S návrhom zmien prišla proruská nacionalistická strana Obnova. Za novelu zahlasovalo 159 poslancov, 22 sa vyslovilo proti a 12 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.
Portál Balkan Insight napísal, že zatiaľ čo podpora Bulharskej socialistickej strany (BSP) naklonenej Moskve bola očakávaná, novela napokon nečakane prešla aj s podporou prozápadných strán vrátane stredopravicovej strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB).
O čo v zákone ide
Legislatíva zakazuje „propagáciu, popularizáciu a podporu myšlienok a názorov spojených s netradičnou sexuálnou orientáciou alebo s pohlavnou identifikáciou odlišnou od biologickej“ v školách.
V texte sa podľa Balkan Insight priamo nespomínajú postihy a nešpecifikuje sa, aké „myšlienky a názory“ by sa mali považovať za nezákonné, čo umožňuje rôzne výklady.
Poslanci tiež schválili samostatný zákon, ktorý definuje „netradičnú sexuálnu orientáciu“ ako „odlišnú od všeobecne prijatých a zavedených pojmov v bulharskej právnej tradícii o citovej, romantickej, sexuálnej alebo zmyslovej príťažlivosti medzi osobami opačného pohlavia“, uviedla agentúra AFP.
Podľa kritikov ide o hon na čarodejnice
Ľudskoprávna organizácia Bulharský helsinský výbor (BHC) predtým vyzývala zákonodarcov, aby za novelu nezahlasovali. Tvrdila totiž, že zmeny porušujú základné ľudské práva vrátane tých, ktoré sú zakotvené v ústave krajiny, či zákony Európskej únie a medzinárodné dohovory.
Podpredseda BHC Radoslav Stojanov pre AFP povedal, že zákon „zakazuje šírenie myšlienok a koncepcií vrátane vedeckých informácií“.
Podľa skupiny Dejstvije (Akcia), ktorá sa zasadzuje za práva komunity LGBT+, legislatíva „nepriamo predznamenáva hon na čarodejnice a uvaľuje sankcie na akékoľvek edukačné snahy týkajúce sa LGBTQ ľudí v školskom vzdelávaní“.
(tod/tasr)