Ukrajina môže v bojoch v ruskej Kurskej oblasti používať zbrane dodané Nemeckom. Uviedol to šéf obranného výboru nemeckého Spolkového snemu Marcus Faber (FDP). Zároveň označil ukrajinský vpád za úplne legitímny a dodal, že z vojenského hľadiska dáva zmysel.
To, že Ukrajina v bojoch v oblasti používa Nemeckom dodané zbrane, uvádza Rusko. Podľa niektorých správ zo sociálnych sietí Ukrajina pri útoku používa aj novododané západné lietadlá F-16. O útoku informujú Berliner Morgenpost alebo Kyiv Independent.
„Odovzdaním Ukrajine sa z nich stali ukrajinské zbrane,“ uviedol Faber v rozhovore. Keď Rusko zaútočilo na Ukrajinu, stali sa obe územia vojnovou zónou. Použitie zbraní v takejto situácii sa riadi medzinárodným právom,“ uviedol zároveň nemecký politik.
Neskôr na svojom účte na sociálnej sieti X zároveň obšírne komentoval samotný vpád ukrajinskej armády na územie Kurskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou. Doteraz sa uskutočnilo iba niekoľko vpádov na území Ruska, ktoré mali prevažne na svedomí jednotky utvorené z ruských dobrovoľníkov podporujúcich Ukrajinu. Súčasný vpád je vedený priamo ukrajinskou armádou. Počas troch dní obsadila podľa rôznych zdrojov až 11 obcí a pohybuje sa 10 až 15 kilometrov od hraníc.
Faber na sociálnej sieti X uviedol, že útok núti ruskú armádu sťahovať jednotky z východu a je úplne legitímny a dáva z vojenského hľadiska zmysel. Niektorí analytici či ruskí vojenskí blogeri sa však čudujú nad zmyslom operácie v čase, keď na niektorých úsekoch tisíc kilometrov dlhého frontu hrozí zrútenie.
„Ukrajina ukazuje svoju schopnosť činu a ukazuje Rusom, že táto agresívna vojna sa netýka len Ukrajincov, ale aj ich,“ uviedol Faber. „Ukrajinským obrancom môžeme priať každý úspech vrátane šťastia pri Kursku,“ uviedol Faber. Dodal, že čím úspešnejší Ukrajinci budú, tým skôr si Rusko uvedomí, že touto vojnou nemá čo získať, uviedol poslanec.
Nemecko je po Spojených štátoch druhým najväčším podporovateľom Ukrajiny, čo sa dodávok zbraní týka. Kancelár Olaf Scholz je však v dodávkach moderných zbraní zdržanlivý. S dodávkami nemeckých tankov Leopard súhlasil až po dlhšom naliehaní ukrajinskej strany a po tom, čo Spojené štáty oznámili, že na Ukrajinu posielajú tanky Abrams.
Scholz zároveň dlhodobo odmieta poslať Ukrajine jedny z najmodernejších rakiet nemeckej výroby Taurus. V minulých dňoch tiež vyšlo najavo, že Spojené štáty Ukrajine pravdepodobne zamietli použitie amerických striel ATCMS na likvidáciu veľkého počtu ruských bombardérov Su-34, ktoré sa nachádzali na jednom mieste.
Text autora Maxa Weissa pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.