Macron vyzval aj Netanjahua, aby sa vyhol neustálemu opakovaniu odvetných krokov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron najskôr v telefonáte varoval Pezeškijána, aby sa "vyhol cyklu odvetných opatrení, ktoré by ohrozili obyvateľstvo a regionálnu stabilitu". Následne apeloval aj na Netanjahua, aby postupoval rovnako, informoval Elyzejský palác.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval na návštevu ÈR Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Podľa Paríža je teraz nevyhnutné zabrániť vypuknutiu vojenského konfliktu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh. „Vzhľadom na narastajúce napätie na hraniciach medzi Izraelom a Libanonom je potrebné vynaložiť všetko úsilie… na to, aby sa zabránilo regionálnej eskalácií,“ uviedol Elyzejský palác, pričom dodal, že „vojna medzi Izraelom a Libanonom by mala ničivé dôsledky pre celý región“.

Macron podľa vyhlásenia paláca Netanjahuovi tiež pripomenul, že „absolútnou prioritou“ Francúzska zostáva „okamžité dosiahnutie prímeria v Gaze, prepustenie všetkých rukojemníkov… a rozsiahle i nerušené dodávky humanitárnej pomoci pre tamojších obyvateľov“.

Obavy z eskalácie konfliktu medzi Iránom a Izraelom narástli po minulotýždňovom atentáte v Teheráne, pri ktorom zahynul vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas Ismáíl Haníja, ktorý prišiel do Iránu na inauguráciu Pezeškijána. Irán a ním podporované militantné skupiny pripisujú zodpovednosť za zabitie Haníju Izraelu, ktorý to oficiálne nepotvrdil, no ani nevyvrátil.

Pri nedávnom útoku v Bejrúte, ku ktorému sa Izrael priznal, prišiel o život aj vojenský veliteľ libanonského militantného hnutia Hizballáh Fuád Šukr. Irán, Hizballáh aj Hamas sľubujú za tieto útoky odvetu voči Izraelu, čo vo svete vyvoláva obavy z ďalšieho rozširovania konfliktu v regióne, kde je napätie vyostrené už od vypuknutia vojny v Gaze.

(tasr, afp)


Štrajkový výbor žiada okamžité stretnutie s predsedami koaličných strán, s ktorými chcú rokovať o svojich požiadavkách.

prečítať viac

Najvyššie vedenie polície a ministerstva vnútra sa bude musieť poriadne zapotiť, ak chce stopnúť odchody ľudí z tohto silového rezortu. Mnohým policajtom sa nepozdáva najmä plat za ich náročnú prácu, ktorý im mesačne príde na účet. Kritizujú aj pracovné podmienky, ktoré sú neraz mimoriadne zastaralé. Pripomínajú často tie z polovice minulého storočia.

prečítať viac