Oslavy SNP: zrejme príde ruský veľvyslanec, predstavia sa aj stíhačky F-16
Diskutovanou otázkou je, či medzi pozvanými bude aj ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov a ako na jeho možnú účasť zareagujú diplomati západných krajín. Vláda vyčlenila na oslavy niečo vyše 2,7 milióna eur.
Rezort obrany sľubuje prekvapenia
Sprievodné akcie odštartujú 28. augusta. Expozície Múzea SNP sa otvoria pre verejnosť bezplatne. Popoludní sa uskutoční prezentácia klubov vojenskej histórie.
Pietny akt kladenia vencov sa udeje 29. augusta o desiatej hodine dopoludnia. Nasledovať bude slávnostný program s príhovormi hostí a kultúrnymi vstupmi. Popoludní sa uskutoční slávnostná vojenská prísaha absolventov základného vojenského výcviku. Ide o novinku v programe osláv.
O pol šiestej podvečer sa začne jeden z najočakávanejších bodov programu, ktorým je vojenská prehliadka. Verejnosť uvidí najmodernejšiu techniku pozemných a vzdušných síl, ktoré majú Ozbrojené sily SR k dispozícii. Rezort obrany sľubuje mnohé prekvapenia. Oslavy sa ukončia galavečerom s hudobnými vystúpeniami a ohňostrojom. Vojenskú prehliadku a aj ďalšie podujatia bude možné sledovať aj v priamom prenose STVR na Jednotke.
Vojenské prehliadky sú doménou vlád Roberta Fica
Súčasťou pripomenutia si okrúhleho výročia povstania bude aj spomínaná vojenská prehliadka. Rezort obrany avizuje, že sa predstavia tiež stíhačky F-16, ktoré v júli dopravili na vojenské letisko v Kuchyni pri Malackách americkí piloti.
Prezentácia vojenskej techniky spojená so slávnostnou prehliadkou pred zrakmi divákov sa nedeje často, spravidla pri okrúhlych výročiach. Interval konania prehliadok však nebýva pravidelný.
Naposledy sa uskutočnila v roku 2019 pri príležitosti 75. výročia povstania. Tesne pred oslavami sa konal nočný nácvik prehliadky. V centre Banskej Bystrice sa na ňu pozerali stovky ľudí, trvala do skorého rána a zúčastnilo sa na nej takmer 1 900 vojakov a vyše 190 kusov techniky. Presné počty vojakov a aké druhy techniky sa predstavia teraz, ozbrojené sily ešte nespresnili. Malo by sa tak stať v krátkom čase.
Slávnostná vojenská prehliadka bola predtým v septembri 2008 v Bratislave na nábreží Dunaja, pri príležitosti Dňa ozbrojených síl Slovenskej republiky a 15. výročia ich vzniku. Slovensko si vtedy pripomenulo aj 90. výročie založenia československých légií.

Vojenská prehliadka bola tiež v roku 1995 v Bratislave na Bajkalskej ulici pri príležitosti májových osláv ukončenia druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Na prehliadke bol prítomný vtedajší prezident Michal Kováč, predseda parlamentu Ivan Gašparovič a premiér Vladimír Mečiar. Prejavy mali aj hostia z Ruskej federácie a USA.
Počas posledných troch vojenských prehliadok, vrátane nadchádzajúcej, bol predsedom vlády Robert Fico. V roku 2008 vládol Smer s HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Slotu. V roku 2019 bola pri moci koalícia Smeru, SNS a Mostu-Híd. Pôvodne začínala aj so stranou Sieť, ktorá sa neskôr rozpadla.
Počítať sa má s ruským veľvyslancom
Vlani oslavy 79. výročia SNP kritizoval mimoparlamentný Hlas a takisto predseda Smeru Fico. Hlas poukazoval na to, že prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Ľudovít Ódor nemali prejavy pred verejnosťou.
Smer si SNP pripomenul vo Zvolene. Na sociálnej sieti strana vtedy uviedla, že ak bude vo vláde, vráti oslavám „všetku úctu a slávu, ktorú si zaslúžia“.
Tohtoročné oslavy sa budú diať za účasti verejnosti. Prítomný má byť podľa vládneho dokumentu prezident Peter Pellegrini, delegácia Národnej rady SR, vlády, zahraniční hostia, predstavitelia diplomatického zboru akreditovaní v Slovenskej republike a tiež domáci a zahraniční účastníci protifašistického odboja.
Z dôvodu vojny na Ukrajine nepozývala bývalá vláda do Banskej Bystrice predstaviteľov Ruskej federácie. Zatiaľ nie je oficiálne potvrdená účasť ruského veľvyslanca na Slovensku Bratčikova.
Ministerstvo obrany a ani úrad vlády neodpovedali na otázku denníka Štandard, ktorých zahraničných hostí pozvali na oslavy a či je medzi nimi aj Bratčikov.
„Myslím si, že áno,“ reagoval na účasť ruského veľvyslanca pre Štandard zdroj blízky vláde. Pozvanie Bratčikova by mohlo vyvolať odozvu západných krajín napríklad v podobe, že by vyslali nižšie postavených diplomatov. Podľa nášho zdroja na to vraj nie je dôvod, pretože ruský veľvyslanec bude mať na oslavách pasívnu úlohu.

Rozpočet osláv je vyše 2,7 milióna eur
Na oslavy a vojenskú prehliadku vláda schválila 2 739 600 eur. Najviac peňazí sa vyčlenilo na opravu ciest po prehliadke, ide o sumu 300-tisíc eur. Na zabezpečenie bezproblémového priebehu osláv príslušníkmi policajného zboru a jeho techniku sa počíta so sumou 200-tisíc eur.
Celkovo rozpočet ráta so 40 rôznymi položkami. Napríklad na slávnostný koncert v Štátnej opere Banská Bystrica sú rozpočtované náklady 30-tisíc eur. Súvisia s technickým zabezpečením, scenárom a honorármi.
Na mediálnu kampaň sa má vynaložiť 130-tisíc eur. LED obrazovky na hlavnom pódiu a pri vojenskej prehliadke majú stáť 170-tisíc eur. Stavba a dekorácie hlavného pódia si vyžiadajú rovnako 170-tisíc eur. Totožná suma peňazí je plánovaná aj na tribúny, stoličky, sedenie pred hlavnou tribúnou a stany.
Na recepciu pre pozvaných hostí, prenájom priestorov, pitný režim a catering sa vyčlenilo 69-tisíc eur. Pokiaľ ide o galavečer, ten s honorármi pre účinkujúcich vrátane dopravy a ubytovania vyjde na 165-tisíc eur. Na ohňostroj a ohňové efekty sa počíta so sumou 30-tisíc eur.
Vláda peniaze na oslavy zdôvodnila tým, že výročie SNP je pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov vlasti sviatkom, ktorým preukazujeme úctu základným hodnotám, na ktorých stojí naša moderná štátnosť.
„Nezabúdajme na historický fakt, že bolo pripravené v neľahkých podmienkach demokraticky zmýšľajúcimi príslušníkmi slovenskej armády a predstaviteľmi zjednotených síl domácej a zahraničnej rezistencie, ktorí sa vzopreli silám domáceho ľudáckeho režimu úzko kolaborujúceho s nacizmom,“ napísal rezort obrany v dokumente, ktorý schválila vláda.