V Taliansku stúpol počet samovrážd vo väzniciach. Parlament prijal nový zákon

Podľa Reuters preplnenosť a nedostatok zamestnancov v kombinácii s dusným letným počasím spôsobili, že za rok 2024 si vzalo život až 65 väzňov. Za celý rok 2023 bolo v talianskych väzniciach 70 samovrážd.

väznica Väznica. Ilustračný obrázok: TASR

Agentúra Reuters však upozorňuje, že Taliansko nie je jedinou krajinou z pomedzi štátov Európskej únie, ktorá má problém s väznicami. Podľa štatistických údajov Eurostatu majú väznice vo Francúzsku, Grécku, Rumunsku a na Cypre viac väzňov, ako dovoľuje oficiálna kapacita.

Talianska vláda prijala viacero opatrení – zvýši počet personálu, umožní väzňom častejšie telefonovať, zjednoduší procesy na skoré prepustenie a posilní zariadenia komunitnej starostlivosti po odchode z väzenia.

Zákon v poslaneckej snemovni schválili 153 hlasmi, 89 bolo proti. Minister spravodlivosti Carlo Nordio novinárom povedal, že cieľom zákona je to, „čo by sme mohli nazvať ako humanizácia väzníc“.

Patrizio Gonnella, prezident väzenskej welfare organizácie Antigone, uviedol, že zákon je „minimalistický“ a kľúčový problém s preľudnením takmer nerieši. V talianskych väzniciach sa ku koncu júna nachádzalo okolo 61-tisíc väzňov, čo je približne o 10-tisíc viac ako dovoľuje oficiálna kapacita, uvádza Antigone.

Zároveň stále dochádza k 16 percentnému deficitu predpísanej pracovnej sily (čo je asi sedemtisíc zamestancov), ktorý sa v lete ešte prehĺbil z dôvodu dovoleniek.

K problémom sa navyše pridali horúčavy, teploty v uplynulých týždňoch stúpali až na 35 stupňov, čo viedlo k väzenským protestom. „Takéto napätie sme nevideli od epidémie kovidu,“ informovala Claudia Clementi, riaditeľka väznice Regina Coeli v Ríme, v ktorej sa nachádza viac ako tisícsto väzňov od roku 2023. Kapacita väznice je 628 osôb, a, rovnako ako mnoho ďalších talianskych väzníc, ani táto nemá klimatizáciu.

(mas)