Ekologický prechod je spomaľovaný fosílnym priemyslom, tvrdí OSN

Spoločnosti vyrábajúce fosílne palivá vedú „masívnu dezinformačnú kampaň", aby krajiny spomalili zavádzanie obnoviteľných zdrojov energie a zamedzili tak odklonu od hospodárstva, ktoré produkuje vysoké množstvo emisií CO2, uviedla OSN.

4554 Selwin Hart a jeho vyjadrenie o fosílnom priemysle

Selwin Hart, ktorý pôsobí vo funkcií  asistenta generálneho tajomníka OSN, uviedol, že reči o globálnom „odpore“ proti opatreniam v oblasti klímy podnecuje fosílny priemysel v snahe presvedčiť svetových lídrov, aby zanevreli na politiku znižovania emisií.

Dodal, že to, ako mnohí politickí predstavitelia vnímajú odmietanie klimatickej politiky, je skôr výsledkom tejto „štvavej“ kampane, ako odrazom toho, čo si ľudia naozaj myslia. „Prevláda názor, ktorý vo veľkej miere presadzuje priemysel fosílnych palív a jeho podporovatelia, že opatrenia v oblasti klímy sú príliš náročné a drahé,“ povedal.

Prieskum ukazuje niečo iné

Predstavil taktiež aj výsledky najväčšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý sa kedy uskutočnil v oblasti klímy a podľa ktorého väčšina ľudí na celom svete podporuje opatrenia na zníženie emisií skleníkových plynov.

Prieskum ukázal, že 72 percent ľudí si želá „rýchly prechod“ od fosílnych palív, vrátane väčšiny v krajinách, ktoré produkujú najviac uhlia, ropy a plynu. Vlády to musia vziať na vedomie, povedal Hart. „To by malo upozorniť politických lídrov – tí, ktorí sú ambiciózni, nie sú len na správnej strane histórie, ale aj na strane svojich ľudí.“

Varoval, že dôsledky nečinnosti lídrov pociťujú bohaté aj chudobné krajiny. Podľa Harta by vlády mali dbať aj na to, aby v oblasti klímy neukladali nespravodlivé bremeno osobám s nízkymi príjmami, pretože zle navrhnuté opatrenia by mohli týmto ľuďom uškodiť.

Z tohto dôvodu OSN vyzýva na vytvorenie nových národných plánov znižovania emisií, ktoré sa vyžadujú v rámci Parížskej dohody z roku 2015 a v ktorých musia vlády jasne stanoviť nielen svoje ciele, ale aj to, ako ich budú prostredníctvom svojej politiky dosahovať.

Nové národné plány, nazývané národne stanovené príspevky (NDC), by mali byť „čo najviac otvorené komunikácií, aby celé segmenty spoločnosti – mladí ľudia, ženy, deti, pracujúci – mohli poskytnúť svoj pohľad na to, ako by sa mal prechod plánovať a dobre riadiť a ako sa bude financovať“, povedal.

Svet nikdy nebol lepšie pripravený na riešenie klimatickej katastrofy, dodal Hart. „Obnoviteľné zdroje energie sú najlacnejšie, aké kedy boli, tempo energetickej transformácie sa zrýchľuje,“ dodal. Napriek všetkým teplotným anomáliám a iným nepriaznivým výkyvom počasia, stále nie sme svedkami takej úrovne ambícií alebo opatrení, ktoré svet zúfalo potrebuje.“

(mja)


Štrajkový výbor žiada okamžité stretnutie s predsedami koaličných strán, s ktorými chcú rokovať o svojich požiadavkách.

prečítať viac

Najvyššie vedenie polície a ministerstva vnútra sa bude musieť poriadne zapotiť, ak chce stopnúť odchody ľudí z tohto silového rezortu. Mnohým policajtom sa nepozdáva najmä plat za ich náročnú prácu, ktorý im mesačne príde na účet. Kritizujú aj pracovné podmienky, ktoré sú neraz mimoriadne zastaralé. Pripomínajú často tie z polovice minulého storočia.

prečítať viac