„Nejde o to, že by sme neposlali pozvánku izraelskému veľvyslancovi z politických dôvodov. Chceme skôr, aby ceremónia prebehla hladko v pokojnej a slávnostnej atmosfére,“ uviedol Suzuki s tým, že svoje rozhodnutie nezmenil. Zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že sa na podujatí nezúčastnia veľvyslanci niektorých západných krajín.
Izrael sa ocitol na zozname nepozvaných krajín spolu s Ruskom a Bieloruskom aj napriek tomu, že izraelský veľvyslanec sa v utorok zúčastnil na podobnej ceremónii v Hirošime.
K vylúčeniu Izraela z podujatia v Nagasaki prišlo v čase, keď židovský štát vedie vojnu v Pásme Gazy proti militantom z Hamasu, ktorá si podľa gazských úradov vyžiadala už životy vyše 39 600 ľudí. „Invázia Ruska na Ukrajinu a sebaobrana Izraela nie sú morálne rovnaké,“ uviedol americký veľvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel. Dodal, že rozhodnutie nepozvať Izrael len odkloní pozornosť od hlavného posolstva spomienkovej ceremónie v Nagasaki.
Emanuel spolu s ďalšími veľvyslancami G7 zaslali v júli Suzukim list, v ktorom vyjadrili znepokojenie nad vylúčením Izraela z ceremónie. Skupina siedmich najväčších ekonomík sveta vyzýva na deeskaláciu a zdržanlivosť na Blízkom východe v čase zvýšeného napätia, no zostáva verná svojmu záväzku podporovať Izrael.
Podľa agentúry AFP budú Spojené štáty, Británia, Francúzsko, Taliansko, Európska únia a údajne aj Kanada a Austrália na piatkovom podujatí v Nagasaki zastupovať diplomati nižšej úrovne.
(tasr)