KĽDR kritizuje vstup Nemecka do Veliteľstva síl OSN

Práve Veliteľstvo síl OSN (UNC) monitoruje situáciu na hraniciach medzi Severnou a Južnou Kóreou. Severná Kórea vrdí, že účasť Berlína v skupine zvýši napätie na Kórejskom polostrove. Pchjongjang zároveň obvinil USA zo snahy vytvoriť ázijskú verziu NATO.

Pistorius vylúèil nasadenie nemeckých vojakov vo vojne na Ukrajine Nemecký minister obrany Boris Pistorius. Foto: TASR/AP

Severokórejské ministerstvo zahraničných vecí podľa agentúry Reuters uviedlo, že Berlín bude „plne zodpovedný“ za následky, ktoré nastanú po zhoršení vojenskej a politickej situácie na Kórejskom polostrove, ako aj vo zvyšku regiónu.

Nemecko do UNC vstúpilo v piatok. Nemecký minister obrany Boris Pistorius povedal, že tento krok je „jasným znakom“ záväzku Nemecka pre mier a bezpečnosť v indo-pacifickom regióne.

UNC vzniklo so súhlasom Bezpečnostnej rady OSN v júli 1950 ako podpora pre Južnú Kóreu proti severokórejskej agresii. Návrh prešiel, pretože Sovietsky zväz ako blízky spojenec Severnej Kórey a člen Bezpečnostnej rady OSN, v tom čase bojkotoval OSN. Po podpise prímeria bolo úlohou UNC kontrolovať jeho dodržiavanie a udržiavať vzťahy medzi Severnou a Južnou Kóreou. V súčasnosti je členom UNC 18 štátov sveta.

(tasr)


Štrajkový výbor žiada okamžité stretnutie s predsedami koaličných strán, s ktorými chcú rokovať o svojich požiadavkách.

prečítať viac

Najvyššie vedenie polície a ministerstva vnútra sa bude musieť poriadne zapotiť, ak chce stopnúť odchody ľudí z tohto silového rezortu. Mnohým policajtom sa nepozdáva najmä plat za ich náročnú prácu, ktorý im mesačne príde na účet. Kritizujú aj pracovné podmienky, ktoré sú neraz mimoriadne zastaralé. Pripomínajú často tie z polovice minulého storočia.

prečítať viac