Spojené štáty zaútočili na ciele šíitskych militantov v Jemene

Americké ozbrojené sily zasahovali v Červenom mori, zničili dva drony, pozemnú riadiacu stanicu húsíov a tri protilodné riadené rakety, uviedlo Centrálne vedenie USA (CENTCOM), podľa ktorého "tieto zbrane predstavovali jasnú a bezprostrednú hrozbu pre USA a koaličné sily, ako aj pre obchodné lode v oblasti". Vyhlásenie velenia citovala agentúra Reuters.

húsíovia Na archívnej snímke z 22. januára 2024 jemenskí povstalci húsíovia pochodujú počas zhromaždenia na podporu Palestínčanov v Pásme Gazy a proti leteckým útokom americkej armády na územie Jemenu na predmestí jemenskej metropoly Saná. Foto: TASR/AP

Hovorca hnutia Ansár Alláh uviedol, že húsíjske letectvo v stredu vypustilo bezpilotné lietadlá proti americkému torpédoborcu Cole a vystrelilo niekoľko balistických rakiet aj na torpédoborec Laboon v Adenskom zálive. Podľa jeho slov zasiahli aj kontajnerovú loď Contship Ono, ktorá sa plaví pod libérijskou vlajkou.

Vedenie spoločnosti Contships v Aténach pre agentúru Reuters uviedlo, že plavidlo nezasiahli a posádka je v bezpečí. Americký predstaviteľ vyhlásil, že neexistujú žiadne informácie potvrdzujúce napadnutie dvoch bojových lodí USA.        

Militanti šíitskej povstaleckej skupiny v Jemene, známi ako húsíovia (podľa mena veliteľa Husajn al-Húthí), od novembra opakovane útočili dronmi i raketami na lode vo významných kanáloch Červeného mora, v prielive Báb al-Mandab aj Adenskom zálive.

Prepravcovia preto museli často presmerovať náklad na dlhšie a drahšie cesty okolo južnej Afriky. Frekvencia útokov sa podľa Reuters znížila po 20. júli, keď Izrael zasiahol vojenské ciele v blízkosti jemenského prístavu Hudajdá a zahynulo šesť ľudí, ďalších 80 utrpelo zranenia.

(tasr)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac