Pražský súd odsúdil bývalého českého vojaka Filipa Simana na sedem rokov väzenia za plienenie na Ukrajine

Podľa štátneho zástupcu Martina Bílého ide o prvý prípad odsúdenia za tento trestný čin v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, obžalovaný sa obhajuje tým, že poslúchal rozkazy svojich nadriadených.

Snímka obrazovky 2024-08-06 133152 Filip Siman. Foto: X

Siman odcestoval na Ukrajinu v marci 2022, prešiel základným výcvikom a vyzbrojil sa. So skupinou dobrovoľníkov, ktorej velil, sa presunul do miest Irpiň a Buča, kde mal za úlohu hliadkovať a vykonávať zaisťovacie operácie.

Podľa rozsudku si pri plnení rozkazov a aj vo voľnom čase prisvojil veci civilných obyvateľov a padlých vojakov, vrátane prsteňa, šperkov či hotovosti. V apríli 2022 ho zadržala ukrajinská armáda a následne sa vrátil do Českej republiky.

Simana tiež obžalovali z prečinu služby v cudzích ozbrojených silách, keďže sa do bojov na Ukrajine zapojil bez súhlasu českého prezidenta. V tomto ohľade ho súd oslobodil, lebo Siman sa odvolával na prísľub českého premiéra a bývalého prezidenta o beztrestnosti pre tých, ktorí odišli bojovať na Ukrajinu. O následné zastavenie stíhania však prezidentskú kanceláriu nepožiadal, informuje server Echo24.

Podľa českého trestného zákonníka spácha trestný čin plienenia v priestore vojnových operácií ten, kto v takom priestore okráda padlých alebo si prisvojí cudziu vec, či ničí alebo zneužíva cudzí majetok. Za tento zločin hrozí osem až 20 rokov väzenia alebo aj výnimočný trest.

Štátny zástupca pre Simana navrhoval desaťročné väzenie, keďže muž spáchal dva rôzne trestné činy. Poľahčujúcou okolnosťou bol jeho čistý trestný register.

(mm)


Štrajkový výbor žiada okamžité stretnutie s predsedami koaličných strán, s ktorými chcú rokovať o svojich požiadavkách.

prečítať viac

Najvyššie vedenie polície a ministerstva vnútra sa bude musieť poriadne zapotiť, ak chce stopnúť odchody ľudí z tohto silového rezortu. Mnohým policajtom sa nepozdáva najmä plat za ich náročnú prácu, ktorý im mesačne príde na účet. Kritizujú aj pracovné podmienky, ktoré sú neraz mimoriadne zastaralé. Pripomínajú často tie z polovice minulého storočia.

prečítať viac