Po troch rokoch rokovaní a záverečnom dvojtýždňovom zasadnutí v New Yorku členovia konsenzom schválili Dohovor OSN proti počítačovej kriminalite, ktorý teraz bude predložený Valnému zhromaždeniu na oficiálne prijatie.
Výbor pre vypracovanie zmluvy bol zriadený napriek nesúhlasu USA a Európskej únie na základe pôvodného návrhu Ruska z roku 2017.
Nová zmluva nadobudne platnosť, keď ju ratifikuje 40 členských štátov, a jej cieľom je „účinnejšie a efektívnejšie predchádzať počítačovej kriminalite a bojovať proti nej“, najmä pokiaľ ide o zobrazovanie sexuálneho zneužívania detí a pranie špinavých peňazí.
Jej odporcovia – nezvyčajné spojenectvo aktivistov za ľudské práva a veľkých technologických spoločností – však odsudzujú jej príliš široký rozsah, pričom tvrdia, že by sa mohla rovnať globálnej zmluve o „sledovaní“ a mohla by sa tiež využívať na represie.
V schválenom texte sa stanovuje, že pri vyšetrovaní akéhokoľvek trestného činu, za ktorý možno podľa národného práva uložiť trest odňatia slobody v trvaní najmenej štyroch rokov, môže členský štát požiadať orgány inej krajiny o akékoľvek elektronické dôkazy súvisiace s daným činom a tiež o údaje od poskytovateľov internetových služieb.
Deborah Brownová z organizácie Human Rights Watch (HRW) varovala pred „bezprecedentným multilaterálnym nástrojom na sledovanie“ a uviedla, že zmluva „bude katastrofou pre ľudské práva a je temným momentom pre OSN“.
„Táto zmluva je v skutočnosti právnym nástrojom represie. Môže byť použitá na potláčanie práv novinárov, aktivistov, komunity LGBT, slobodomyseľných ľudí a ďalších osôb,“ vyhlásila Brownová.
(tasr)