Na rieke Slaná zakázali lov a konzumáciu ulovených rýb. Niektorí rybári majú výnimku

Opatrenia vydali regionálne veterinárne a potravinové správy v Rožňave a Rimavskej Sobote a platia v úseku od vyústenia banských vôd do rieky zo železnorudnej bane v obci Nižná Slaná až po hranice s Maďarskou republikou.

Zneèistenie rieky Slaná Na snímke znečistená rieka Slaná nad obcou Gemerská Poloma, okres Rožňava. Foto: TASR/Milan Kapusta

Od miesta výtoku banských vôd v Nižnej Slanej rieka Slaná preteká cez Rožňavu, Plešivec, Tornaľu až po Lenartovce, kde pokračuje územím Maďarska. Výnimka z lovu bola určená pre športový rybolov, rybári teda môžu využívať techniku chyť a pusť.

Úrady tiež nariadili miestnym organizáciám Slovenského rybárskeho zväzu umiestniť pri rieke Slaná výstražné tabule upozorňujúce na zákaz lovu rýb, ktorý bude platiť do odvolania.

Kontamináciu vody v rieke Slaná v dôsledku vytekania banských vôd zo železnorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná potvrdili na začiatku roka 2022. Výsledky prvotných rozborov vody preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu.

Na riešenie znečistenia rieky Slaná vyčlenila vláda začiatkom júna 1,5 milióna eur, s prvými prácami v podzemí sa začalo v druhej polovici júla. Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu.

(tasr)


Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac

Aj keď sa hovorí o zlom stave slovenských financií, medzinárodní investori tento pesimizmus nezdieľajú. Slovensku „požičiavajú čoraz ochotnejšie“, vraví ekonóm Kovanda s tým, že ako problém evidentne nevnímajú „vysokú závislosť Slovenska od ruskej ropy a plynu“, a „nevidia ho ani v deficite Slovenska, ktorý je jedným z najvyšších v EÚ“.

prečítať viac