktoré v súboji o bronz zdolali Belgičanky 85:81.
V poslednej štvrtine finálového zápasu sa tímy striedali vo vedení, v závere však ukázali pevnejšie nervy Američanky. Za stavu 67:64 mala možnosť poslať duel do predĺženia líderka domáceho tímu Williamsová, no v snahe o rýchle zakončenie tesne prešľapla trojkový oblúk a jej pokus za dva body nestačil.
16:53 Gymnastika: USA sa odvolá proti verdiktu, ktorý odobral bronz Chilesovej
Americkí olympijskí predstavitelia sa odvolajú proti verdiktu, že americká gymnastka Jordan Chilesová musí vrátiť bronzovú medailu z OH v Paríži. Tú pôvodne získala vo finále prostných. Športový arbitrážny súd (CAS) v sobotu vyhovel odvolaniu Any Barbosuovej.
Reprezentantku Rumunska pôvodne zaradili rozhodcovia na tretie miesto, ale po proteste trénerky amerického tímu Cecile Landiovej a pridaní 0,1 bodu Chilesovej sa poradie zmenilo a Američanka poskočila na bronzový post. Podľa CAS však Landiovej výzva prišla štyri sekundy po limite jednej minúty, ktorý má v pravidlách ukotvená Medzinárodná gymnastická federácia (FIG).
CAS preto vyzval FIG, aby platilo pôvodné poradie a medaily udelili v súlade s uvedeným rozhodnutím. FIG uviedla, že bude rešpektovať rozhodnutie súdu, ktoré v nedeľu potvrdil aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV). „Pevne veríme, že Jordan právom získala bronzovú medailu. V počiatočnom hodnotení FIG, aj pri následnom odvolacom procese CAS sa vyskytli chyby, ktoré je potrebné riešiť. Olympijský a paralympijský výbor USA pri odvolacom procese nedostal dostatočný čas ani upozornenie na účinné napadnutie rozhodnutia,“ uviedol Olympijský a paralympijský výbor USA.
15:19 Vodné pólo: Srbi zdolali Chorvátov a obhájili titul z Tokia
Vodní pólisti Srbska získali zlaté olympijské medaily na OH v Paríži. V nedeľňajšom finále zvíťazili nad Chorvátskom 13:11 a radovali sa z tretieho triumfu za sebou.
15:00 Hádzaná: Dáni zdolali Nemcov a získali druhé zlato v histórii
Hádzanári Dánska získali druhýkrát v histórii olympijské zlato. Sérioví majstri sveta v nedeľňajšom finálovom stretnutí v Paríži zdolali Nemecko 39:26. Severania napodobnili pod piatimi kruhmi triumf z Ria de Janeiro v roku 2016.
14:54 Dráhová cyklistika: Američanka Valenteová obhájila zlato v omniu
Dvadsaťdeväťročná americká dráhová cyklistka Jennifer Valenteová vybojovala zlatú medailu so ziskom 144 bodov. Na druhom mieste skončila s 13-bodovým odstupom Poľka Daria Pikuliková, pódium doplnila Novozélanďanka Ally Wollastonová (125 bodov).
Valenteová tak obhájila zlato z OH v Tokiu. V tejto disciplíne je zároveň dvojnásobná majsterka sveta.
14:24 Volejbal-ženy: Talianky zdolali USA 3:0 a majú prvé zlato
V nedeľňajšom finále talianske volejbalistky zvíťazili nad obhajkyňami prvenstva z USA 3:0 a pod piatimi kruhmi získali vôbec prvý cenný kov v histórii. Ich najlepším výsledkom bolo trikrát 5. miesto (OH 2004, 2008, 2012).
14:21 Zápasenie: Kagamiová získala zlato vo voľnom štýle do 76 kg
Japonská zápasníčka Juka Kagamiová vo finále zdolala Američanku Kennedy Alexis Bladesovú, ktorá si odnáša striebro a bronz si vybojovali Milaimy Marinová-Potrilleová z Kuby a Kolumbijčanka Tatiana Renteriová. Všetky zápasníčky sa na pódium pod piatimi kruhmi postavili premiérovo.
14:01 Vzpieranie: Zlato v kategórii nad 81 kg patrí Číňanke Wen-Wen Li
Čínska vzpieračka Wen-Wen Li triumfovala v kategórii nad 81 kg výkonom 309 kg v dvojboji. Striebro získala Kórejčanka Hyejeong Park (299 kg), bronz vybojovala Britka Emily Campbellová (288 kg). Dvadsaťštyriročná Wen-Wen Li získala pod piatimi kruhmi druhú medailu a opäť zlatú. V Tokiu triumfovala v kategórii nad 87 kg. Okrem toho je v +87 kg dvojnásobná majsterka sveta z rokov 2019 a 2022.
13:40 Zápasenie: Tažudinov získal zlato vo voľnom štýle do 97 kg
Bahrajnský zápasník ruského pôvodu Achmed Tažudinov získal zlatú medailu vo voľnom štýle do 97 kg. Vo finále zdolal Gruzínca Givu Mačarašviliho, bronz si vybojovali Magomedkhan Magomedov z Azerbajdžanu a Iránčan Amirali Azarpira.
Všetci traja zápasníci sa na pódium pod piatimi kruhmi postavili premiérovo. Tažudinov získal pre Bahrajn prvú medailu mimo atletiky. Nadviazal na svoj triumf zo svetového šampionátu v Belehrade a dve prvenstvá z majstrovstiev Ázie.
13:35 Dráhová cyklistika: Andrewsová vyhrala šprint, z Paríža vezie tri medaily
Olympijskou šampiónkou v šprinte sa stala novozélandská dráhová cyklistka Ellesse Andrewsová. V nedeľňajšom finále na OH v Paríži zdolala v dvoch jazdách Nemku Leu Friedrichovú. Bronz si vyjazdila Britka Emma Finucaneová, štvrtá skončila Holanďanka Hetty van de Wouwová.
Dvadsaťštyriročná Andrewsová odchádza z francúzskej metropoly ovenčená tromi medailami. Okrem zlata v šprinte vybojovala najcennejší kov aj v keirine, v tímovom šprinte prispela k zisku striebra Novozélanďaniek.
13:19 Basketbal: Austrálčanky zdolali Belgičanky 85:81 a získali bronz
Basketbalistky Austrálie získali na OH v Paríži bronzové medaily. V nedeľňajšom súboji o tretie miesto zdolali Belgičanky 85:81. Je to pre nich šiesty cenný kov pod piatimi kruhmi (0-3-3), Belgičanky na medailový úspech zatiaľ nedosiahli. Finále bolo na programe od 15.30 h, stretli sa v ňom sériové olympijské šampiónky z USA proti domácemu Francúzsku.
13:15 Moderný päťboj: Maďarka Gulyásová získala zlato v novom svetovom rekorde
Maďarská reprezentantka v modernom päťboji Michelle Gulyásová získala na OH v Paríži zlatú medailu v individuálnej súťaži žien. V novom svetovom rekorde 1 461 bodov odsunula na druhú priečku domácu Francúzku Elodie Clouvelovú (1 452), bronz si vybojovala Seung-min Seong z Kórejskej republiky (1 441).
Pre 23-ročnú Gulyásovú je to najväčší úspech v doterajšej kariére. Pred záverečnou disciplínou laser run ešte zaostávala za Clouvelovou, ale napokon sa dostala na najvyšší stupienok. Domáca spolufavoritka si zopakovala striebro z Ria 2016. Obhajkyňa zlata Kate Frenchová z Veľkej Británie na nedeľné finále pre chorobu nenastúpila.
12:51 Zápasenie: Kijooka získal zlato vo voľnom štýle do 65 kg
Japonský zápasník Kotaro Kijooka si vybojoval zlatú medailu vo voľnom štýle do 65 kg na OH v Paríži. Vo finále zdolal Rahmana Amouzadkhaliliho z Iránu. Bronzové medaily získali Portoričan Sebastian Rivera a Albánec Islam Dudajev.
12:40 Slovenských slalomárov si bol naživo pozrieť aj veľvyslanec Šoth
Francúzi predstihli na týchto olympijských hrách Slovensko a sú už najúspešnejšia vodnoslalomárska krajina pod piatimi kruhmi. Na počínanie slovenských vodákov, ktorí si odniesli z olympijského kanála jedinú medailu, sa bol dvakrát pozrieť aj veľvyslanec Slovenska vo Francúzsku Ján Šoth. Bronz v podaní kanoistu Mateja Beňuša v C1 však osobne nezachytil.
„Vodný kanál sa zásadne zmenil počas olympijských hier. Normálne tam býva priestor pre zhruba 5-tisíc až 10-tisíc divákov, teraz vytvorili priestor pre niekoľko desiatok tisíc fanúšikov. To, samozrejme, zásadne poznačilo aj fungovanie tohto regiónu. Mal som šťastie byť tam dvakrát na súťažiach vodných slalomárov. Mám pocit, že polícia aj miestna samospráva vytvorili také podmienky na kontrolu a priepustnosť, že nevznikli žiadne zásadné problémy,“ povedal Šoth pre TASR.
Väčšie šťastie na slovenské úspechy mal na dvorcoch Roland Garros, kde dosiahla historický úspech Anna Karolína Schmiedlová. Slovenka postúpila až do semifinále a obsadila štvrté miesto, čo je pre slovenský tenis najlepší výsledok pod piatimi kruhmi v ére samostatnosti. „Mal som šťastie byť na troch zápasoch Karolíny Schmiedlovej, keď sa jej podarilo vyhrať. Takéto pozitívne momenty zostanú v pamäti,“ povedal Šoth.
12:25 Atletika: Šprintér Mulamba z Konga mal v Paríži pozitívny dopingový test
Šprintér Dominique Lasconi Mulamba z Konga mal počas OH v Paríži pozitívny dopingový test na zakázanú látku. Dočasne mu preto pozastavili činnosť, informovala v nedeľu Medzinárodná testovacia agentúra (ITA).
Mulamba štartoval v Paríži v behu na 100 metrov. Do rozbehov sa dostal z predkola časom 10,54 s, v nich sa ešte zlepšil o jednu stotinu, no postup ďalej si nevybojoval. Pozitívny test mal 4. augusta, deň po svojom behu. Teraz môže požiadať o analýzu B-vzorky, pripomenula agentúra Reuters.
12:00 Vodné pólo: Američania zdolali Maďarov v rozstrele a získali bronz
Vodní pólisti USA získali na OH v Paríži bronzové medaily. V nedeľňajšom zápase o 3. miesto zvíťazili nad Maďarskom 11:8 po rozstrele. V riadnom hracom čase sa duel skončil 8:8. Američania získali na olympijskom turnaji štvrtý bronz v histórii, na konte majú aj tri striebra. Maďari nedokázali obhájiť 3. miesto z Tokia.
11:45 Gymnastika: Chilesová musí vrátiť bronz z prostných, potvrdil MOV
Americká gymnastka Jordan Chilesová musí vrátiť bronzovú medailu z OH v Paríži, ktorú pôvodne získala vo finále prostných. V nedeľu to potvrdil Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý tak reagoval na verdikt Športového arbitrážneho súdu (CAS). Ten v sobotu vyhovel odvolaniu Any Barbosuovej, reprezentantka Rumunska sa tak dodatočne dočká cenného kovu.
Barbosuovú pôvodne zaradili rozhodcovia na tretie miesto, ale po proteste trénerky amerického tímu Cecile Landiovej a pridaní 0,1 bodu Chilesovej sa poradie menilo a Američanka poskočila na bronzový post. Podľa CAS však Landiovej výzva prišla až po limite jednej minúty, ktorý má v pravidlách ukotvená Medzinárodná gymnastická federácia (FIG). CAS preto vyzval FIG, aby platilo pôvodné poradie a medaily sa udelili v súlade s uvedeným rozhodnutím.
MOV je teraz v kontakte s Olympijským výborom USA v súvislosti s vrátením Chilesovej medaily a pripravuje odovzdanie cenného kovu do rúk Rumunky. Informovala agentúra AP.
10:42 Hádzaná: Španieli zdolali Slovinsko 23:22 a obhájili bronz z Tokia
Hádzanári Španielska získali na OH v Paríži bronzové medaily. V nedeľnom súboji o tretiu priečku vyhrali nad Slovinskom 23:22 a zopakovali tak umiestnenie z predchádzajúcich hier v Tokiu.
Španieli vyrovnali svoje historické maximum na OH, je to už ich piaty bronz na hrách (predtým 1996, 2000, 2008 a 2020). Ešte nikdy v histórii neprehrali olympijský súboj o tretiu priečku. Slovinci na svoj prvý cenný kov stále čakajú, vylepšili však svoje doteraz najlepšie umiestnenie z Ria de Janeiro 2016 (6. miesto).
Slovinci mali lepší vstup do zápasu a v polovici prvého polčasu viedli 6:4. Španieli síce otočili skóre na 12:10 vo svoj prospech, ale do kabín išli oba tímy za nerozhodného stavu 12:12. Vyrovnaný priebeh malo aj druhé dejstvo, Slovinci sa v ňom dostali prvýkrát do náskoku v 52. minúte gólom Kodrina na 20:19, ale súper mal v dramatickej koncovke pevnejšie nervy a presný zásah Dujšebajeva na 23:21 v 58. minúte sa napokon ukázal ako víťazný. Slovinci mali ešte na posledný útok k dispozícii 25 sekúnd, ale predĺženie si nevynútili.
Vo finále olympijského turnaja sa v nedeľu o 13.30 h stretli Nemci a úradujúci svetoví šampióni z Dánska. Obhajcovia titulu Francúzi vypadli vo štvrťfinále.
10:30 Atletika: Hassanová vyhrala maratón žien v olympijskom rekorde
Holandská bežkyňa Sifan Hassanová sa stala na OH v Paríži víťazkou maratónu žien. Do cieľa prišla v čase 2:22,55 h, čím vytvorila nový olympijský rekord. Druhá finišovala Etiópčanka Tigst Assefová s mankom troch sekúnd. Bronz si vybojovala Hellen Obiriová z Kene (+15 s).
Hassanová získala v Paríži už tretiu medailu, po bronzoch z behov na 5-tisíc a 10-tisíc metrov získala aj najcennejší kov.
Na úrovni 28 kilometrov líderky preverilo netradičné maratónske stúpanie, ktoré výrazne pretriedilo početnú skupinu vpredu. Niektoré bežkyne dokázali dohnať manko v približne trojkilometrovom klesaní, po ktorom stratila kontakt s čelom pretekov aj obhajkyňa zlata spred troch rokov Keňanka Peres Jepchirchirová. Následne sa sformovala pätica Hassanová, Obiriová, Assefová, Sharon Lokediová a Amane Berisová Shankuleová.
Necelých 2-tisíc metrov pred cieľom došli sily Berisovej, o kilometer neskôr „odpadla“ aj Lokediová. Záverečný finiš nezachytila ani Obiriová a o zlato bežali Hassanová s Assefovou. Holanďanka mala viac síl napriek tomu, že už štartovala v dvoch súťažiach na dráhe.
Hassanovej sa napriek zložitosti trate, jej členitému profilu a teplému počasiu podarilo vytvoriť rekord pod piatimi kruhmi. O 12 sekúnd vylepšila doteraz najlepší čas Tiki Gelanovej z Londýna 2012. Na tróne pre olympijského šampióna vystriedala Jepchirchirovú, ktorá prišla na 15. pozícii so stratou 3:56 min.
07:50 Futbal: Ikona brazílskej ženskej futbalovej reprezentácie Marta má tretie striebro
Ikona brazílskej ženskej futbalovej reprezentácie Marta potvrdila po finálovej prehre s USA (0:1) vo finále olympijského turnaja v Paríži, že to bol pravdepodobne jej posledný súťažný duel v drese národného tímu.
Tretíkrát v kariére si na OH vybojovala striebro (predtým aj 2004 a 2008), jej tím vo finále pod piatimi kruhmi zakaždým nestačil na Američanky.
„Určite to bol môj posledný zápas na olympiáde a asi aj posledný oficiálny v drese Brazílie. Nemyslím si, že by ste ma ešte videli na majstrovstvách sveta,“ odpovedala 38-ročná rekordérka v počte štartov i gólov za brazílsku reprezentáciu na otázku, či bol parížsky turnaj jej rozlúčkou, alebo si ešte chce zahrať na domácich MS v roku 2027.
„Neviem, čo sa všetko môže stať, ani aké sú plány národného tímu. Môj plán je však naďalej nejakým spôsobom pomáhať tomuto tímu, pretože je to môj život.“
23:40 Americkí basketbalisti zdolali vo finále Francúzov
Americkí basketbalisti obhájili titul olympijských šampiónov. V parížskom finále v sobotu zdolali domácich Francúzov 98:87. Pripísali si piaty triumf v sérii a sedemnásty celkovo. Kľúčovou osobnosťou duelu bol 36-ročný veterán Stephen Curry, ktorý dal 24 bodov, keď v úplnom závere premenil štyri trojky.
Duel bol reprízou finále spred troch rokov z Tokia, no Američanom tentokrát nechýbala ani jedna z najväčších hviezd NBA. Kevin Durant získal štvrté zlato spod piatich kruhov a osamostatnil sa na čele najúspešnejších amerických basketbalistov olympijskej histórie. Najlepší strelec histórie NBA LeBron James pridal do zbierky tretie zlato, má aj bronz z Atén. Curry vybojoval vôbec prvú olympijskú medailu, na konte mal doteraz iba dva tituly majstra sveta.
Zápas mal vyrovnaný priebeh do polovice druhej štvrtiny, keď Francúzi viedli 27:26, ale Američania si ešte do prestávky dokázali vypracovať náskok desiatich bodov. V tretej desaťminútovke viedli obhajcovia titulu aj o 14, no domáci začali pomaly okresávať manko a tri minúty pred koncom znížili na rozdiel jediného koša (79:82). Lenže práve vtedy zaúradoval Curry prvou zo svojich štyroch trojok v záverečnej trojminútovke. Celkovo premenil dlhoročný líder Golden State 8 z 12 pokusov spoza oblúka. Najlepší strelec tokijského finále Durant pridal 15 bodov, rovnako ako Devin Booker.
Najviac za Francúzsko dal nováčik roka v NBA a draftová jednotka roku 2023 Victor Wembanyama, nestačilo však ani jeho 26 bodov. Američania mali stopercentné šestky 8/8, kým Francúzi premenili 10 zo 17. Víťazi prestrieľali súpera aj spoza oblúka 18:9.
22:00 Americkí bežci získali zlato v štafete 4×400 metrov v novom olympijskom rekorde 2:54,43 min
V tesnom súboji zdolali Botswanu, ktorá dobehla na striebornej pozícii v africkom rekorde 2:54,53. Bronz získali Briti v európskom rekorde 2:55,83.
Po strhujúcom finiši prešiel ako prvý cieľovou čiarou olympijský šampión z Paríža v behu na 400 m prek. Rai Benjamin, ktorý odrazil útok zlatého z dvojstovky Letsileho Teboga. Američania prekonali vlastné olympijské maximum z Pekingu 2:55,39. Vo víťaznej zostave boli okrem Benjamina ešte aj Christopher Bailey, Vernon Norwood a Bryce Deadmon. Rekordné preteky umocnili aj Japonci na 6. priečke, ktorí zlepšili ázijský rekord na 2:58,33.
21:45 Kanaďan Phil Wizard sa stal historicky prvým víťazom olympijskej súťaže v brejkingu mužov
Striebornú medailu získal domáci Francúz Dany Dann, bronz si vybojoval Victor z USA. Wizard zvíťazil vo finále nad Dannom 3:0 s celkovým skóre 23:4.
21:05 Vodní pólisti Talianska zvíťazili nad Austráliou
Získali tak 7. miesto s výsledkom 10:6.
21:00 Americká gymnastka Jordan Chilesová príde o bronzovú medailu, získa ju Barbosuová
Rozhodol o tom Športový arbitrážny súd (CAS), ktorý vyhovel odvolaniu Any Barbosuovej.
Chilesovej totiž nebola zarátaná pôvodne udelená známka 13,766 bodu, ktorá ju vyniesla na pódium za víťazku Rebecu Andradeovú z Brazílie a striebornú Američanku Simone Bilesovú. Chilesovej priznali známku 13,666, zatiaľ čo Barbosuová získala 13,700. CAS nariadil Medzinárodnej gymnastickej federácii (FIG), aby určila nové poradie a pridelila medaily v súlade s uvedeným rozhodnutím.
20:47 Atletika: Ingebrigtsen si na 5000 m napravil chuť a získal zlato
Nórsky atlét Jakob Ingebrigtsen si zásluhou silného finišu vybojoval zlatú medailu v behu na 5000 m na OH v Paríži výkonom 13:13,66 min. Na stupňoch víťazov ho doplnili strieborný Keňan Ronald Kwemoi za 13:15,04 a bronzový Američan Grant Fischer časom 13:15,13.
Ingebrigtsen si napravil chuť po neúspešnej tisícpäťstovke, na ktorej neobhájil zlato a nezískal ani medailu. Vybojoval si tak celkovo druhé zlato spod piatich kruhov. Ani jediný cenný kov nezískali Etiópčania, ktorí mali vo finále trojnásobné zastúpenie na čele s lídrom tabuliek Hagosom Gebrhiwetom. Zhruba 600 m pred cieľom Afričania zaútočili, no Nór sa ich udržal a v úplnom závere nedal súperom šancu.
20:25 Kipyegonová tretíkrát za sebou zvíťazila v behu na 1500 metrov
Kenská atlétka Faith Kipyegonová triumfovala na olympijských hrách tretíkrát za sebou v behu na 1500 m. V parížskom finále prekonala vlastný olympijský rekord výkonom 3:51,29 min.
19:53 Egypťan Ahmed El-Džendí získal zlatú medailu v modernom päťboji
Výkonom 1555 bodov vytvoril svetový rekord. Striebornú medailu si odniesol Japonec Taišu Sato, z bronzu sa tešil Talian Giorgio Malan.
El-Džendí získal v Paríži svoju druhú olympijskú medailu po striebornej z Tokia 2020. V sobotňajšej súťaži si pripísal triumf s náskokom 13 sekúnd a 38 stotín. Triumfoval na koni, v šerme, v plávaní dosiahol šiesty najrýchlejší čas a v behu jedenásty.
V behu a streľbe dosiahol najlepší výkon Mexičan Emiliano Hernandez.
19:45 Dráhová cyklistika: Portugalci triumfovali v madisone pred Talianmi
Portugalskí dráhoví cyklisti Iuri Leitao a Rui Oliveira triumfovali v disciplíne madison na OH v Paríži. Striebro si odniesli Simone Consonni a Elia Viviani z Talianska, bronz si vybojovali Dáni Niklas Larsen a Michael Mörköv.
19:05 Trojica nemeckých reprezentantov v diaľkovom plávaní po pretekoch na Seine vracala a mala hnačky
Zdravotné problémy mohli súvisieť s nízkou kvalitou vody v rieke Seina, ktorá je predmetom diskusií už dlhší čas, tvrdí DPA. „Od dnešného rána sa cítia lepšie, no rovnaké príznaky medzitým evidujeme u ďalšieho plavca, ktorý je v opatere lekárov,“ informovala Nemecká konfederácia olympijských športov (DOSB). Tá nechcela špecifikovať pohlavie ani mená športovcov.
Jedným z nich je zrejme dvojnásobná majsterka sveta Leonie Becková, ktorá na svojom instagramovom účte uviedla, že deväťkrát vracala a trápila ju riedka stolica.
18:47 Novozélandská golfistka Lydia Koová získala zlatú medailu
Novozélandská golfistka Lydia Koová získala zlatú medailu. Po záverečnom štvrtom kole odsunula na striebornú pozíciu Nemku Esther Henseleitovú, bronz si odniesla Číňanka Lin Si-jü Janet.
Dvadsaťsedemročná Koová ziskom zlata skompletizovala svoju medailovú zbierku z OH. V roku 2016 získala striebornú medailu, pred tromi rokmi na OH 2020 bola bronzová.
18:20 Hádzanárky Nórska získali tretíkrát v histórii olympijské zlato
V sobotňajšom finálovom stretnutí v Paríži zdolali domáce obhajkyne titulu 29:21. Nórky sa na čele historického rebríčka vyrovnali Dánkam.
Lepší vstup do stretnutia mali Francúzky, ktoré si vypracovali náskok 3:0. Nórky sa ujali vedenia (5:4) prvýkrát až v 11. minúte, následne opäť doťahovali skóre. Vyšiel im až záver prvého dejstva a viedli dvojgólovým rozdielom.
Francúzky nedokázali zareagovať po zmene strán a náskok nórskeho družstva sa zvyšoval. Severanky v závere nedopustili drámu a duel kontrolovali až do konca.
17:53 Rusom a Bielorusom umožnili účasť na záverečnom ceremoniáli
Ruskí a bieloruskí športovci, ktorí na OH v Paríži súťažili pod neutrálnou vlajkou, sa v nedeľu budú môcť zúčastniť na záverečnom ceremoniáli. V sobotu o tom informoval Medzinárodný olympijský výbor (MOV).
Športovci sa nemohli zúčastniť na otváracom ceremoniáli 26. júla, keď tímy defilovali na lodiach po rieke Seine. „Výkonný výbor MOV rozhodol, že individuálni neutrálni športovci sa môžu zúčastniť na záverečnom ceremoniáli olympijských hier v Paríži 2024,“ uviedol MOV vo vyhlásení.
„Rozhodnutie bolo prijaté na základe toho, že na záverečný ceremoniál nevstupujú tímy, ale všetci športovci spolu.“
Tímy z Ruska a Bieloruska dostali zákaz zúčastniť sa na OH v Paríži v súvislosti s inváziou Moskvy na Ukrajinu. MOV povolil iba 32 športovcom, aby súťažili ako individuálni neutrálni športovci (AIN). Nesmeli však byť spojení s armádnymi a bezpečnostnými zložkami svojich krajín, nesmeli podporovať vojnu na Ukrajine a museli splniť podmienky Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).
17:31 Stolné tenistky z Číny získali zlato v súťaži družstiev
Vo finálovom súboji zdolali súperky z Japonska presvedčivo 3:0 na zápasy a obhájili titul z Tokia. Čínski stolní tenisti triumfovali vo všetkých piatich súťažiach na OH 2024. Bronz si vybojovali hráčky Kórejskej republiky, ktoré zdolali Nemecko 3:0.
16:50 Vodné pólistky zo Španielska získali prvýkrát v histórii olympijské zlato
V sobotňajšom finálovom stretnutí zvíťazili v Paríži nad Austrálčankami 11:9.
16:30 Hádzanárky Nórska získali tretíkrát v histórii olympijské zlato
V sobotňajšom finálovom stretnutí v Paríži zdolali domáce obhajkyne titulu 29:21. Nórky sa na čele historického rebríčka vyrovnali Dánkam.
16:00 Maďarky zdolali vo vodnom póle Taliansko a obsadili 5. miesto
Vodné pólistky Maďarska zvíťazili nad Talianskom 15:12 po rozstrele.
15:16 Vlajku Slovenska na záverečnom ceremoniáli ponesú atlétka Forsterová a zápasník Salkazanov
Potvrdil to vedúci slovenskej výpravy Roman Buček. Vlajkonosičov slovenskej výpravy vybralo vedenie spomedzi športovcov a športovkýň, ktorí sú ešte v závere olympijských hier v Paríži. Formát ceremoniálu má byť odlišný od otváracieho, krajiny budú nastupovať samostatne. Uskutoční sa v nedeľu 11. augusta na štadióne Stade de France. Režisér programu bude rovnaký.
14:27 Francúzski volejbalisti obhájili zlaté medaily
V sobotňajšom finále zvíťazili nad Poľskom hladko 3:0 na sety. Bronz si odniesli reprezentanti USA po víťazstve nad Talianskom 3:0.
14:25 Kanaďanka Vincentová prekonala svetový rekord v rýchlostnej kanoistike
Kanadská kanoistka Katie Vincentová vytvorila svetový rekord v disciplíne C1 na 200 m. Vo finále OH v Paríži dosiahla čas 44,12 sekundy a pred striebornou Američankou Nevin Harrisonovou triumfovala s náskokom jednej stotiny sekundy. O víťazke rozhodla až cieľová fotografia. Bronz si odniesla Yarisleidis Cirilová z Kuby (44,36).
Diváci sledovali od úvodu tesný súboj medzi Vincentovou a Harrisonovou, ktorý napokon dopadol lepšie pre Kanaďanku. Dvadsaťosemročná rekordérka získala svoju prvú zlatú medailu a celkovo tretí cenný kov z OH. V Paríži už obsadila bronzovú priečku v C2 na 500, rovnako ako na predošlých OH v Tokiu.
13:35 Čech Dostál triumfoval v K1 na 1000 m
Český reprezentant Josef Dostál triumfoval v sobotňajšom finále K1 na 1000 m na OH v Paríži. Striebornú medailu si odniesol Maďar Adam Varga so stratou 69 stotín, bronz jeho krajan Bálit Kopász.
13:33 Carringtonová zvíťazila v K1 na 500 m
Novozélandská kanoistka Lisa Carringtonová. Foto TASR/AP
Novozélandská kanoistka Lisa Carringtonová zvíťazila v sobotňajšom finále K1 na 500 m na OH v Paríži. Časom 1:47,36 minúty vytvorila nový olympijský rekord. Striebornú medailu si odniesla Maďarka Tamara Csipesová, z bronzu sa tešila Dánka Emma Aastrand Jörgensenová.
Pre 35-ročnú Carringtonovú to bolo už tretie zlato z prebiehajúcej olympiády. V Paríži už trimfovala aj v K2 na 500 m a K4 na 500 m. Celkovo má v zbierke úspechov už deväť olympijských medailí z toho osem zlatých a jednu bronzovú. Najväčšia favoritka disciplíny v Paríži obhájila triumf z Tokia spred troch rokov.
13:20 Srbskí basketbalisti zdolali Nemcov a získali bronz
Basketbalisti Srbska získali na OH v Paríži bronzové medaily. V sobotnom súboji o tretie miesto zdolali úradujúcich majstrov sveta Nemcov 93:83.
Bol to pre nich tretí cenný kov pod piatimi kruhmi, majú na konte aj dve striebra (1996 a 2016). Vo finále olympijského turnaja sa v sobotu (21.30 h) stretnú domáci Francúzi a Američania.
Srbi boli v repríze finále z uplynulých MS od úvodu lepší a po prvej štvrtine viedli 30:21. Po polčase mali k dobru osembodový náskok a mierili za medailou. V tretej štvrtine sa tím na čele s Nikola Jokičom dostal k 19-bodovému náskoku a dokráčal k bronzu.
11:20 Slovenský zápasník Salkazanov podľahol Bielorusovi a skončil
Tajmuraz Salkazanov prehral na olympijskom turnaji v Paríži v 1. kole repasáže s Bielorusom Magomedchabibom Kadimagomedovom z tímu neutrálnych športovcov a s OH sa rozlúčil.
Súboj sa skončil nerozhodne 6:6 na body, v prospech súpera rozhodla vyššie ohodnotená akcia. Salkazanov tak vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg zaznamenal dve prehry, už v piatok podľahol v osemfinále Uzbekovi Razambekovi Žamalovovi 3:11 na body.
10:30 Tola vyhral maratón a stanovil nový olympijský rekord
Etiópsky bežec Tamirat Tola sa v sobotu na OH v Paríži stal víťazom v maratóne mužov. Do cieľa prišiel v čase 2:06,26 h, čím vytvoril nový olympijský rekord.
Druhý preťal cieľovú pásku Belgičan Bašir Abdi s mankom 21 sekúnd. Bronzový skončil Benson Kipruto z Kene (+34 s). Tola na tróne pre olympijského víťaza vystriedal dvojnásobného obhajcu prvenstva Keňana Eliuda Kipchogeho.
23:22 Olympijské zlato v boxe žien do 66 kilogramov získal Alžírčan Chalíf
Alžírsky boxer Imán Chalíf v neskorých piatkových hodinách zviedol súboj o olympijské zlato s čínskou boxerkou Jang Liuovou. Zápas dopadol podľa očakávaní, alžírsky športovec v ňom jasne dominoval a vo velterovej váhovej kategórii do 66 kilogramov sa postavil na najvyšší stupienok.
Chalíf ovládol prvé kolo zápasu podľa všetkých piatich rozhodcov. Tí ho zhodne bodovali pomerom 10:9. V druhom kole sa obraz zápasu nezmenil, rozhodcovia ho obodovali rovnako, ako to predošlé. Posledné dejstvo prinieslo zvýšenú aktivitu viditeľne unavenej Číňanky. Presné kontry však Chalífovi zabezpečili jednohlasné víťazstvo aj v treťom kole. V celkovom hodnotení vyhral na body u všetkých piatich rozhodcov.
22:53 Uzbecký boxer Mujdinchujajev vybojoval zlato do 71 kg
Uzbecký boxer Asadchuja Mujdinchujajev v piatkovom finále zdolal Mexičana Alonsa Verdeho Alvaraza na body. Bronzové medaily si odniesli Američan Omari Jones a Brit Lewis Richardson.
Dvadsaťtriročný Mujdinchujajev dosiahol triumfom na olympiáde najväčší úspech kariéry. V roku 2023 triumfoval v rovnakej hmotnostnej kategórii na MS, v roku 2022 získal bronz na majstrovstvách Ázie.
21:50 Pozemný hokej: Holanďanky získali zlato, vo finále zdolali Čínu v nájazdoch
Pozemné hokejistky Holandska získali zlaté medaily na olympijskom turnaji v Paríži. Vo finálovom zápase zdolali Čínu 3:1 v nájazdoch po tom, ako sa v riadnom hracom čase skončil duel remízou 1:1. Holanďanky obhájili prvenstvo z Tokia. Bronz si vybojovali Argentínčanky.
21:45 Atletika: Zlato v trojskoku pre Španielsko vybojoval Diaz
Španielsky trojskokan Jordan Diaz vybojoval na OH v Paríži zlato v trojskoku výkonom 17,86 m. O dva centimetre zdolal obhajcu prvenstva Pedra Picharda z Portugalska. Tretí skončil Talian Andy Diaz Hernandez výkonom 17,64.
21:20 Atletika: Nemka Ogunleyeová hodila posledným pokusom 20 m a získala zlato
Nemecká atlétka Yemisi Ogunleyeová triumfovala v guliarskej súťaži na OH v Paríži. K zlatu sa prepracovala posledným pokusom, v ktorom hodila rovných 20 metrov a z druhej priečky preskočila Novozélanďanku Maddison-Lee Wescheovú, ktorá mala na konte 19,86. Bronz získala Číňanka Sung Ťia-jüan výkonom 19,32.
Ogunleyeová zariadila prvé zlato v guli žien pre Nemecko od roku 1996, keď v Atlante uspela Astrid Kumbernussová. Dvadsaťpäťročná guliarka mala doteraz najväčší úspech na konte z tohtoročných ME v Ríme, kde získala bronz. Pod piatimi kruhmi získala prvý cenný kov. Obhajkyňa zlata Kung Li-ťiao z Číny obsadila 5. priečku výkonom 19,27.
20:50 Futbal: Španieli získali zlato, vo finále zdolali Francúzov 5:3 po predĺžení
Futbalisti Španielska vyhrali olympijský turnaj v Paríži. V piatkovom finále v Parku princov zvíťazili nad domácim Francúzskom 5:3 po predĺžení. Bronzové medaily si vybojovali Maročania po triumfe 6:0 nad Egyptom.
Africký zástupca sa teší z historicky prvej olympijskej medaily, nadviazal na vydarené účinkovanie na MS 2022 v Katare, kde obsadil štvrtú priečku. Španieli získali v mužskom futbalovom turnaji druhé zlato pod piatimi kruhmi, prvýkrát uspeli v roku 1992 na domácej pôde v Barcelone. Odvtedy až doteraz žiaden európsky zástupca nevyhral olympijský turnaj. Španieli majú z OH na konte aj tri striebra (1920, 2000, 2020) a potvrdili, že tento rok patrí im. Ich veľkoklub Real Madrid vyhral v júni Ligu majstrov a „La Furia Roja“ sa v Nemecku stala majstrom Európy.
Finálový duel pritom Španieli nezačali ideálne. V 11. minúte prehrávali po góle Millota, no následne prišli ich chvíle. Dvoma gólmi F. Lopeza a jedným Baenu odskočili súperovi na 3:1. Boli maximálne efektívni, keď na zvrat im stačili štyri strely na bránu. Francúzi sa po zmene strán tlačili do útoku a dočkali sa, keď Akliouche v 78. minúte strelil kontaktný gól a v nadstavenom čase vyrovnal z jedenástky Mateta. V predĺžení mali viac síl Španieli, o ich triumfe rozhodol dvoma gólmi striedajúci Camello.
20:45 Atletika: Thiamová triumfovala tretíkrát za sebou v sedemboji
Belgická atlétka Nafissatou Thiamová získala po tretíkrát za sebou olympijské zlato v sedemboji. V Paríži triumfovala výkonom 6 880 bodov.
Thiamová sa stala prvou ženou histórie, ktorá vybojovala tri najcennejšie kovy v olympijskom viacboji. Na stupňoch víťazov ju doplnili strieborná Britka Katarina Johnsonová-Thompsonová so ziskom 6844 a bronzová ďalšia Belgičanka Noor Vidtsová za 6707.
Dvadsaťdeväťročná Thiamová urobila počas druhého dňa výrazný krok k triumfu v oštepe, keď hodila 54,04 m. Jej hlavná súperka ju tak musela v záverečnej stovke zdolať o osem sekúnd, čo sa jej nepodarilo.
20:15 Atletika: Paulinová zvíťazila na 400 m v olympijskom rekorde 48,17
Šprintérka z Dominikánskej republiky Marileidy Paulinová suverénnym spôsobom triumfovala na OH v Paríži v behu na 400 metrov v novom olympijskom rekorde 48,17 s. Na stupňoch víťazov ju doplnili strieborná Salwa Eid Naserová z Bahrajnu (48,53) a bronzová Poľka Natalia Kaczmareková (48,98).
Úradujúca majsterka sveta Paulinová potvrdila pozíciu hlavnej favoritky a prekonala olympijské historické maximum 48,25, ktoré od Atlanty 1996 držala Francúzka Marie-José Pérecová. Do zbierky pridala tretiu medailu spod piatich kruhov, no prvé zlato. Pred troma rokmi v Tokiu získala striebro na 400 m i v miešanej štafete 4×400 m.
19:55 Atletika: Američanky po ôsmich rokoch opäť vyhrali štafetu 4×100 m
Americké atlétky triumfovali na OH v Paríži v štafete 4×100 m v čase 41,78 s. Striebro získali Britky výkonom 41,85, bronz Nemky za 41,97.
Američanky sa vrátili na trón po ôsmich rokoch, v Tokiu ich zdolali vo finále Jamajčanky. Druhé zlato na hrách si po víťazstve na 200 m pripísala Gabrielle Thomasová, ktorá bežala na treťom úseku. V tíme ju doplnili bronzová zo stovky Melissa Jeffersonová, Twanisha Terryová a strieborná zo stovky Sha’Carri Richardsonová.
19:40 Atletika: Krátku štafetu vyhrali Američanky
Americké atlétky triumfovali na OH v Paríži v štafete 4×100 m v čase 41,78 s. Striebro získali Britky výkonom 41,85, bronz Nemky za 41,97.
19:35 Dráhová cyklistika: Holanďan Lavreysen obhájil zlato v šprinte
Holandský dráhový cyklista Harrie Lavreysen získal zlatú medailu v šprinte na OH v Paríži. V piatkových pretekoch tesne predstihol Austrálčana Matthewa Richardsona. Bolo to pre neho už štvrté olympijské zlato a druhé v Paríži, keď triumfoval aj v tímovom šprinte.
V súboji o bronz sa predstavili Jeffrey Hoogland z Holandska a Brit Jack Carlin. Lavreysen obhájil zlato v individuálnej súťaži zlato z OH 2020 a v nedeľu sa pokúsi získať tretie parížske zlato v disciplíne keirin.
19:20 Basketbal-ženy: Američanky zdolali Austráliu 85:64 a postúpili do finále
Americké basketbalistky sa podľa papierových predpokladov prebojovali do finále OH v Paríži. Víťazky predošlých siedmich olympijských turnajov zdolali v prvom piatkovom semifinále Austráliu 85:64 aj vďaka 16 bodom Breanny Stewartovej.
V nedeľnom finále budú súperkami Američaniek buď domáce Francúzky alebo Belgičanky, ktoré proti sebe nastúpili v druhom piatkovom semifinále od 21.00 h.
19:15 Dráhová cyklistika: Talianky triumfovali v madisone pred Britkami
Dráhové cyklistky Talianska Chiara Consonniová a Vittoria Guazziniová triumfovali v disciplíne madison na OH v Paríži. Striebro si odniesli Britky Elinor Barkerová a Neah Evansová, z bronzu sa tešili Holanďanky Maike van der Duinová a Lisa van Belleová.
V prvej polovici pretekov boli vo vedení Britky, no nedokázali zareagovať na zrýchlenie talianskej dvojice v rozhodujúcej fáze pretekov.
18:30 Hádzaná: Nemci sú prví finalisti, Španielov zdolali 25:24
Hádzanári Nemecka sa stali prvými finalistami olympijského turnaja v Paríži. V piatkovom semifinále zdolali Španielov 25:24. V súboji o zlato sa stretnú s víťazom duelu Slovinsko – Dánsko (od 21.30).
Nemci mali lepší vstup do zápasu, keď viedli 3:0, no Španieli dokázali vyrovnať na 6:6. Nemci znovu získali náskok, v prvom polčase viedli aj o štyri góly (10:6, 11:7), no Španieli dokázali do prestávky vyrovnať na 12:12.
Španieli aj v druhom polčase doťahovali náskok súpera a po tom, čo viackrát vyrovnali (13:13, 20:20), sa dostali aj do tesných náskokov 23:22 a 24:23. V závere však Nemcov v kľúčových momentoch podržal brankár Wolff a tí gólom Mertensa vyrovnali a presným zásahom Knorra dosiahli najtesnejšie víťazstvo.
18:15 Moderná Gymnastika: Varfolemejevová získala zlato, Kalejnová je druhá
Nemecká reprezentantka v modernej gymnastike Darja Varfolemejevová získala historické zlato pre svoju krajinu v individuálnom viacboji. Striebro si vybojovala Bulharka Borjana Kalejnová. Najlepšiu trojku uzavrela Talianka Sofia Raffaeliová.
Sedemnásťročná Nemka viedla po zostavách s obručou, loptou a kužeľami, od rozhodkýň získala celkovú známku 142,850 bodu. Dvadsaťtriročná Bulharka zacvičila najlepšiu zostavu so stuhou, no v konečnom zúčtovaní stratila 2,250 b na víťazku. Talianka Raffaeliová sa v jednotlivých rotáciách pohybovala v prostriedku priebežného poradia, no zacvičila druhú najlepšiu zostavu s kužeľami, ktorá ju vyniesla na konečnú tretiu priečku.
Varfolemejevová na olympijskom tróne vystriedala Izraelčanku Linoj Ašramovú.
18:05 Stolný tenis: Číňania vyhrali aj tímovú súťaž mužov
Čínski stolní tenisti obhájili zlato v tímovej súťaži mužov na olympijských hrách v Paríži. V piatkovom finále zdolali Švédsko 3:0 a od zaradenia súťaže družstiev do programu na OH 2008 získali všetky tituly. Bronz si vybojovali domáci Francúzi, ktorí si poradili s Japonskom v dramatickom súboji 3:2.
Číňania nedali svojim európskym súperom šancu a vyhrali v v troch dueloch. Ma Lung, Wang Čchu-čchin najprv vo štvorhre zdolali Källberga s Kristianom Karlssonom 3:2 na sety a vo dvojhrách uspeli Fan Čen-tung nad Trulsom Möregardhom 3:2 a Čchu-čchin vyhral nad Karlssonom rovnakým pomerom setov 3:2.
Číňania tak v Paríži vyhrali už štyri z piatich súťaží stolných tenistov, po mužských i ženských dvojhrách a mixe ovládli aj prvú tímovú súťaž. Zlatú medailovú žatvu môžu skompletizovať ich krajanky, ktoré nastúpia v sobotňajšom finále proti Japonkám.
V súboji o bronz viedli Francúzi nad Japoncami už 2:0, keď Simon Gauzy s Alexisom Lebrunom zvládli úvodnú štvorhru a Felix Lebrun uspel nad Tomokazom Harimotom 3:2. Šunsuke Togami a Harimoto dokázali vyrovnať na 2:2, no v rozhodujúcom súboji zvíťazil Felix Lebrun nad Hirotom Šinozukom 3:1 na sety.
17:50 Volejbal: Američania zdolali Talianov 3:0 a majú bronz
Americkí volejbalisti získali na OH v Paríži bronzové medaily. V súboji o tretiu priečku zdolali úradujúcich majstrov sveta Talianov 3:0 na sety.
17:45 Vzpieranie: Bulharský vzpierač Nasar stanovil nový svetový rekord v kategórii do 89 kg
Bulharský vzpierač Karlos Nasar získal zlato na OH v Paríži v kategórii do 89 kg. V piatkovej súťaži vytvoril svetové rekordy v nadhode (224 kg) aj v dvojboji (404 kg). Striebro si vybojoval Yeison Lopez z Kolumbie (390), pódium uzavrel Antonio Pizzolato z Talianska (384).
Dvadsaťročný Bulhar získal v Paríži prvú medailu v kariére na OH. Nasar má na svojom konte zlato aj z MS 2021, keď uspel v kategórii do 81 kg.
17:05 Futbal: Nemky zdolali Španielsko 1:0 a získali bronz
Nemecké futbalistky získali na olympijskom turnaji vo Francúzsku bronzové medaily. V piatkovom zápase o tretiu priečku zdolali Španielsko 1:0. Jediný gól zaznamenala v 65. minúte Giulia Gwinnová, ktorá premenila penaltu.
16:35 Skoky do vody: Číňanka Čchen I-wen získala zlato v skokoch z 3 m dosky
Čínska skokanka do vody Čchen I-wen získala zlatú medailu v skokoch z 3 m dosky. V piatkovom finále na OH v Paríži triumfovala s celkovým ziskom 376,00 bodov. Striebro si vybojovala Austrálčanka Maddison Keeneyová (343,10), tretia skončila ďalšia Číňanka Čchang Ja-ni (318,75).
Dvadsaťpäťročná Čchen I-wen viedla už po prvej runde a až do konca pred seba nepustila žiadnu súperka. Nevyhrala len v poslednom 5. kole, v ktorom bola lepšia strieborná Keeneyová. Číňanky dominujú v tejto disciplíne a zo zisku zlata sa tešili aj na desiatej OH v rade. Reprezentanti Činy v Paríži uspeli vo všetkých siedmich súťažiach a v sobotu budú mať šancu na zlato aj v poslednej ôsmej disciplíne, keď sú na programe skoky mužov z desaťmetrovej veže.
16:00 Vodné pólo: Srbi zdolali Američanov 10:6 a postúpili do finále
Srbskí vodní pólisti sa prebojovali do finále olympijského turnaja v Paríži. Obhajcovia titulu v prvom piatkovom semifinálovom stretnutí zdolali Američanov 10:6. V boji o tretie zlato v sérii ich čaká víťaz zápasu Maďarsko – Chorvátsko (19:35). Reprezentantov USA čaká iba duel o bronz.
V boji o 5.-8. miesto zvíťazili Španieli nad Talianskom 11:9.
15:30 Futbal: Carsley bude dočasný tréner anglickej reprezentácie
Lee Carsley bude dočasný tréner anglickej futbalovej reprezentácie. Doterajší kormidelník družstva do 21 rokov povedie národný tím v septembrových zápasoch Ligy národov s Írskom a Fínskom. V piatok o tom informovala Futbalová asociácia (FA).
Päťdesiatročný bývalý defenzívny stredopoliar môže zotrvať vo funkcii aj dlhšie. Bude to záležať na tom, ako rýchlo nájde FA trvalú náhradu za Garetha Southgatea, ktorý odstúpil z funkcie hlavného kormidelníka po nedávnych majstrovstvách Európy v Nemecku.
Angličania prehrali vo finále so Španielskom 1:2. Jeho zverenci skončili druhí aj na predchádzajúcom kontinentálnom šampionáte, keď prehrali s Talianmi po penaltovom rozstrele. Southgate prišiel na lavičku „troch levov“ v roku 2016 taktiež z pozície trénera reprezentácie do 21 rokov.
Carsley sa narodil v Anglicku, no reprezentoval Írsko, za ktoré odohral 40 zápasov. Na klubovej úrovni pôsobil v Derby County, Blackburne Rovers, Coventry City, Evertone a Birminghame City. Ako tréner pracoval v Coventry, Brentforde a Birminghame. V roku 2020 prevzal národný tím do 20 rokov, o sezónu neskôr do 21 rokov a ten priviedol k titulu na ME 2023 tejto vekovej kategórie.
14:20 Rýchlostná kanoistika: Fuksa sa dočkal prvej medaily z OH a hneď zlatej
Český reprezentant v rýchlostnej kanoistike Martin Fuksa triumfoval na OH v Paríži v C1 na 1000 m. Úradujúci majster sveta vyhral A-finále systémom štart – cieľ výkonom 3:43,16 minúty a stanovil najrýchlejší čas olympijskej histórie. Striebro si vybojoval Brazílčan Isaquias Queiroz a bronz putuje do Moldavska, o čo sa postaral Serghei Tarnovschi.
Tridsaťjedenročný Fuksa je trojnásobný majster sveta a trinásťnásobný medailista zo svetových šampionátov, na ME získal dvanásť titulov a dokopy 16 cenných kovov, no na olympiádach sa mu doteraz nedarilo. V dvoch predchádzajúcich pokusoch v Riu de Janeiro 2016 i v Tokiu 2020 skončil zhodne na piatom mieste.
Tentokrát však od úvodu finále dominoval a najviac mal až takmer desaťmetrový náskok pred konkurentmi. Záver mohol trochu vypustiť a priblížil sa k nemu obhajca zlata Queiroz, ktorý získal už piatu olympijskú medailu. Tarnovschi si zopakoval bronz spred troch rokov z Tokia.
„Toľko rokov čakania a je to tu. V závere som si chcel ešte trochu užívať, že idem olympijské finále na prvom mieste,“ citoval Fuksu portál idnes.cz.
13:40 Zápasenie: Salkazanov po prehre: „Súper mi utekal.“ Tréner Cap sa rozplakal
Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neuspel v osemfinále voľnoštýliarskej kategórie do 74 kg na olympijskom turnaji v Paríži. V premiére pod piatimi kruhmi prehral s Uzbekom Razambekom Žamalovom 3:11 na body. Salkazanov teraz musí čakať, či ho súper postupom do finále potiahne do repasáže.
„Od začiatku som robil hlúposti, súper mi utekal, nedostal som sa do kontaktu. Neviem, čo na to povedať. „Myslím si, že pôjde do finále a musím byť pripravený aj na zajtra,“ “ povedal Salkazanov po zápase.
Reprezentačný tréner Erik Cap sa dokonca neubránil slzám. Nahnevali ho aj niektoré rozhodnutia arbitra. „Ospravedlňujem sa Slovákom. Nie za Tajmuraza, ale za celkové zápasenie. Tajmuraz urobil všetko. Bolo tam jasné vykročenie poza žinenku, rozhodca trikrát zmenil verdikt proti nám. Ak by uznal vykročenie, ktoré každý videl, bolo by 4:6 a Tajmurazovi by stačilo, aby ho ešte raz vytlačil. Dostal by bod za pasivitu. Sme veľmi slabí ako zväz tak i v diplomacii. Naozaj sa ospravedlňujem. Ja nepochopím, prečo si hlavný rozhodca nechal ohodnotiť akciu, ktorá bola dvojková, aby zrazu bolo 4:0. V takej situácii je ťažké brať challenge. Sám som nevidel, či bola dvojka, alebo štvorka, ale to nikto nerobí. Ale druhá vec je, že sme to nezvládli.“
Salkazanov teraz musí čakať, či ho súper postupom do finále potiahne do repasáže. Žamalova čakal v semifinále (18.00) Viktor Rassadin z Tadžikistanu.
12:30 Zápasenie: Salkazanov prehral v osemfinále so Žamalovom
Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neuspel v osemfinále voľnoštýliarskej kategórie do 74 kg na olympijskom turnaji v Paríži. V premiére pod piatimi kruhmi prehral s Uzbekom Razambekom Žamalovom 3:11 na body.
Salkazanov teraz musí čakať, či ho súper postupom do finále potiahne do repasáže. Žamalov sa vo štvrťfinále stretne ešte v piatok s víťazom duelu medzi albánskym reprezentantom Čermenom Valievom a Turanom Bajramovom z Azerbajdžanu.
Jediný slovenský zástupca na parížskych žinenkách vstúpil do turnaja ako nasadená sedmička. Proti bývalému dvojnásobnému ruskému šampiónovi Žamalovovi, ktorý reprezentuje Uzbekistan len od tohto roka, začal v Champ-de-Mars Arene opatrne a už po 30 sekundách sa musel brániť.
Súper si po troch úspešných útokoch zaistil šesť bodov. Ešte v prvej perióde však aj 28-ročný Salkazanov zaútočil a znížil na 2:6. Medzi súpermi sa iskrilo a zasahovať musel rozhodca. V druhej perióde sa odvíjal taktický súboj.
28-ročný slovenský reprezentant sa snažil hľadať vhodné pozície a za vytlačenie zo žinenky si pripísal jeden bod. V závere už musel hrať štvornásobný majster Európy a dvojnásobný vicemajster sveta vabank, Žamalov však trestal jeho chyby a ešte si poistil výhru.
Osemfinálové, štvrťfinálové a semifinálové duely v kategórii do 74 kg sú na programe v piatok, opravné súboje, zápasy o bronz a finále sa uskutočnia v sobotu.
11:30 Atletika: Prezident Botswany vyhlásil po zlate Teboga štátny sviatok
Botswanský šprintér Letsile Tebogo nepriniesol svojim krajanom iba premiérové zlato z olympijských hier v histórii, ale aj oddych od pracovných povinností. Prezident juhoafrickej krajiny totiž po jeho triumfe na dvojstovke vyhlásil na piatok popoludnie štátny sviatok.
Dvadsaťjedenročný Tebogo vo štvrtkovom finále zdolal Američanov Kennyho Bednareka a Noaha Lylesa. Časom 19,46 sekundy vylepšil svoj vlastný africký rekord a navyše zabehol piaty najrýchlejší čas histórie na tejto vzdialenosti.
„Jeho excelencia prezident Masisi chce povedať, že v mene všetkých občanov tlieska Letsilemu a ďakuje jeho zosnulej matke,“ napísal prezident Mokgweetsi Masisi vo vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach. Ďalej uviedol, že Tebogov úspech si zaslúži, aby sa „národ zastavil a oslávil ho tým najunikátnejším, najprimeranejším a najzodpovednejším spôsobom, ktorý sa zapíše do histórie republiky“.
10:35 Plávanie: Maďar Rasovszky získal zlatú medailu na 10 km
Maďarský vytrvalec Kristóf Rasovszky získal zlatú medailu v diaľkovom plávaní na olympijských hrách v Paríži. Desaťkilometrovú trasu na Seine zvládol za 1:50:52,7 h. Striebro si vyplával Nemec Oliver Klement a bronz si odniesol ďalší Maďar Dávid Betlehem.
Dvadsaťsedemročný Rasovszky sa od úvodu držal v popredí štartového poľa, na vedúcu priečku sa dostal prvýkrát po 2,5 km a až na jeden moment na méte 5,9 km ju už nikomu neprepustil. V závere súperil iba s Klementom a na posledných sto metroch odrazil jeho pokus o útoku. Do cieľa prišiel o 2,1 sekundy skôr ako jeho nemecký súper a vylepšil si strieborné umiestnenie spred troch rokov z Tokia. Jeho krajan Betlehem našiel ešte v závere trochu síl a na cieľovej rovinke prešpurtoval Taliana Domenica Acerenzu, obaja finišovali 16 sekúnd za víťazom na bronzovej priečke.
8:13 Atletika: Lyles má koronavírus: „Myslím si, že hry sa pre mňa skončili“
Americký šprintér Noah Lyles po svojom bronze vo štvrtkovom finále na 200 m na OH v Paríži informoval, že mal pozitívny test na koronavírus a hry sa pre neho skončili. S najväčšou pravdepodobnosťou teda v piatok večer nenastúpi na finále štafety na 4×100 metrov.
„Myslím si, že toto bude koniec mojej olympiády 2024. Nie je to olympiáda, o ktorej som sníval, ale zanechala mi v srdci veľa radosti,“ napísal na Instagrame 27-ročný Lyles, ktorý mal v Paríži ambície získať zlato na 100, 200 m, v štafete 4×100 m a avizoval, že je pripravený nastúpiť aj v rozbehu štafety 4×400 m.
Stovku v nedeľu vyhral, na dvojnásobnej trati skončil vo štvrtok tretí.
Po dobehnutí do cieľa spadol na chrbát, o chvíľku sa posadil a starali sa oňho zdravotníci, ktorí ho odviezli z trate na vozíku. Lyles následne v rozhovore pre NBC oznámil, že mu dva dni pred štvrtkovým finále diagnostikovali koronavírus. „Vybralo si to svoju daň,“ uviedol trojnásobný svetový šampión na 200 m, ktorý na tejto trati našiel vo finále premožiteľa po troch rokoch. Triumfoval Letsile Tebogo z Botswany pred Kennethom Bednarekom z USA.
7:30 Zápasenie: Slovenský reprezentant Salkazanov štartuje od 11:30
Dnes sa na olympijských hrách predstaví posledný slovenský reprezentant Tajmuraz Salkazanov. Ten do hier vstúpi ako siedmy nasadený až v dnešnom osemfinále v súťaži voľným štýlom v kategórii do 74 kg. Jeho prvý zápas začína o 11:20.
V prípade postupu nastúpi opäť o 12:50 v štvrťfinále, prípadne o 18:15 v semifinále.
Salkazanov vyrastal v Severnom Osetsku, ktoré je súčasťou Ruskej federácie. Ako prvý muž v histórii získal štyrikrát po sebe titul majstra Európy.
6:46 Tenis: Djokovič sa po olympijskom triumfe odhlásil z turnaja v Cincinnati
Srbský tenista Novak Djokovič nebude obhajovať titul na turnaji ATP v Cincinnati. Po svojom olympijskom triumfe v Paríži sa odhlásil z podujatia, ktoré slúži aj ako príprava na grandslamový US Open.
„Samozrejme, že chápeme jeho rozhodnutie,“ reagoval Bob Moran, šéf turnaja v Cincinnati, ktorý odštartuje v sobotu. Tridsaťštyriročný Djokovič vyhral v nedeľu vo finále dvojhry na OH nad Španielom Carlosom Alcarazom a dočkal sa zisku zlatej olympijskej medaily.
5:30 Slovensko figuruje v medailovej bilancii krajín na OH v Paríži až na 80. mieste
Oproti predchádzajúcemu dňu si pohoršilo o osem priečok a je na chvoste krajín, ktoré zaknihovali aspoň jeden cenný kov. Ten slovenský získal vodný slalomár Matej Beňuš, ktorý vybojoval bronz v C1.
Na čele poradia sú aj po 13. súťažnom dni (po 242 z 329 medailových rozhodnutí) Američania. Na konte majú 30 zlatých, 38 strieborných a 35 bronzových medailí. Druhí sú Číňania s bilanciou 29-25-19. Tretia zostala Austrália, štvrté je domáce Francúzsko.
23:22 Dusmatov triumfoval do 51 kg, vybojoval druhé olympijské zlato
Uzbecký boxer Hasanboj Dusmatov vybojoval zlatú medailu v kategórii do 51 kg. Vo finále zdolal domáceho Francúza Billala Bennamu 5:0. Bronz získali zdolaní semifinalisti Junior Alcantara Reyes z Dominikánskej Republiky a David de Pina z Kapverd.
Dusmatov zvíťazil vo finále jednomyseľným verdiktom rozhodcov a získal svoju druhú zlatú olympijskú medailu. Na OH 2016 v Riu triumfoval v kategórii do 49 kg.
23:13 Stolný tenis: Čína a Japonsko sa stretnú v boji o zlato v družstvách žien
Obhajkyne titulu Číňanky a Japonky sa v sobotu opäť stretnú vo finále súťaže družstiev stolných tenistiek. Číňanky Čchen Meng, Wang Man-jü a Sun Jing-ša v semifinále suverénne zdolali reprezentantky Kórejskej republiky, keď im v troch zápasoch dovolili uhrať iba jeden set vo štvorhre. V druhom semifinále zvíťazili Hina Hajatová, Miu Hiranová a Miwa Harimotová nad Nemkami 3:1.
22:59 Srbi bojovali, no Američania nakoniec v basketbale vyhrali 95:91
Basketbalisti USA postúpili do finále olympijských hier v Paríži a zabojujú o piaty titul v poradí a sedemnásty v histórii. Hviezdny tím na čele s LeBronom Jamesom či Stephenom Currym však musel vo štvrtkovom semifinále otočiť zápas so Srbskom, ktorý nakoniec vyhral 95:91. Američania sa v sobotňajšom finále (21.30 h) stretnú rovnako ako v Tokiu s Francúzmi. Srbi zabojujú o bronz s Nemcami.
21:56 Holloway získal zlato v prekážkovom behu na 110 metrov
Americký atlét Grant Holloway triumfoval na OH v Paríži v prekážkovom behu na 110 metrov. Zlato získal časom 12,99 s. Vo finále zdolal o desatinu krajana Daniela Robertsa, bronz putuje do Jamajky zásluhou Rasheeda Broadbella.
21:54 Oštepár Nadeem získal zlato v novom olympijskom rekorde
Pakistanský oštepár Arshad Nadeem získal na OH v Paríži zlatú medailu v novom olympijskom rekorde. Vo štvrtkovom finále triumfoval výkonom 92,97 m. Striebro získal obhajca najcennejšieho kovu Neeraj Chopra z Indie a bronz si z Francúzska odniesol Grenadčan Anderson Peters.
21:52 Rašitov vybojoval zlato v taekwonde do 68 kg
Uzbecký reprezentant v taekwonde Ulugbek Rašitov sa stal olympijským šampiónom v kategórii do 68 kg. Vo finále v Paríži zvíťazil nad Zaidom Kareemom z Jordánska 2:0. Bronz získali Liang Jü-šuaj z Číny a Brazílčan Edival Pontes.
21:45 Lyles po bronze z 200 m oznámil, že má covid
Americký šprintér Noah Lyles krátko po zisku bronzu v behu na 200 m na olympijských hrách v Paríži oznámil, že mu diagnostikovali covid.
Dvadsaťsedemročný Američan po dobehnutí do cieľa spadol na chrbát, o chvíľku sa posadil a starali sa oňho zdravotníci, ktorí ho odviezli z trate na invalidnom vozík. Lyles následne v rozhovore pre NBC oznámil, že mu dva dni pred štvrtkovým finále diagnostikovali koronavírus. „Vybralo si to svoju daň,“ uviedol.
21:38 Američanka Davisová-Woodhallová získala zlato v skoku do diaľky
Americká reprezentantka v atletike Tara Davisová-Woodhallová vybojovala na OH v Paríži zlatú medailu v skoku do diaľky. Vo štvrtkovom finále dosiahla najlepší výkon 7,10 m. Strieborná skončila Nemka Malaika Mihambová a bronzovú priečku obsadila Jasmine Mooreová z USA.
Úradujúca halová majsterka sveta získala prvú olympijskú medailu, na predošlých hrách v Tokiu skončila šiesta. Obhajkyňa najcennejšieho kovu Mihambová za ňou zaostala o 12 cm.
21:30 Američanka McLaughlinová-Levroneová prekonala vlastný svetový rekord v behu cez prekážky na 400m
Sydney McLaughlin-Levroneová získala opäť zlato na olympiáde a po šiesty krát zlomila svetový rekord. Vo finále triumfovala časom 50,37 s. Vlastný rekordný zápis z 30. júna v Eugene zlepšila o 28 stotín sekundy. Bronz získala jej krajanka Anna Cockrellová, na bronzovej priečke dobehla Holanďanka Femke Bolová.
21:05 Holanďania v pozemnom hokeji zdolali Nemcov 3:1 v rozstrele a majú zlato
Titul olympijských šampiónov v pozemnom hokeji získali Holanďania. V štvrtkovom finále zdolali Nemcov v samostatných nájazdoch 3:1, v riadnej hracej dobe sa duel skončil nerozhodne 1:1.
Holanďania získali zlato pod piatimi kruhmi tretíkrát v histórii. Predtým oslavovali v Atlante 1996 a v Sydney 2000. Góly vo finále začali padať až vo štvrtej štvrtine.
Bronzové medaily z Tokia obhájili hráči Indie. V súboji o tretie miesto zdolali Španielov 2:1. Rozhodujúci gól dal v 33. minúte po rohu Harmanprít Singh.
20:50 Novikov sa stal víťazom v zápasení do 87 kg, vo finále nedal šancu Mohmadipianimu
Bulharský reprezentant v zápasení Semion Novikov získal na OH v Paríži zlato v grécko-rímskom štýle do 87 kg. Vo finále zdolal Alirezu Mohmadipianiho z Iránu jasne 7:0 na na body. Bronz získali Ukrajinec Žan Beleňuk a dánsky reprezentant Turpal Ali Bisultanov.
20:15 Zápasník Ismaíli získal zlato v grécko-rímskom štýle do 67 kg
Iránsky zápasník Saíd Ismaíli sa stal olympijským víťazom v grécko-rímskom štýle v kategórii do 67 kg. V tesnom finálovom súboji v Paríži zvíťazil nad Ukrajincom Parvizom Nasibovom 6:5 na body. Bronz získali Kubánec Luis Orta Sanchez a Hasrat Džafarov z Azerbajdžanu.
Ismaíli vybojoval prvú olympijskú medailu. V dueloch o bronz Džafarov zvíťazil nad Amanturom Ismajlovom z Kirgizska 8:0 na technickú prevahu a Orta Sanchez zdolal Slavika Galstjana z Arménska 7:0 na body.
19:43 Francúzski basketbalisti zdolali Nemcov, zabojujú o zlato
Francúzski basketbalisti si na domácej olympiáde v Paríži zahrajú o zlato. V prvom štvrtkovom semifinále zvíťazili nad Nemcami 73:69. Vo finále tak nastúpia rovnako ako pred troma rokmi v Tokiu, keď Američanom v súboji o zlato podľahli, hoci ich predtým v základnej skupine zdolali.
Francúzi sa s úradujúcimi majstrami sveta stretli druhýkrát na turnaji, duel v základnej skupine Nemci vyhrali presvedčivo 85:71. Aj semifinále začali Nemci lepšie a v prvom polčase si vypracovali až desaťbodový náskok. No Francúzi podporovaní búrlivým publikom v tretej štvrtine duel otočili a vo štvrtej nepustili súpera ani raz do vedenia, hoci Nemci sa ešte aj v záverečnej minúte držali na odstupe jediného koša.
Najlepším strelcom víťazov bol pivot Realu Madrid Guerschon Yabusele so 17 bodmi, najviac za Nemcov dal rozohrávač Brooklynu Dennis Schröder – 18.
19:00 Marockí futbalisti získali bronz, Egypt deklasovali 6:0
Maročania sa tešia z historicky prvej olympijskej medaily, nadviazali na vydarené účinkovanie na MS 2022 v Katare, kde obsadili štvrtú priečku.
Čisto africký duel o bronz vyznel jasne v prospech Maroka, ktoré si už v prvom polčase vybudovalo dvojgólový náskok. V priebehu štyroch minút skórovali vydarenou strelou Abde Ezzalzouli a hlavičkou Soufiane Rahimi. Ten pridal v druhom dejstve ešte jeden gól, presadili sa aj Bilal El Khannous, Akram Nakash a vysoký triumf korunoval v 87. minúte z priameho kopu kapitán Achraf Hakimi, spoluhráč slovenského obrancu Milana Škriniara v Paríži St. Germain. Dvadsaťosemročný Rahimi je s 8 gólmi najlepší strelec olympijského turnaja.
18:35 Francúzke hádzanárky zdolali v prvom semifinále Švédky 31:28 po predĺžení
Francúzske hádzanárky si udržali možnosť obhájiť na domácej pôde v Paríži titul olympijských šampióniek. V prvom štvrtkovom semifinále zvíťazili nad Švédkami 31:28 po predĺžení.
Švédky neboli ďaleko k postupu do finále, v druhom polčase viedli aj o štyri góly a minútu pred koncom riadnej hracej doby o jeden. Lenže 14 sekúnd pred klaksónom zariadila predĺženie gólom Tamara Horaceková a dodatočná desaťminútovka už patrila Francúzkam.
18:30 Americké volejbalistky idú do finále po napínavom súboji s Brazílčankami
Volejbalistky USA zostávajú na olympiáde v Paríži v hre o obhajobu zlatých medailí. Vo štvrtkovom prvom semifinále zdolali v repríze tokijského boja o zlato Brazílčanky 3:2. Američankám patrili vždy nepárne sety, Brazílčanky dvakrát vyrovnali, keď uspeli v druhom a štvrtom sete. Rozhodujúci tajbrejk sa skončil 15:11 v prospech úradujúcich olympijských šampióniek.
18:05 Aldridgeová je historicky prvá olympijská víťazka v kitesurfingu
Britka Ellie Aldridgeová získala na OH 2024 zlatú medailu v kitesurfingu. V olympijskej súťaži na pobreží Marseille zvíťazila pred domácou Francúzkou Lauriane Nolotovou, bronz putuje do Holandska zásluhou Annelous Lammertsovej.
Aldridgeová sa stala historicky prvou olympijskou šampiónkou v kitesurfingu, teda v jachtárskej disciplíne, ktorá pod piatimi kruhmi zažila debut. Britka musela vo štvrtok predstihnúť Nolotovú, ktorá do štvorčlenného finále vstúpila s dvomi vyhranými jazdami a mala najlepšie šance získať zlato. Francúzka však zaváhala, v druhej finálovej jazde spadla a skončila vo vode. Aldridgeová si z otváracích jázd priniesla jedno víťazstvo a potrebovala vyhrať vo finále dve jazdy, čo sa jej napokon aj podarilo.
17:30 Čínska vzpieračka Luo Š‘-fang triumfovala v kategórii do 59 kg
Vo štvrtok zvíťazila súhrnným výkonom 241 kg v dvojboji, čo je nový olympijský rekord. Úradujúca majsterka sveta odsunula na striebornú priečku Kanaďanku Maude Charronovú (236), bronz získala obhajkyňa titulu z Tokia Kuo Hsing-Chun z Taiwanu (235).
Luo Š‘-fang bola v olympijskej súťaži suverénna, olympijské rekordy vytvorila aj v trhu (107) a nadhode (134). Do svojej zbierky pridala ďalší cenný úspech, okrem titulov z MS a OH triumfovala vlani aj na ázijskom šampionáte a na Ázijských hrách získala vo svojej kategórii striebro.
16:45 Číňan Sie S‘-i obhájil zlato v skokoch z 3 m dosky
Vo štvrtkovom finále triumfoval s celkovým ziskom 543,60 bodu. Striebro si vybojoval rovnako ako pred tromi rokmi jeho krajan Wang Cung-jüan (530,20), tretí skončil Mexičan Osmar Olvera Ibarra (500,40). Dvadsaťosemročný Sie S‘-i viedol už po prvej runde, náročný skok v 2. kole mu však nevyšiel podľa predstáv a klesol na priebežnú tretiu pozíciu.
V ďalších dvoch kolách predviedol najvydarenejšie skoky a líderskú pozíciu si už ustrážil. Do svojej olympijskej zbierky pridal tretie zlato, v Tokiu triumfoval aj v synchronizovaných skokoch z 3 m dosky.
16:00 Zápasenie: Slovenský reprezentant Salkazanov na úvod narazí na Žamalova alebo Kadimagomedova
Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov odštartuje svoje účinkovanie na OH v Paríži v osemfinále voľnoštýliarskej kategórie do 74 kg, v ktorom sa stretne s víťazom duelu predkola medzi Uzbekom Razambekom Žamalovom a Bielorusom Magomedchabibom Kadimagomedovom so štatútom individuálneho neutrálneho športovca. O mene jeho súpera rozhodol štvrtkový žreb.
Salkazanova čaká premiéra pod piatimi kruhmi. Jediný slovenský zástupca na parížskej žinenke vstúpi v piatok do turnaja ako nasadená sedmička. V „pavúku“ sa predstaví dokopy 18 borcov, štyria začnú v predkole (kvalifikačnom kole). Dvadsaťosemročný Salkazanov, ktorý v kategórii do 74 kg ako prvý zápasník v histórii dokázal získať štyri tituly majstra Európy za sebou, odštartuje parížske boje až v osemfinále. Je poslednou nádejou Slovenska na cenný kov z OH v Paríži.
15:30 Rýchlostná kanoistika: Na 500 m trati uspeli Nemci a Novozélanďanky
Ženský štvorkajak z Nového Zélandu získal zlatú medailu na 500 m v rýchlostnej kanoistike na OH v Paríži. Kvarteto v zložení Lisa Carringtonová, Alicia Hoskinová, Olivia Brettová a Tara Vaughanová triumfovalo v A-finále s náskokom 42 stotín pred Nemeckom. Bronz si vybojovali obhajkyne zlata v tejto disciplíne Maďarky (+0,73). Pre Carringtonovú je to už šiesta zlatá olympijská medaila v kariére.
Medzi mužmi uspel nemecký štvorkajak. Kvarteto v zložení Max Rendschmidt, Max Lemke, Jacob Schopf a Tom Liebscher-Lucz triumfovalo v dramatickom A-finále s náskokom iba štyroch stotín pred Austráliou. Nemci tak zopakovali prvenstvo z Tokia. Bronz si na kanáli Vaires-sur-Marne vybojovali reprezentanti Španielska (+0,25).
Slovensko nemalo po prvý raz od Atlanty 1996 olympijské zastúpenie v K4. V štvorkajaku získali v minulosti Slováci dve strieborné medaily (OH 2016 v Riu de Janeiro, OH 2008 v Pekingu) a dve bronzové medaily (0H 2004 v Aténach, OH 2020 v Tokiu).
14:20 Atletika: Forsterovej mohli k postupu do semifinále chýbať len dve stotiny
Denník N uvádza, že slovenskej reprezentantke Viktórii Forsterovej mohli k postupu do semifinále behu na 100 m cez prekážky chýbať len dve tisíciny. Forsterová bola v cieli tretia, postup si však zabezpečili len prvé dve pretekárky.
Podľa oficiálneho zápisu Forsterová dobehla v čase 12:88, druhá Tjin A-Limová v čase 12,87. Časy na tisíciny nepoznáme, tie sa uvádzajú vo výsledkoch pretekov len vtedy, ak sú výsledky po zaokrúhlení na stotiny rovnaké.
„Pokojne sa však mohlo stať, že čas Holanďanky bol 12,869 a Forster 12,871 s. Oba časy reálne delia len dve tisíciny, no po zaokrúhlení nahor ide o rozdiel jednej stotiny,“ píše Denník N. Zároveň však dodáva, že „ide len o špekuláciu, ktorá je pre konečný výsledok irelevantná.“ Dôležité je, že Holanďanka mala rameno na cieľovej čiare skôr, čo rozhodlo o jej postupe.
13:20 Športové lezenie: Leonardo z Indonézie zlatý v speede, Watson prekonal rekord
Indonézsky reprezentant v športovom lezení Veddriq Leonardo získal na OH v Paríži zlatú medailu v disciplíne speed. Vo štvrtkovom finále dosiahol čas 4,75 sekundy a na druhé miesto odsunul Wu Pchenga z Číny (4,77). Bronz si vybojoval Sam Watson, ktorý v súboji o 3. miesto prekonal časom 4,74 s svoj vlastný svetový rekord.
Watson už v utorkovej kvalifikácii zlepšil doterajšie svetové maximum, keď na stene v Le Bourget dosiahol čas 4,75 s. V semifinále však vo štvrtok nestačil na Wu Pchenga a absolvoval tak iba malé finále. V boji o zlato sa 27-ročný Leonardo stal historicky prvým zlatým medailistom v tejto rýchlostnej disciplíne. V predchádzajúcich troch rokoch sa stal v speede zakaždým celkovým víťazom Svetového pohára.
11:30 Diaľkové plávanie: Holanďanka vyhrala zlatú medailu pre jej mŕtveho psa
Holandská reprezentantka v diaľkovom plávaní Sharon van Rouwendaalová, ktorá získala na OH v Paríži zlatú medailu v pretekoch na 10 km v cieli, uviedla, že zlatú medailu vyhrala pre svojho mŕtveho psa Ria. Ten umrel v máji, po čom van Rouwendaalová nemala viac chuť ďalej plávať.
„Bol pre mňa všetkým. Najdôležitejšie v živote sú pre mňa rodina a moje psy. Sú ako moje malé deti,“ uviedla športovkyňa v cieli.
Športovkyňa sa vrátila k plávaniu po tom, čo jej otec povedal, aby sa vrátila k športu pre jej mŕtveho psa. „Chcela som zaplávať ešte jednu olympiádu pre neho,“ uzavrela rozhovor pre Eurosport plavkyňa. Tá hneď po vystúpení z vody ukazovala na tetovanie na jej pravom zápästí, ktoré je taktiež venované jej mŕtvemu psovi.
10:40 Atletika: Forsterová sa tesne nekvalifikovala do semifinále behu na 100 m cez prekážky
Slovenská reprezentantka Viktória Forsterová skončila v repasáži na 3. mieste. Na postupové druhé miesto na ktorom skončila Holanďanka Maayke Tjin-A-Lim jej chýbala len jedna stotina. Jej konečné umiestnenie museli preskúmať rozhodcovia cez fotofiniš. Prvý opravný beh vyhrala Marione Fourieová z Juhoafrickej republiky (12,79).
Forsterová by sa do semifinále dostala, ak by vo štvrtok aspoň vyrovnala svoje sezónne maximum na tejto trati s časom 12,83 s. Jej slovenský rekord z vlaňajšej univerziády má hodnotu 12,72 s.
Forsterová, ktorá bežala so slovenskou trikolórou vo vlasoch zabehla čas 12:88, v cieli sa rozplakala. Plakala aj v bezprostrednom rozhovore v mixzóne. „Asi ten hore má pre mňa niečo lepšie ako semifinále,“ uviedla bežkyňa v rozhovore, kde ďakovala celej rodine a ďakovala všetkým divákom za podporu. „Ľúbim vás všetkých,“ zakončila rozhovor Forsterová.
Olympijská debutantka Forsterová už v Paríži absolvovala aj stovku, v ktorej obsadila po rozbehoch konečnú 47. priečku.
10:15 Diaľkové plávanie: Holanďanka Van Rouwendaalová zopakovala triumf z Ria
Holandská reprezentantka v diaľkovom plávaní Sharon van Rouwendaalová získala na OH v Paríži zlatú medailu v pretekoch na 10 km. V Seine triumfovala s náskokom 5,5 sekundy pred Moeshou Johnsonovou z Austrálie, bronz si vybojovala Talianka Ginevra Taddeucciová (+8,6). Pre van Rouwendaalovú je to tretia olympijská medaila po zlate v Riu de Janeiro 2016 a striebre v Tokiu 2020.
8:58 Atletika: Čína vyzvala na intenzívnejšie testovanie amerických atlétov
Čínska antidopingová agentúra vyzvala vo štvrtok Medzinárodnú testovaciu agentúru (ITA) na intenzívnejšie testovanie atlétov z USA. Reagovala tak na dopingový prípad šprintéra Erriyona Knightona, ktorý mal v marci pozitívny test na zakázanú látku, no očistili ho a v Paríži sa vo štvrtok predstaví vo finále dvojstovky.
Antidopingová agentúra USA (USADA) totiž po vyšetrení prípadu uviedla, že zakázaná látka sa do jeho tela dostala neúmyselne prostredníctvom kontaminovaného mäsa. Čínska antidopingová agentúra v tejto súvislosti obvinila USADA z dvojakého metra. USADA sa podľa nej zo všetkých síl snaží očistiť svojich športovcov a pritom Čínu obviňuje zo zametania dopingových prípadov pod koberec.
Už pred tohtoročnou olympiádou vypukol škandál v súvislosti s prípadom 23 čínskych plavcov, ktorí mohli súťažiť na OH 2020 v Tokiu napriek pozitívnym dopingovým testom. Svetová dopingová agentúra (WADA) a Medzinárodná plavecká federácia (FINA) dali za pravdu čínskym antidopingovým predstaviteľom, podľa ktorých boli odobrané vzorky športovcov kontaminované. USADA sa proti tomu rázne ohradila a neskôr obvinila WADA zo snahy prípad ututlať a navrhla nezávislé vyšetrovanie.
8:40 Pozemný hokej: Austrálčan Craig vyviazol z kokaínovej kauzy bez obvinenia
Austrálsky reprezentant v pozemnom hokeji Tom Craig vyviazol z kokaínovej kauzy na OH v Paríži iba s varovaním. Francúzska polícia ho zadržala pri kúpe kokaínu a noc na stredu strávil za mrežami, neskôr ho však prepustili a nebude čeliť trestnému stíhaniu. Nemusí zaplatiť ani pokutu, za svoj čin dostal od sudcu iba varovanie. Craig sa sa svoj čin ospravedlnil.
Šéfka austrálskej výpravy na hrách Anna Mearesová potvrdila, že Craig musel opustiť olympijskú dedinu a nezúčastní sa ani na záverečnom ceremoniáli. Austrálski pozemní hokejisti už z olympijského turnaja vypadli, v nedeľnom štvrťfinále prehrali s Holanďanmi 0:2.
Craig odohral za národný tím viac než stovku zápasov a je jeden zo strieborných medailistov z predošlých hier v Tokiu. Po svojom stredajšom prepustení sa ospravedlnil: „Urobil som hroznú chybu. Preberám plnú zodpovednosť za svoje činy. Uviedol som vás všetkých do rozpakov. Je mi to naozaj ľúto.“ Podľa francúzskych médií si mal Craig kúpiť približne jeden gram kokaínu.
7:50 Atletika: Forsterová beží repasáž
Dnes sa z našich športovcov predstaví len Viktória Forsterová, ktorá má poslednú šancu postúpiť z rozbehov do semifinále behu na 100 m cez prekážky. Takzvaná repasáž začína o 10:35. Forsterová bude na postup pravdepodobne potrebovať zabehnúť osobný rekord.
7:00 Medailové zrkadlo: USA stále na čele, Slovensko je 72.
Slovensko vďaka bronzu vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 figuruje v medailovej bilancii krajín na OH v Paríži na 72. mieste. Oproti predchádzajúcemu dňu si pohoršilo o tri priečky.
Na čele poradia sú aj po 12. súťažnom dni (po 216 z 329 medailových rozhodnutí) Američania. Na konte majú 27 zlatých, 35 strieborných a 32 bronzových medailí. Druhí sú Číňania s bilanciou 25-23-17. Tretia zostala Austrália, štvrté je domáce Francúzsko.
23:47 Box: Chyžnjak získal zlato do 80 kg, pod piatimi kruhmi s druhým triumfom
Ukrajinský boxer Oleksandr Chyžnjak získal zlatú medailu na OH v Paríži v kategórii do 80 kg. Vo finále zdolal v tesnom súboji Kazacha Nurbeka Oralbaya 3:2 na body. Dvadsaťdeväťročný Ukrajinec získal pod piatimi kruhmi druhé zlato, triumfoval aj v Tokiu v kategórii do 75 kg.
23:00 Box: Aj Lin postúpil do finále v ženskom boxe
Taiwanský boxer Lin Yu-ting postúpil na OH v Paríži do finále kategórie do 57 kg. Dvadsaťosemročný pästiar, ktorý čelí spolu s Alžíčanom Imane Chelifom kritike, zdolal v semifinále Esru Yildizovú-Kahramanovú z Turecka jednoznačne 5:0 na body.
Do finále sa prebojovala aj Poľka Julia Szeremetová, ktorá si poradila s Nesthy Peteciovou z Filipín 4:1 na body. Kahramanová aj Peteciová si postupom medzi štyri najlepšie zaistili bronzové medaily. Yildizová-Kahramanová sa po stretnutí pozdravila a Linom, ktorý sa uklonil aj pred divákmi.
21:56 Poliakov vo finále volejbalu preveria Francúzi
V boji o olympijský titul vo volejbale sa stretnú Poliaci s obhajcami trofeje Francúzmi, ktorí zdolali Talianov 3:0 na sety.
Taliani v úvodnom sete neviedli ani raz o viac ako bod a od stavu 17:17 ťahali za kratší koniec. Francúzi zvládli lepšie aj koncovku druhého setu, keď zmazali trojbodové manko a znovu od stavu 17:17 ani raz neprehrávali.
Tretie dejstvo kontrolovali už od začiatku a súperom nedovolili ani raz vyrovnať. Proti Poliakom si v sobotu zahrajú o druhý titul, duel o bronz je na programe v piatok.
21:42 Jamajský diskár Stona prekvapivo vyhral, hodil nový olympijský rekord
Jamajský diskár Rojé Stona sa stal prekvapujúcim víťazom olympijskej súťaže v Paríži. Vo finále hodil nový olympijský rekord 70,00 m a zdolal svetového rekordéra Mykolasa Aleknu z Litvy (69,97) a tretieho Austrálčana Mattthewa Dennyho z Austrálie (69,31).
21:05 Japonec Nao Kusaka zlatý v zápasení do 77 kilogramov
Japonský reprezentant v zápasení grécko-rímskym štýlom Nao Kusaka triumfoval v olympijskej súťaži do 77 kg. Vo finále v Paríži zdolal Kazacha Demeua Žadrajeva 5:2 na body a tešil sa z premiérovej olympijskej medaily v kariére.
Pre dvadsaťtriročného úradujúceho šampióna Ázie je to najväčší úspech v kariére, na konte má aj bronz z vlaňajších MS.
V súboji o bronz zvíťazil Malchas Amojan z Arménska nad Aramom Vardanjanom z Uzbekistanu tesne 6:5 a rovnakým výsledkom sa skončil aj druhý duel o tretie miesto, v ktorom vyhral Akžol Machmudov z Kirgizska nad Sananom Sulejmanovom z Azerbajdžanu.
19:30 Austrálčana zatknutého za kúpu kokaínu prepustili
Francúzska polícia prepustila z väzby austrálskeho reprezentanta v pozemnom hokeji Toma Craiga, ktorého predtým zatkla za kúpu kokaínu. Strieborný medailista z Tokia 2020 sa po prepustení za svoj čin ospravedlnil.
„Urobil som hroznú chybu. Preberám plnú zodpovednosť za svoje činy. Moje činy sú moje vlastné a v žiadnom prípade neodrážajú morálne hodnoty mojej rodiny, mojich spoluhráčov, priateľov, môjho športu a austrálskeho olympijského tímu,“ povedal Craig.
Francúzska prokuratúra potvrdila, že policajti v utorok večer prekazili obchod s kokaínom medzi dvoma osobami, pričom kupcom mal byť 28-ročný Craig a dílerom len 17-ročná osoba. Oboch vzali do väzby.
Austrálčania už z olympijského turnaja vypadli, v nedeľnom štvrťfinále prehrali s Holanďanmi 0:2. Craig odohral za národný tím viac než stovku zápasov a je jeden zo strieborných medailistov z predošlých hier v Tokiu.
19:03 Poľskí volejbalisti mieria do finále, Američanov zdolali 3:2
Poľskí volejbalisti postúpili prvýkrát od roku 1976 do finále, keď otočili duel, v ktorom prehrávali 1:2 na sety. V dramatickom zápase využili svoj štvrtý mečbal.
Američanom zmarili snahu získať štvrté zlato na OH. V boji o olympijský titul sa stretnú s víťazom súboja Taliansko – Francúzsko, ktorý začína 20:00.
17:59 Vzpierač Li Fa-pin zlatý v kategórii do 61 kg, vytvoril olympijský rekord
Čínsky vzpierač Li Fa-pin získal na OH v Paríži zlatú medailu v hmotnostnej kategórii do 61 kg. Súhrnným výkonom v dvojboji 310 kg odsunul na druhú priečku Theeraponga Silachaia z Thajska (303) a obhájil triumf z Tokia.
Tretí skončil Američan Hampton Morris (298). Fa-pin dosiahol v trhu výkon 143 kg, čo je nový olympijský rekord.
16:20 Hádzaná: Dramatické zápasy priniesli výhry Nemcov a Španielov
Španielski hádzanári sa stali prvými semifinalistami olympijského turnaja v Paríži. Obhajcovia bronzových medailí zdolali vo vyrovnanom štvrťfinálovom zápase Egypťanov 29:28 po predĺžení.
Ich súpermi budú v ďalšej fáze Nemci, ktorí vo štvrťfinále vyradili domácich Francúzov. Obhajcov olympijského zlata z Tokia zdolali po veľkej dráme 35:34 po predĺžení. Nemci pritom prehrávali na konci riadneho hracieho času 27:29, no Renars Uscins dvomi gólmi v záverečných 14 sekundách zachránil pre svoj tím predĺženie.
Uscins bol potom hrdina aj v extračase, keď za stavu 34:34 rozhodol o triumfe štyri sekundy pred koncom predĺženia svojím 14. gólom v zápase. Záverečný pokus Valentina Porteho zneškodnil nemecký brankár David Spaeth.
Po konci stretnutia si vyslúžil ovácie 27-tisícového publika 40-ročný Karabatič, ktorý sa týmto zápasom rozlúčil s aktívnou kariérou. Počas nej získal tri olympijské zlaté medaily a štyri tituly majstra sveta, trikrát ho vyhlásili za najlepšieho hráča roka.
15:20 Pozemný hokej: Jedného z Austrálčanov zatkli pre pokus o kúpu kokaínu
Francúzska polícia zatkla počas OH v Paríži jedného z austrálskych reprezentantov v pozemnom hokeji. Podľa agentúry DPA je dotyčná osoba obvinená z pokusu o kúpu kokaínu.
Francúzska prokuratúra potvrdila, že policajti v utorok večer prekazili obchod s kokaínom medzi dvoma osobami, pričom kupcom mal byť 28-ročný austrálsky športovec a dílerom len 17-ročná osoba. Oboch vzali do väzby.
Austrálsky olympijský výbor vo vyhlásení zdôraznil, že zatiaľ neboli vznesené žiadne obvinenia: „Pokračujeme vo vyšetrovaní a členovi tímu zabezpečujeme podporu.“
Oba austrálske tímy už z olympijského turnaja vypadli. Muži prehrali v nedeľnom štvrťfinále s Holanďanmi 0:2, ženy podľahli v rovnakej fáze Číňankám 2:3.
14:15 Dráhová cyklistika: Lavreysen stanovil v šprinte nový svetový rekord
Holandský dráhový cyklista Harrie Lavreysen stanovil nový svetový rekord v šprinte jednotlivcov. V stredajšej kvalifikácii na OH v Paríži dosiahol čas 9,088 s.
Na velodróme Saint-Quentin-en-Yvelines bol v stredu prekonaný svetový rekord hneď dvakrát. Najskôr ho pokoril Austrálčan Matthew Richardson, ktorý sa s časom 9,091 s dostal ako prvý v histórii pod hranicu 9,100 s. Vzápätí ho ešte vylepšil 27-ročný Lavreysen, ktorý má na konte štyri olympijské medaily vrátane parížskeho zlata z tímového šprintu.
13:50 Športové lezenie: Poľka Miroslawová získala zlato v speede
Poľská reprezentantka v športovom lezení Aleksandra Miroslawová získala na OH v Paríži zlatú medailu v disciplíne speed. V stredajšom finále zdolala Číňanku Li-ťüan Teng s časom 6,10 s. Bronz vybojovala Miroslawovej krajanka Aleksandra Kalucká.
Tridsaťročná Miroslawová bola najväčšou favoritkou speedu, v nasadzovacej časti kvalifikácie stanovila v pondelok nový svetový 6,06 s. Majsterka sveta z rokov 2018 a 2019 si z Paríža odnesie prvú olympijskú medailu v kariére.
13:00 Atletika: Černý: „Mal som hodiť hanbu za hlavu“
Slovenský chodec Dominik Černý povedal, že mal v olympijskej mix štafete hodiť hanbu za hlavu a úvodný úsek ísť ešte pomalšie. Spolu so svojou snúbenicou Hanou Burzalovou obsadili v stredajších pretekoch 18. miesto v slovenskom rekorde 3:03:54 hodiny. Preteky sa začali vo vysokom tempe, ku ktorému sa Černý nepripojil a niekoľko kilometrov figuroval na poslednom mieste.
„Mal som byť ešte opatrnejší a zahodiť hanbu za hlavu. Zostať vzadu o ďalších sto metrov, potom by som dokázal viac zrýchliť alebo menej spomaľovať,“ priznal Černý pre TASR.
„Chodil som tam na chvoste a keď na vás pozerá celé Slovensko a viete, že to vôbec nie je pomalé, tak sa chcete ukázať. Bolo do toho však treba dať najmä rozum a aspoň som to neprepálil,“ zhodnotil na záver Černý.
Burzalová predstihla v úplnom závere Kolumbijčanku Lauru Cristinu Mojicovú Chalarcovú a v cieli mala náskok len dve sekundy. V záverečných desiatich kilometroch skresala z manka na Juhoameričanku takmer minútu a pol.
„Tréner aj Dominik mi kričali, koľko ešte strácam. Ja som už išla stále naplno a dobre som vyštartovala zo záverečnej zákruty. Boli sme vedľa seba, potom ju tam niekto povzbudil a zase získala pol metra. Na posledných dvesto metroch som si povedala, že ju predbehnem aj keby som sa mala v cieli rozsypať. Nakoniec sa to aj podarilo,“ opísala pre TASR Burzalová.
Tá v individuálnych pretekoch na dvadsať kilometrov obsadila vo štvrtok 37. miesto, Černý bol medzi mužmi o tri priečky vyššie.
12:30 Atletika: Forsterová: „Verím, že to klapne“
Slovenská atlétka Viktória Forsterová mala pred rozbehmi na 100 m prekážok dobré pocity. Verila si na dobrý čas a tým aj na priamy postup do semifinále. V samotnom behu jej to však podľa jej slov nesadlo a musí tak absolvovať opravný beh.
Forsterová obsadila v piatom rozbehu 6. miesto časom 13,08. „Mám z toho také zmiešané pocity. Ten čas nie je to, čo som si predstavovala, ale verím, že to vo mne je. Jednoducho musí prísť ten moment a verím, že príde zajtra v opravných behoch, a že to tak do seba zapadne. Dnes na rozcvičke boli náznaky na dobrý čas, len v behu to nesadlo. Takže teším sa na zajtrajšie opravné behy,“ uviedla slovenská bežkyňa.
Od tretej postupovej priečky ju delilo 36 stotín sekundy. Postúpiť medzi 24 najlepších sa pokúsi vo štvrtok od 10.35. Forsterová je rada, že má druhú šancu, hoci vie, že v rozbehu dala do výkonu všetko. Verí, že čas si vylepší. „Prekážky sú zradné, takže oprava je dobrá. Každá pretekárka je rada, že môže mať ešte druhú šancu. Ono je to aj v hlave, že je menší tlak, keď športovec vie, že má ešte jeden pokus. Ale ja som išla do rozbehu naplno a do žiadnych pretekov nejdem tak, že by som do toho nedala všetko. Bola som úplne koncentrovaná, išla som si za tým, že chcem bežať rýchlo. Bojovala som, ale čas nie je ten, čo som si predstavovala.“
10:50 Atletika: Forsterová skončila v kvalifikácii na 6. mieste. O postup bude bojovať v repasáži
Slovenská šprintérka Viktória Forsterová nepostúpila z rozbehov do semifinále disciplíny 100 m cez prekážky. Vo svojom behu obsadila šieste miesto. O postup bude bojovať zajtra v doobednajších hodinách v repasáži.
10:35 Chôdza: Slovenskí reprezentanti obsadili konečné 18. miesto, vytvorili nový slovenský rekord
Nie všetko je len šport a umiestnenie. Na olympiáde zvlášť. Slovenská dvojica chodcov Dominik Čarný, Hana Burzalová, ktorí sú zasnúbení a tvoria pár, obsadili v miešanej štafete v chôdzi konečné 18. miesto, ale dve veci menia dojem: jednak vytvorili nový slovenský rekord v čase 3:03:54, a tiež zaujali kamery celého sveta práve tým, že sú zasnúbení a tvoria pár. Čarný vzal svoju snúbenicu v cieli, ktorý sa nachádzal pod Eiffelovou vežou na ruky a pobozkal ju. Tieto zábery sledovali diváci na celom svete.
Zlato získali Španieli pred Ekvádorčanmi a Austrálčanmi.
9:05 Chôdza: Slovenskí reprezentanti na odovzdávke na 22. mieste
Hana Burzalová už skončila svoj úsek pretekov. Dominika Čarného pustila na trať na 22. mieste. Slovenská dvojica je, zdá sa, dobre pripravená, atakuje slovenský rekord. Na čele je momentálne dvojica A. Martin zo Španielska a P. B. Pintado z Ekvádoru. Za nimi sa zatiaľ drží čínsky reprezentant, no ten už začína strácať.
7:30 Atletika: Miešaná štafeta
Slovenskí reprezentanti Hana Burzalová a Dominik Čarný štartujú v miešanej štafete v maratónskej chôdzi. Nie sú adeptmi na medaily, ich cieľom je skončiť okolo dvadsiateho miesta. Táto disciplína je zaradená do programu OH prvýkrát.
7:15 Dnes bude súťažiť dvojica chodcov a šprintérka Forsterová
Dnes sa na OH v Paríži predstaví trojica slovenských reprezentantov. Už o 7:30 štartuje v miešanej štafete v chôdzi na 42 kilometrov dvojica Hana Burzalová, Dominik Čarný. O 10:15 začínajú rozbehy žien na 100 m cez prekážky, v ktorých bude štartovať Viktória Forsterová.
7:00 Medailové zrkadlo po 11. dni – USA späť na čele
Slovensko vďaka bronzu vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 figuruje v medailovej bilancii krajín na OH v Paríži na 69. mieste. Oproti predchádzajúcemu dňu si pohoršilo o tri priečky.
Na čelo poradia sa po 11. súťažnom dni (po 195 z 329 medailových rozhodnutí) vrátili Američania. Na konte majú 24 zlatých, 31 strieborných a 31 bronzových medailí. Druhí sú Číňania s bilanciou 22-21-16. Tretia zostala Austrália, štvrté je domáce Francúzsko.
23:40 Chalíf bude bojovať o zlato v kategórii do 66 kg
Alžírsky boxer Imane Chalíf postúpil na OH v Paríži do finále kategórie do 66 kg. Dvadsaťpäťročný Chalíf, ktorého súperenie v ženskom turnaji označili mnohí za neférové, zdolal v semifinále Janjaem Suwannaphengovú z Thajska 5:0 a má isté prinajhoršom striebro.
Vo finále bude bojovať proti Číňanke Jang Liou, ktorá zvíťazila nad Chen Nien Chin z Taiwanu 4:1. Suwannaphengová a Chen Nien Chin majú ako zdolané semifinalistky isté bronzové medaily.
22:00 Atletika: Thomasová triumfovala v behu na 200 m
Americká šprintérka Gabrielle Thomasová si na OH v Paríži vybojovala zlato v behu na 200 m. V utorkovom finále triumfovala časom 21,83 a s náskokom 25 stotín pred zlatou zo stovky Julien Alfredovou zo Sv. Lucie. Bronz získala ďalšia Američanka Brittany Brownová (22,20).
Pre 27-ročnú Thomasovú je to prvé olympijské zlato a tretí cenný kov z hier. Pred tromi rokmi v Tokiu získala na rovnakej trati bronz a bola členka striebornej štafety na 4×100 m. V tejto sezóne bola na dvojstovke líderka tabuliek. Alfredová na ňu nestačila a po triumfe na polovičnej trati v Paríži si tak nezapísala zlaté double. Tešila sa však zo striebra a pre svoju krajinu získala druhú medailu z OH.
V Paríži pre zranenie neštartovala obhajkyňa zlata v tejto disciplíne a päťnásobná olympijská šampiónka Elaine Thompsonová-Herahová z Jamajky a krátko pred rozbehmi sa po zdravotných problémoch odhlásila aj jej krajanka Shericka Jacksonová, dvojnásobná majsterka sveta na dvojstovke.
Atletika: Hocker na 1500 m prekvapil favoritov
Americký bežec Cole Hocker získal na OH v Paríži nečakane zlatú medailu v behu na 1500 m. V utorkovom finále zdolal topfavoritov a časom 3:27,65 min stanovil nový olympijský rekord. Druhý s mankom 14 stotín skončil svetový šampión Josh Kerr z Veľkej Británie a tretí bol ďalší Američan Yared Nuguse. Obhajca zlata Nór Jakob Ingebrigtsen viedol takmer celé preteky, no zostal bez cenného kovu na 4. priečke.
Vo finále sa očakával veľký súboj medzi Ingebrigtsenom a Kerrom, ale dopadlo to inak. Dvadsaťtriročný Hocker mal doteraz v medailovej zbierke iba striebro z tohtoročných halových MS na tejto trati, ale v závere dokonale zaskočil favoritov. V cieľovej rovinke predbehol všetkých, vrátane Ingebrigtsena, ktorý viedol od úvodných metrov. Nór nasadil vysoké tempo a bol na čele až do poslednej zákruty. Potom mu však došli sily a predbehli ho okrem Hockera aj majster sveta z vlaňajška Kerr a Nuguse z USA. Kerrovi na zlato nestačil ani nový britský rekord 3:27,79.
Nuguse si zabehol osobný rekord. Predchádzajúci olympijský rekord držal Ingebrigtsen z Tokia časom 3:28,32 min.
21:12 Kubánec Mijain Lopez Nunez piatykrát za sebou triumfoval
Kubánsky reprezentant v zápasení grécko-rímskym štýlom Mijain Lopez Nunez piatykrát za sebou triumfoval v olympijskej súťaži do 130 kg. Vo finále v Paríži zdolal Yasmaniho Acostu Fernandeza z Čile 6:0 na body a je prvý zápasník v histórii s piatimi zlatými medailami z OH. Bronz získali Amin Mirzazadeh z Iránu a Číňan Meng Ling-če.
20:45 Dráhová cyklistika: Austrálčania prekonali svetový rekord v stíhačke
Austrálski reprezentanti v dráhovej cyklistike prekonali v utorok na OH v Paríži svetový rekord v tímovej stíhačke. Zostava Oliver Bleddyn, Sam Welsford, Conor Leahy a Kelland O’Brien postúpila do stredajšieho finále časom 3:40,730 min, keď v súboji 1. kola zdolala obhajcov zlata z Talianska. Austrálčania výrazne pokorili doterajší svetový rekord Talianov z Tokia 2021 (3:42,032 min) a v boji o zlato sa stretnú s Veľkou Britániou. Taliani budú o bronz bojovať s Dánskom.
19:52 Strelectvo: Barteková vyzdvihla dekorovanie Rossettiho: „Veľmi emotívne“
Danka Barteková nemala v dejisku olympijských streleckých súťaží Chateauroux len športové povinnosti, keďže trikrát odovzdávala medaily svojim kolegom. V skeete postúpila do finále a obsadila šieste miesto, keď pokračovala v rozstrele na jej úkor krajanka Vanesa Hocková. Najviac ocenila dekorovanie medailistov v mixe skeetu, kde mal zlato syn jej niekdajšieho trénera Gabriele Rossetti.
Barteková bola prítomná na ceremoniáli trapistiek, ľubovoľnej malokalibrovky 3×20 rán a spomínanom mixe skeetu. Rossetti vybojoval druhé olympijské zlato v kariére spolu s Dianou Bacosiovou. Úradujúcu vicemajsterku sveta aj Európy trénoval v minulosti zosnulý Rossettiho otec Bruno, bronzový medailista z OH 1992 v Barcelone. „Najviac ma potešilo, že som mohla v mixe skeetu odovzdať medaily športovcom aj športovkyniam, ktoré so mnou strieľajú. Úplne najväčšiu radosť mi spravilo, že som mohla medailu na krk zavesiť Gabrielovi Rossetimu, to je syn trénera, ktorý ma kedysi trénoval. Už nie je bohužiaľ medzi nami, ale bolo to veľmi emotívne,“ uviedla Barteková v utorok v slovenskom dome.
Priamo v Paríži bude bronzová medailistka z OH 2012 ešte odovzdávať cenné kovy pre chodcov v miešanej štafete. Tá je na programe v stredu ráno na Trocadere aj s účasťou Slovákov Dominika Černého a Hany Burzalovej. Samotné odovzdávanie medailí sa uskutoční na Stade de France. „Už mám istý mix chôdze a povedala som, že som k dispozícii aj na akékoľvek ďalšie podujatia,“ prezradila Barteková. Až do sobotného začiatku ženského skeetu sa 39-ročná strelkyňa pripravovala mimo olympijského dejiska a ich centrum tak navštívila až v utorok.
„Myslím si, že toto sú hry stvorené pre fanúšika. Aj dnes, keď som bola v skejtobordovom parku, tak sme videli neskutočné množstvo ľudí, rodiny s deťmi, ktoré prišli bez ohľadu na to, aký šport prišli pozrieť. Toto nám V Tokiu nesmierne chýbalo, myslím si, že svet a športoví fanúšikovia si už zaslúžili hry, kde sa naozaj môžeme stretnúť a vychutnať si tú elektrizujúcu atmosféru, ktorú Paríž ponúka. Pre mňa osobne sú tie hry nádherné, pretože krásne spájajú to nové, ako napríklad moderné športoviská, technológie a inovácie, s tradičným,“ opísala svoje dojmy Barteková. Práve o parížsku atmosféru boli ochudobnení strelci i fanúšikovia v takmer 300 kilometrov vzdialenom Chateauroux, no Bartekovej paradoxne vyhovoval na piatych hrách pokoj.
„Ja stále budem zástankyňa toho, že kvalita športoviska je na prvom mieste. Myslím si, že to bolo najlepšie riešenie pre to, aby sme mali výborné podmienky. Pre nás sú tie hry primárne o výkone. Viem, že sme tu v Paríži mali mať dočasné športovisko – nevyhovovalo by to však olympijským štandardom a do úvahy sa bralo aj ekologické hľadisko. Chateauroux pre mňa bolo najlogickejšie a najracionálnejšie riešenie, možno ma trošku mrzelo pre ľudí, ktorí boli prvýkrát, že nezažili tú pravú elektrizujúcu atmosféru, aká je tu, ale na druhej strane ja, ktorá som si absolvovala päť olympijských hier, to bol veľmi vítaný pokoj. Možno aj vďaka tomu som sa dokázala lepšie sústrediť na preteky a užívať si ich ako bežné,“ dodala na záver úradujúca slovenská športovkyňa roka.
18:33 Skejtbording: Štrnásťročná Trewová z Austrálie zlatá v disciplíne park
Iba 14-ročná skejtbordistka Arisa Trewová z Austrálie získala na OH v Paríži zlatú medailu v disciplíne park. Vo finále odsunula na druhú priečku Japonku Coconu Hirakiovú, ktorá tak obhájila striebro z Tokia. Bronz si vybojovala Britka Sky Brownová.
Do osemčlenného finále v urban areáli na parížskom námestí Place de la Concorde sa neprebojovala obhajkyňa zlata Sakura Josozumiová z Japonska, keď v kvalifikácii obsadila až desiatu priečku. Jej krajanka Hirakiová, ktorá bola v kvalifikácii najlepšia, po dvoch jazdách viedla a potvrdzovala úlohu topfavoritky, no v záverečnej tretej ju predstihla Trewová. Tá iba v máji oslávila 14. narodeniny, jej doteraz najväčší úspech bol triumf na X Games.
17:59 Futbal: Marte nepomohlo ani odvolanie na CAS
Futbalistky Brazílie sa v utorkovom semifinále proti Španielkam na olympijských hrách v Paríži budú musieť zaobísť bez útočníčky Marty. Tridsaťosemročná brazílska legenda, ktorá sa na OH 2024 lúči s bohatou a úspešnou kariérou, bola suspendovaná na dva zápasy ešte v skupinovom súboji proti Španielsku.
V nadstavenom čase prvého polčasu vtedy v štýle kung-fu kopla do protihráčky Olgy Cardmonovej a bola „odmenená“ červenou kartou. Brazílčanky prehrali s úradujúcimi majsterkami sveta 0:2, ale v utorok od 21.00 h budú mať na Stade Vélodrome v Marseille šancu na odvetu.
Marte nepomohol ani Športový arbitrážny súd (CAS), na ktorý sa Brazílčania odvolali, keďže ponechal v platnosti pôvodný trest – zákaz na dva zápasy olympijského turnaja. Bez ohľadu na to, ako dopadne semifinálový duel, brazílske futbalistky sa ešte raz na Hrách XXXIII. olympiády predstavia.
Buď to bude vo finále proti lepšiemu z prvej semifinálovej dvojice USA – Nemecko (18.00) alebo v súboji o 3. miesto proti zdolanému z prvého semifinále. Informoval o tom web sport1.de.
„Športový arbitrážny súd zamietol odvolanie proti zákazu činnosti šesťnásobnej najlepšej svetovej hráčky. Znamená to, že Marta môže opäť zasiahnuť do hry len v prípadnom finále alebo zápase o bronz,“ uvádza sa vo vyhlásení organizátorov olympijského turnaja žien vo futbale.
Marta sa na olympijských hrách zúčastňuje už po šiesty raz a naposledy. V roku 2004 v Aténach a o štyri roky neskôr v Pekingu získala s Brazíliou strieborné medaily.
16:47 Lezenie: Watson stanovil v kvalifikácii speedu nový svetový rekord
Americký reprezentant v športovom lezení Sam Watson stanovil v utorkovej kvalifikácii na OH v Paríži nový svetový rekord v disciplíne speed. Na stene v Le Bourget dosiahol čas 4,75 s a o štyri stotiny prekonal svoj vlastný zápis z aprílového podujatia SP vo Wu-ťiangu.
Ešte pred týmto výkonom sa mohol na krátku chvíľu pýšiť svetovým rekordom aj Veddriq Leonardo z Indonézie, ktorý dorovnal predošlý rekord 18-ročného Američana (4,79 s). Informovala o tom oficiálna stránka hier.
16:25 Skoky do vody: Číňanky obhájili zlato a striebro z Tokia na 10-metrovej veži
Čínska reprezentantka Čchüan Chung-čchan získala zlato v skokoch z 10-metrovej veže na olympijských hrách v Paríži. V utorkovom finále triumfovala výkonom 425,60 bodov. Striebro si vybojovala jej krajanka Čchen Jü-si, ktorá zaostala o 4,9 b, a bronz si odniesla Kim Mi Rae z KĽDR.
Obe Číňanky tak obhájili svoje medaily z Tokia 2020, pričom v Paríži získali spoločne zlato aj v synchronizovaných skokoch z 10 m veže. V utorkovom finále ukázali, že nemajú konkurenciu, tretia Kim Mi Rae stratila na víťazku priepastných 53,50 bodov, štvrtá Caeli McKayová z Kanady až 61,10 b.
Čína získala zlato vo všetkých z doterajších piatich disciplín v skokoch v Paríži.
13:50 Atletika: Trénera Reidera vylúčili z hier pre sexuálne nevhodné správanie
Americký atletický tréner Rana Reider musel opustiť prebiehajúce OH v Paríži. Kanadský olympijský výbor (COC) mu odobral akreditáciu v dôsledku sexuálne nevhodného správania.
Reider je koučom olympijských víťazov z Tokia Kanaďana Andreho De Grasseho (beh na 200 m) a Taliana Marcella Jacobsa (beh na 100 m). V minulosti ho vyšetrovala americká nezisková organizácia na ochranu obetí sexuálneho násilia U.S. Center for SafeSport. Tá naňho uvalila ročnú podmienku, ktorá sa skončila v máji.
Raider na olympiádu odcestoval pod záštitou COC vďaka jeho spolupráci s De Grassem.
„Rozhodnutie poskytnúť mu akreditáciu bolo založené na pochopení, že jeho podmienka sa skončila v máji tohto roku, že nemal žiadne ďalšie suspendácie či sankcie a že spĺňal naše požiadavky. V nedeľu 4. augusta sme sa dozvedeli nové informácie o tom, či je vhodné, aby v Paríži zostal akreditovaný ako člen kanadského tímu,“ citovala z vyhlásenia COC agentúra AP.
De Grasse aj Jacobs tak budú v Paríži pokračovať bez svojho trénera. Kanaďana čakalo v utorok večer semifinále dvestovky, obaja bežci mali so svojimi krajanmi štartovať aj v štafete na 4×100 m.
12:20 Atletika: Duplantis posunul latku v žrdi do novej dimenzie: „Splnený sen“
Švédsky žrdkársky fenomén Armand Duplantis naplnil očakávania atletických fanúšikov a v pondelok rozburácal Stade de France svetovým rekordom. Latku vo výške 625 cm prekonal na tretí pokus a táto hodnota môže svietiť v tabuľkách ako olympijský rekord dlhé desaťročia.
Na Stade de France nemal „Mondo“ konkurenciu, k zlatu mu stačili štyri čisté pokusy, ten víťazný na hranici šiestich metrov. Potom sa ešte „rozcvičil“ olympijským rekordom 610 cm a pustil sa na 625. Uspel na poslednú možnú chvíľu, keď už všetky ostatné súťaže skončili a zrak divákov smeroval iba na neho.
„Snažil som sa vyčistiť si myseľ, ako sa len dalo. Mám už isté skúsenosti zo zaplnených stotisícových štadiónov, no nikdy som nebol na ňom stredobodom pozornosti. Snažil som sa, aby všetka tá energia z hľadiska vošla do mňa a naozaj to fungovalo,“ popísal chvíle pred historickým skokom Duplantis.
Prekonávanie svetových rekordov v žrdi na olympiáde nie je bežnou záležitosťou, keďže sa to viac oplatí na mítingoch, kde sa za to dajú získať aj nemalé finančné prémie. Duplantis však na nič podobné v Paríži nemyslel a olympijský rekord posunul o priepastných 22 centimetrov.
11:45 Surfing: Semifinále žien navštívila veľryba
Olympijské semifinále surfistiek, ktoré sa v noci na utorok konalo na pobreží Teahupo’o v Tichom oceáne, navštívila veľryba. Počas súťaže vyskočila nad hladinu v bezpečnej vzdialenosti od oboch športovkýň.
Ku kurióznemu momentu došlo počas súboja Brazílčanky Tatiany Westonovej-Webbovej s Kostaričankou Brisou Hennessyovou. Fotografie zachytávajúce vzácny moment sa začali rýchlo šíriť na sociálnych sieťach. V okolí Tahiti sa veľryby zhromažďujú v období párenia, v dôsledku čoho ostrovná krajina zaviedla niekoľko chránených námorných zón.
Westonová-Webbová napokon skončila strieborná, vo finále prehrala s Američankou Caroline Marksovou. Bronz vybojovala Francúzka Johanne Delayová.
11:20 Diaľkové plávanie: Utorkový tréning zrušili pre zhoršenú kvalitu vody
Organizátori OH v Paríži zrušili utorkový tréning v diaľkovom plávaní. Dôvodom bola zhoršená kvalita vody v rieke Seina. Počas prebiehajúcich hier takto zasiahli organizátori už piatykrát.
Predošlé zrušenia sa týkali triatlonových tréningov a presunuté boli aj preteky mužov. Kvalitu vody ovplyvnili silné dažde, v dôsledku ktorých sa do Seiny dostali odpadové vody, a tak sa v nej začali koncentrovať väčšie množstvá baktérií.
Francúzsko vynaložilo na zlepšenie podmienok obrovské úsilie a do projektu už investovalo približne 1,5 miliardy eur.
11:00 Plávanie: Ceccon spal radšej v parku: „Je to pohodlnejšie“
Taliansky plavec Thomas Ceccon si v priebehu OH v Paríži radšej zdriemol v parku ako v olympijskej dedine. Čerstvý držiteľ zlatej medaily v disciplíne 100 m znak tvrdí, že postele pre športovcov v ubikáciách sú naozaj nepohodlné.
„Je to určite menej nepohodlné. Je trochu ťažké spať v posteliach, pretože sú trochu tvrdé, úzke a malé,“ zareagoval 23-ročný Talian. Na sociálnych sieťach sa šíria fotografie Ceccona, ako spí na tráve v parku.
Organizátori hier použili kartónové postele z dôvodu udržateľnosti. Na podmienky v olympijskej dedine už poukázali športovci viacerých krajín, okrem nepohodlných postelí boli predmetom sťažností aj stravovanie či nedostatočná klimatizácia.
10:30 Doping gréckeho športovca
Jeden z gréckych športovcov mal pozitívny dopingový test a z prebiehajúcich hier ho dočasne suspendovali. V utorok o tom informoval Grécky olympijský výbor, pričom meno osoby ani jej šport nezverejnil.
V Paríži zatiaľ nevypukli väčšie dopingové škandály, za pozitívny test dočasne suspendovali len nigérijskú boxerku Cynthiu Ogunsemiloreovú a pred štartom olympiády irackého džudistu Sajjada Sehena.
9:30 Vodný slalom: Grigarov tréner Gejdoš: „Na Slovensku sme zaspali kros“
Tréner Stanislav Gejdoš priznal, že slovenský vodný slalom nezvládol dlhodobú prípravu na novú olympijskú disciplínu kajak kros. Jeho zverenec Jakub Grigar postúpil na olympijských hrách do semifinále a obsadil konečné šieste miesto. Zopakoval tak umiestnenie z klasickej K1, kde mu tesne ušla medaila.
„Kros sa veľmi vyvíja. O štyri roky to bude vyzerať úplne inak. Treba sa jednoducho chytiť, adaptovať. U nás na Slovensku, žiaľ, nemáme ideálne podmienky. Určitým spôsobom sme všetci zaspali, ale nehovorím o pretekároch, ale celkovo o nejakých podmienkach. Musíme na tom pracovať, musíme to zlepšiť, pretože či budú na budúcich OH štartovať títo istí ľudia, alebo sa pôjde z rankingu, musíme trénovať. Či v Bratislave alebo Mikuláši, treba vytvoriť podmienky. Každá medaila je úplne rovnaká a kros je v podstate nový šport,“ povedal Gejdoš pre TASR.
Novú disciplínu nazval odľahčene „drevorubačstvom“ a podľa neho v nej existujú dve základné taktiky: „Je to také drevorubačstvo. Treba si vedieť vybrať, či idem po niekom konkrétnom alebo proti tomu, kto je práve predo mnou. Kubo išiel s nimi vždy do kontaktu, čo sa niekedy nevypláca. Tie skúsenosti síce nemal, ale išiel perfektne.“
7:50 Medailové zrkadlo po 10. dni
Slovensko vďaka bronzu vodného slalomára Mateja Beňuša v C1 figuruje v medailovej bilancii krajín na OH v Paríži na 66. mieste. Oproti predchádzajúcemu dňu si pohoršilo o päť priečok.
Na čelo poradia sa po desiatom súťažnom dni (po 180 z 329 medailových rozhodnutí) vrátila Čína. Na konte má 21 zlatých medailí, o jednu viac ako USA. Na tretiu priečku sa dostala Austrália, ktorá s 13 medailami predstihla domácich Francúzov.
7:30 Program: Dnes pokračujú súťaže v ženskom boxe
Alžírčan Imán Chalíf dnes o 22:34 odohrá semifinále boxu proti súperke Janjaem Suwannapheng z Thajska.
Okrem toho dnes vo finále vyvrcholia súťaže v skejtborde, ženské skoky do vody z 10 metrovej veže, či zápasení mužov a žien.
Večer o 21:40 sa fanúšikovia atletiky môžu tešiť na finále šprintu 200 m žien.
(TASR, mic)