Teherán rozšírili po internete množstvo spravodajských stránok, ktoré obsahovo zameral na ľavicových i pravicových extrémistov, aby ovplyvnil nadchádzajúce voľby v Spojených štátoch, tvrdia výskumníci technologickej firmy Microsoft v piatkovej správe.
Spolu s tým majú Iránom podporovaní hackeri páchať kybernetické útoky na americkú infraštruktúru, tvrdí správa, ktorú cituje denník Washington Post.
Medzi najvypuklejšie prípady zaradili analytici portál Nio Thinker, ktorý sa od založenia v októbri 2023 zameriaval na vojnu medzi Izraelom a hnutím Hamas v Pásme Gazy. V poslednom čase však začal uverejňovať správy o novembrových prezidentských voľbách v USA, podľa Centra analýzy hrozieb Microsoftu má ľavicový či liberálny príklon (bias).
Republikánskeho kandidáta a exprezidenta Donalda Trumpa napríklad Nio Thinker označuje za „opiátmi presiaknutého slona v MAGA porceláne“.
Na druhej strane existujú portály ako Savannah Time, ktorý píše napríklad o LGBT otázkach z pravicovej perspektívy. Microsoft tiež odhalil, že niektoré z týchto stránok používajú umelú inteligenciu na plagiarizáciu obsahu z amerických stránok.
„Položili základy pre vplyvové kampane na trendových témach súvisiacich s voľbami a začali tieto kampane aktivizovať v zjavnej snahe vyvolať kontroverziu alebo ovplyvniť voličov – najmä v rozhodujúcich štátoch,“ napísal generálny manažér Centra pre hrozby Clint Watts v blogovom príspevku priloženom k správe.
Ďalšia skupina napojená na Teherán od marca zverejňuje príspevky pod pláštikom politických a sociálnych aktivistov, čo by mohlo prerásť do zastrašovania a podnecovania nenávisti, varoval.
Skupina hackerov napojená na iránske Revolučné gardy (IRGC) napadla e-mailové konto bývalého poradcu prezidentskej kampane a v júni použila túto adresu na kontaktovanie vysokopostaveného úradníka, ktorý sa stále podieľal na kampani, uviedol Microsoft bez upresnenia, o ktorú kampaň išlo.
Tento e-mail však obsahoval odkaz na stránku, ktorá mohla Iránu umožniť zachytiť ďalšie e-maily cieľa, uviedol hovorca spoločnosti, ktorý nechcel prezradiť, či bol útok úspešný.
Irán svojím vplyvom vstúpil aj do prezidentských volieb v roku 2020, informoval Microsoft s tým, že „očakáva, že aktivita tejto krajiny sa bude v nasledujúcich mesiacoch stupňovať“.
Minulý mesiac americké spravodajské služby informovali novinárov, že vidia, ako Irán využíva osoby na sociálnych sieťach na zasievanie nezhôd a očierňovanie Trumpa.
(sab)