Ministerstvo životného prostredia SR predstavilo výzvu Obnov dom mini. Tá je zatiaľ zameraná na Banskobystrický a Košický samosprávny kraj, kde je veľká energetická chudoba a zároveň aj najväčšie znečistenie ovzdušia.
„Projekt Obnov dom ide podľa plánu a nič nie je ohrozené. Je už zazmluvnených 18-tisíc žiadostí. Všetci strašili pred pár mesiacmi, najmä Progresívne Slovensko, ako sa nič nestíha. Samozrejme, že všetko sa stíha a deje sa to profesionálne i korektným spôsobom,“ uviedol na dnešnej tlačovej besede podpredseda vlády a minister životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Taraba.
Podľa Tarabu dokázali na Ministerstve životného prostredia SR prísť s verziou schémy Obnov dom, ktorá sa podľa neho zdá byť až príliš dobrá. Dokonca vraj ani ľudia neveria, že niečo také bude rezort schopný realizovať.
„My totiž každému jednému žiadateľovi, ktorý má príjem na jedného člena domácnosti niečo nad 600 eur, dávame možnosť získať 10-tisíc eur, bez akejkoľvek potreby spoluúčasti na to, aby si opravil svoj dom, aby si ho napríklad zateplil,“ povedal Taraba.
„Myslia si, že je to nástraha, lebo je to také jednoduché. Áno, toto je rozdiel medzi naším ministerstvom životného prostredia, a tým, keď ho riadili „budajovci“. Tí si vymysleli, že na to, aby ste si mohli zatepliť dom, musíte ukázať energetický certifikát. Ten ale pomaly nemá kto vystaviť, lebo je tu veľmi malý počet ľudí, ktorí ho vystavujú,“ doplnil Taraba.
Keďže sa podľa ministerstva nevedeli ľudia k certifikátu dostať, dochádzalo k prieťahom. Preto vypísali na Banskobystrický (BBSK) a Košický samosprávny kraj (KSK) – do 152 obcí – výzvu, že každý, kto žiadosť podá, môže dostať 10-tisíc eur bez akýchkoľvek prieťahov. Žiadosť treba poslať do 6. septembra.
„Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) spustila 19. júla výzvu Obnov dom mini, ktorá je bez energetických certifikátov. Dokonca poskytujeme zálohu do 5-tisíc eur na jeden projekt. Je tam posudzovaný príjem jedného člena domácnosti,“ uviedol generálny riaditeľ SAŽP Juraj Moravčík.
Ide o pilotnú výzvu a projekt sa týka spomínaných 152 obcí v BBSK a KSK – tie boli vybraté rezortom životného prostredia v spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom, keďže projekt sa snaží riešiť aj dlhodobo neriešený problém znečisťovania ovzdušia.
A práve v týchto dvoch krajoch je podľa rozsudku Európskeho súdneho dvora najväčšie znečistenie tzv. tuhými časticami PM 10. Ide o častice, ktoré sú menšie ako 10 mikrometrov. Tie sa môžu dostať do našich pľúc a spôsobiť vážne zdravotné problémy.
„Preto sme spojili dve veci do jednej. Najmä chceme pomôcť ťažko skúšaným regiónom. Ľuďom, ktorí spadajú do tzv. kategórie energetickej chudoby. Sú drahé účty za energie ako také. Preto sme pripravili túto výzvu, ktorá im pomôže vymeniť napr. vchodové dvere, okná či zatepliť strechu,“ doplnil Moravčík.
Podľa jeho slov budú čakať, ako táto pilotná výzva, s ktorou môžu uspokojiť až 3400 žiadateľov, dopadne. V prípade jej úspešnosti budú hľadať možnosti jej rozšírenia na celé územie Slovenska.