Grécko sa zbavilo zodpovednosti pri škandále Predator

Grécky špionážny škandál z roku 2022 nazývaný "Predatorgate" sa skladá z niekoľkých častí, ako napríklad: odpočúvanie politikov, novinárov a sudcov, vývoz podozrivého softvéru do diktátorských režimov a rezignácie vysokých predstaviteľov.

hacker-g5fb4b5a88_1280 Ilustračný obrázok. Foto: Pixabay.com

Po dvoch rokoch sa všetci vo vláde zbavili zodpovednosti. V 300-stranovej správe, na ktorú sa odvolal portál Politico, zástupca prokurátora Najvyššieho súdu Achilles Zisis tvrdil, že séria kontroverzných hackerských útokov bola vykonaná náhodne bez súvislosti so štátnymi sledovacími operáciami a štátne služby alebo úradníci nemôžu byť zodpovední za špionážne zásahy.

Správa bola predložená prokurátorke Georgii Adeiliniovej, ktorá minulý utorok rozhodla o vznesení obvinení z priestupku voči vedúcim pracovníkom spoločností, ktorí nelegálny softvér Predator vyrobili a zakúpili, a následne prípad odložila.

Opozícia sa rýchlo ohradila proti zisteniam, spochybnila nezávislosť súdnictva v krajine a označila ich za „deň hanby“ pre Grécko. Pokus požiadať o nové parlamentné vyšetrovanie zablokovala minulý piatok vládna väčšina v parlamente.

Vyšetrovanie bolo podľa advokáta neúplné a povrchné

Škandál sa rozpútal v auguste 2022, keď sa na telefón socialistického lídra Nikosa Androulakisa, bývalého poslanca Európskeho parlamentu, pokúsili nasadiť program Predator, po ktorom nasledovalo odhalenie, že vláda vedená stranou Nová demokracia odpočúvala Androulakisov telefón pomocou zákonných nástrojov štátneho dohľadu.

Investigatívni novinári, organizácie na ochranu občianskych práv a nezávislá organizácia na ochranu súkromia ADAE čoskoro odhalili, ako Národná spravodajská služba (EYP) podrobila odpočúvaniu a sledovaniu stále sa rozširujúci zoznam novinárov a politikov, vrátane polovice vládneho kabinetu. Do telefónov niektorých z nich bol presne v tom istom čase umiestnený špionážny softvér Predator.

Správa Zisis potvrdila správy, že zo 116 prípadov, ktoré boli identifikované ako ciele špionážneho softvéru, bolo 28 telefónnych čísel v čase pokusov o nabúranie pod zákonným štátnym dohľadom. Najvyšší súd to však vyhodnotil ako „náhodu a tieto dva spôsoby sledovania spolu nesúvisia“.

V správe sa potvrdzuje, že grécka spoločnosť Intellexa, ktorá sa zaoberá vývojom softvéru, je spojená so spoločnosťou Predator a obsahuje dôkazy o jej prepojení s gréckym poskytovateľom softvéru Krikel, ktorý bol v rokoch 2018 až 2022 dodávateľom pre grécku vládu.

Zo zistení vyplynulo, že štyria podnikatelia, z toho traja zo spoločnosti Intellexa a jeden zo spoločnosti Krikel – by mali byť stíhaní za „porušenie dôvernosti telefonickej komunikácie“ a „nezákonný prístup do informačného systému“.

Niektorí právni experti sa ohradili voči zisteniam a kritizovali, že zástupca prokurátora ponechal niekoľko stôp nedotknutých a nevypočul obete dostatočne. „Vyšetrovanie bolo neúplné a povrchné“, povedal Zacharias Kesses, advokát obhajujúci novinára Thanasisa Koukakisa, jednu z obetí špehovania, ktorá bola tiež pod štátnym dohľadom.

(mja)


Štrajkový výbor žiada okamžité stretnutie s predsedami koaličných strán, s ktorými chcú rokovať o svojich požiadavkách.

prečítať viac

Najvyššie vedenie polície a ministerstva vnútra sa bude musieť poriadne zapotiť, ak chce stopnúť odchody ľudí z tohto silového rezortu. Mnohým policajtom sa nepozdáva najmä plat za ich náročnú prácu, ktorý im mesačne príde na účet. Kritizujú aj pracovné podmienky, ktoré sú neraz mimoriadne zastaralé. Pripomínajú často tie z polovice minulého storočia.

prečítať viac